Ватан ҳимоячилари кунига бағишланган тадбир
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганлигининг 33 йиллиги ҳамда 14 январь – Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан талабаларини ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, Ватанга бўлган муҳаббат туйғусини шакллантириш, мамлакатимизда ҳар хил соҳаларда, шу жумладан, мудофаа ва хавфсизлик йўналишларида ҳам олиб борилаётган кенг кўламли жараёнларга дахлдорлик туйғуларини ривожлантириш, уларни касбий тайёргарлиги бўйича билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш, келгуси хизмат фаолиятига тайёрлаш мақсадида Академияда “Янги Ўзбекистон армияси – мамлакат таянчи, ҳалқимиз фахри!” шиори остида тадбир ўтказилди.
Тадбирда кўп йиллар давомида Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари тизимида, шу билан бирга, Фавқулодда вазиятлар вазири, Мудофаа вазири лавозимларида хизмат ўтаган, мамлакатимиз мустақиллиги даврида мудофаа ва хавфсизлик соҳаларини ривожланишига улкан ҳисса қўшган ҳарбий фанлар бўйича фалсафа доктори, профессор, генерал-полковник Бердиев Қобул Раимович иштирок этдилар.
Учрашув давомида Қобул Раимович ушбу соҳаларда кечган жараёнларнинг бевосита иштирокчиси, юқори профессионал ва катта ҳаётий тажрибага эга инсон сифатида, мустақил Ўзбекистоннинг миллий армиясини ташкил этилиши тарихи, ҳозирги кунга қадар амалга оширилган ва муҳтарам Президентимиз – Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони бошчилигида изчиллик билан амалга оширилаётган кўламли ислоҳотлар ҳақида сўзлаб бердилар.
Шу билан бирга, тадбир меҳмони хизмат фаолияти давомида босиб ўтган йўли ва таассуротлари билан ўртоқлашиб, ёшларимизга жонажон Ватанимизга, олийжаноб халқимизга ва Президентимизга садоқат билан хизмат қилиш борасида ўз насиҳатларини бердилар, уларнинг саволлари ва қизиқтирган масалалари юзасидан ўз фикр ва мулоҳазаларини билдирдилар.
Ўйлаймизки, бу каби учрашувлар талабаларимизни миллий армиямиздан ҳамда касбий фаолиятидан фахрланиш, уларда масъулият ва садоқат туйғуларини шакллантиришга хизмат қилади. Талабаларимиз келгусида шарафли ва муқаддас касб соҳиби бўлишларида муҳим ўрин тутади.

Мероприятие, приуроченное ко Дню защитников Родины
В ознаменование 33-й годовщины образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и 14 января – Дня защитников Родины, в целях воспитания студентов в военно-патриотическом духе, формирования у них чувства любви Родине, сопричастности к масштабным преобразованиям, происходящих в нашей стране в различных сферах, в том числе в области обороны и безопасности, закрепления знаний и навыков в профессиональной подготовке, а также подготовки к будущей служебной деятельности в Академии под девизом: «Армия Нового Узбекистана – опора страны, гордость нашего народа!» проведено мероприятие.
В мероприятии принял участие генерал-полковник Бердиев Кабул Раимович, доктор философии по военным наукам, профессор, долгие годы прослуживший в Вооруженных Силах Республики Узбекистан, в том числе на должностях министра по чрезвычайным ситуациям и министра обороны, а также принимавший и внесший большой вклад в развитие обороноспособности и безопасности нашей страны в период независимости.
В ходе встречи Кабул Раимович, как непосредственный участник происходящих в этих сферах процессов, профессионал с большим жизненным опытом, рассказал об истории становления национальной армии независимого Узбекистана, о масштабных реформах, проводимых в стране, которые и по сей день последовательно реализуются под руководством нашего уважаемого Президента – Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами.
В то же время, гость мероприятия поделился своим как профессиональным, так и жизненным опытом, призвав нашу молодежь преданно служить нашей любимой Родине, нашему благородному народу и нашему Президенту, а также ответил на интересующие их вопросы.
Подобные встречи послужат формированию у молодежи чувства гордости за национальную армию, преданности к своей будущей профессии, а также формированию у них чувства высокой ответственности и верности.