Болаларга нисбатан зўравонликнинг олдини олишга оид илғор тажриба ўрганилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакили болаларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш юзасидан илғор хорижий тажрибани ўрганиш мақсадида Бола ҳуқуқлари бўйича Омбудсман раҳбарлигидаги идоралараро ишчи гуруҳи таркибида Финляндиянинг Хельсинки шаҳрида хизмат сафарида бўлиб қайтди.
Хизмат сафари давомида Финляндия давлатида вояга етмаганларга нисбатан жиноятларини, шу жумладан жинсий зўравонликнинг олдини олиш, фош этиш, тергов ҳаракатларини ўтказишнинг ўзига хос жиҳатларини ўрганиш билан бирга, болаларнинг ўзлари турли ижтимоий хавфли вазиятга тушиб қолганда ёхуд турли ҳуқуқбузарликларни содир этганда уларга комплекс тарзда кўмак бериш борасидаги чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
UNICEF маълумотларига кўра, Финляндия Европа давлатлари орасида болалар учун энг фаровон мамлакатлар қаторида Даниядан сўнг иккинчи ўринни эгаллаган.
Болаларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш масаласида муҳим омил сифатида ҳукумат ва нодавлат ташкилотларининг ҳамкорликдаги тизимли фаолияти Финляндияда бу йўналишда ижобий натижаларга эришишда муҳим ўрин эгаллаган.

Advanced practices in the field of protecting children from violence have been studied
In order to learn about advanced international practices in preventing violence against children, a representative of the Academy, as part of an interdepartmental working group headed by the Children’s Ombudsman, undertook an official mission to Helsinki (Finland).
During this mission, special attention was paid to measures for providing comprehensive support to children who find themselves in various socially dangerous situations or have committed offenses. The delegation examined the specifics of preventing violence against children, as well as investigating and solving crimes, including sexual violence against minors.
According to UNICEF, Finland ranks second after Denmark among European countries in terms of child well-being.
One of the key factors contributing to positive outcomes in protecting children’s rights and interests in Finland is the effective system of cooperation between governmental and non-governmental organizations in ensuring children’s rights, lawful interests, and protection from all forms of violence.