Болаларга нисбатан зўравонликнинг олдини олишга оид илғор тажриба ўрганилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакили болаларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш юзасидан илғор хорижий тажрибани ўрганиш мақсадида Бола ҳуқуқлари бўйича Омбудсман раҳбарлигидаги идоралараро ишчи гуруҳи таркибида Финляндиянинг Хельсинки шаҳрида хизмат сафарида бўлиб қайтди.
Хизмат сафари давомида Финляндия давлатида вояга етмаганларга нисбатан жиноятларини, шу жумладан жинсий зўравонликнинг олдини олиш, фош этиш, тергов ҳаракатларини ўтказишнинг ўзига хос жиҳатларини ўрганиш билан бирга, болаларнинг ўзлари турли ижтимоий хавфли вазиятга тушиб қолганда ёхуд турли ҳуқуқбузарликларни содир этганда уларга комплекс тарзда кўмак бериш борасидаги чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
UNICEF маълумотларига кўра, Финляндия Европа давлатлари орасида болалар учун энг фаровон мамлакатлар қаторида Даниядан сўнг иккинчи ўринни эгаллаган.
Болаларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш масаласида муҳим омил сифатида ҳукумат ва нодавлат ташкилотларининг ҳамкорликдаги тизимли фаолияти Финляндияда бу йўналишда ижобий натижаларга эришишда муҳим ўрин эгаллаган.

Изучен передовой опыт в сфере защиты детей от насилия
В целях ознакомления с передовым зарубежным опытом предотвращения насилия в отношении детей представитель Академии в составе межведомственной рабочей группы, возглавляемой Детским омбудсменом, осуществил служебную командировку в г. Хельсинки (Финляндия).
В ходе служебной командировки особое внимание уделено мерам по оказанию комплексной поддержки детям, оказавшимся в различных социально опасных ситуациях или совершивших различные правонарушения, изучена специфика предотвращения случаев насилия в отношении детей, а также расследования и раскрытия преступлений, в том числе сексуального насилия в отношении несовершеннолетних.
По данным ЮНИСЕФ, Финляндия является второй после Дании страной по благополучию детей среди европейских стран.
Одним из значимых факторов в достижении положительных результатов в вопросе защиты прав и интересов детей в Финляндии, является эффективная система взаимодействия государственных и неправительственных организаций в вопросах обеспечения прав, законных интересов детей, и защиты детей от любых форм насилия.