Прокуратура органлари ходимлари ўртасида илмий-ижодий танловлар давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 31 майдаги “Мамлакатимизда қонун устуворлиги ва прокуратура органларининг аҳоли билан янада яқин ҳамкорлигини таъминлашда ходимларнинг маънавий-интеллектуал салоҳиятини юксалтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–170-сон Қарори ижроси юзасидан Академияда прокуратура органлари ходимлари ўртасида илмий-ижодий танловларнинг якуний натижаларини баҳолаш бўйича ҳайъат йиғилиши ўтказилди.
Ҳайъат йиғилишида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Олий таълим аттестацияси юриспруденция йўналиши экспертлар кенгаши раиси, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, ИИВ Академияси, Тошкент давлат юридик университетидан мутахассислар иштирок этдилар.
Йиғилишда “Миллий нашрларда чоп этилган энг яхши илмий мақола”, “Хорижий илмий нашрларда чоп этилган энг яхши илмий мақола” ҳамда “Энг фаол ҳуқуқ тарғиботчиси” танловларида иштирок этиш учун келиб тушган 56 нафар талабгорларнинг ҳужжатлари кўриб чиқилиб, уларни баҳолаш бўйича тегишли ишчи гуруҳлар шакллантирилди.
Ўз навбатида, танловни ўтказишдан асосий мақсад мамлакатимизда прокуратура органлари ходимларнинг қонун устуворлигини таъминлашда маънавий-интеллектуал салоҳиятини юксалтириш эканлигини инобатга олиб, ҳайъат аъзолари томонидан бу каби танловларда ходимларнинг иштирокини кучайтириш бўйича таклиф ва тавсиялар илгари сурилди.

Продолжаются научно-творческие конкурсы среди работников органов прокуратуры
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года № ПП–170 «О дополнительных мерах по повышению морально-интеллектуального потенциала работников органов прокуратуры в сфере обеспечения верховенства закона в стране и тесного сотрудничества с населением» в Академии проведено заседание комиссии по оценке итоговых результатов научно-творческих конкурсов среди работников.
На заседании коллегии приняли участие специалисты Генеральной прокуратуры, Правоохранительной академии, председатель экспертного совета по направлению юриспруденции Высшей аттестационной комиссии при Министерстве высшего образования, науки и инноваций, Высшей школы судей при Высшем судебном совете, Академии МВД Республики Узбекистан и Ташкентского государственного юридического университета.
В ходе заседания рассмотрены материалы 56 участников конкурса по направлениям «Лучшая научная статья, опубликованная в отечественных изданиях», «Лучшая научная статья, опубликованная в зарубежных научных изданиях» и «Самый активный пропагандист права», а также были сформированы соответствующие рабочие группы для их оценки.
В свою очередь, учитывая, что основной целью проведения конкурсов является повышение морально-интеллектуального потенциала работников органов прокуратуры в сфере обеспечения законности в стране, членами коллегии даны предложения и рекомендации по расширению участия работников в подобных мероприятиях.