“Ахборот технологиялари ёрдамида содир этилаётган фирибгарлик ва ўғирлик жиноятларига қарши курашиш: муаммо ва ечимлар” мавзусидаги конференция ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги Академияси билан ҳамкорликда Фарғона вилояти ички ишлар бошқармасида “Ахборот технологиялари ёрдамида содир этилаётган фирибгарлик ва ўғирлик жиноятларига қарши курашиш: муаммо ва ечимлар” мавзусидаги республика илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди.
Конференция ишида юқорида қайд этилган идоралардан ташқари Фарғона вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси бўлинмалари суриштирувчи ва терговчилари, Фарғона вилояти прокуратураси масъул ходимлари, Ўзбекистон Республикаси ИИВ Киберхавфсизлик маркази, ИИВ Эксперт-криминалистика бош маркази, ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларни тергов қилиш бўлими, ТАТУ Фарғона вилояти филиали вакиллари иштирок этди.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг ўринбосари М.Мамасиддиқов, Академия ҳузуридаги Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти бошлиғи Ғ.Мусаев ва  ушбу Институт бўлим бошлиғи Б.Қудратов маъруза билан иштирок этдилар.
Конференция иши доирасида экспертлар ахборот-коммуникация технологияларини қўллаган ҳолда  содир этилаётган жиноятларга қарши курашиш соҳасидаги самарали ечимлар ва ижобий тажриба билан ўртоқлашдилар,  шунингдек тадбир иштирокчилари киберхавфсизликни таъминлаш борасида идоравий ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга келишиб олдилар.

Проведение конференции на тему: «Борьба с мошенничеством и кражами, совершаемыми с использованием информационных технологий: проблемы и решения»
Правоохранительной академией совместно с Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и Академией МВД в Управлении внутренних дел Ферганской области организована республиканская научно-практическая конференция на тему: «Борьба с мошенничеством и кражами, совершаемыми с использованием информационных технологий: проблемы и решения».
В работе конференции наряду с представителями указанных ведомств приняли участие следователи и дознаватели Следственного управления при УВД Ферганской области, ответственные сотрудники прокуратуры Ферганской области, представители Центра кибербезопасности, Главного экспертно-криминалистического центра и отдела расследования преступлений в сфере информационных технологий Следственного департамента МВД, а также представители филиала ТАТУ в Ферганской области.
С докладами на мероприятии выступили заместитель начальника Правоохранительной академии Республики Узбекистан М.Мамасиддиков начальник Научно-исследовательского института (НИИ) цифровой криминалистики Академии Г.Мусаев и начальник отдела НИИ цифровой криминалистики Академии Б.Кудратов.
В ходе мероприятия экспертами сферы продемонстрированы современные решения в борьбе с преступлениями, совершаемыми с использованием информационных технологий, положительный опыт в данной сфере, а также достигнуты соглашения о дальнейшем усилении межведомственного сотрудничества в сфере обеспечения кибербезопасности.