Ватан ҳимоячилари кунига бағишланган тадбир
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганлигининг 33 йиллиги ҳамда 14 январь – Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан талабаларини ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, Ватанга бўлган муҳаббат туйғусини шакллантириш, мамлакатимизда ҳар хил соҳаларда, шу жумладан, мудофаа ва хавфсизлик йўналишларида ҳам олиб борилаётган кенг кўламли жараёнларга дахлдорлик туйғуларини ривожлантириш, уларни касбий тайёргарлиги бўйича билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш, келгуси хизмат фаолиятига тайёрлаш мақсадида Академияда “Янги Ўзбекистон армияси – мамлакат таянчи, ҳалқимиз фахри!” шиори остида тадбир ўтказилди.
Тадбирда кўп йиллар давомида Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари тизимида, шу билан бирга, Фавқулодда вазиятлар вазири, Мудофаа вазири лавозимларида хизмат ўтаган, мамлакатимиз мустақиллиги даврида мудофаа ва хавфсизлик соҳаларини ривожланишига улкан ҳисса қўшган ҳарбий фанлар бўйича фалсафа доктори, профессор, генерал-полковник Бердиев Қобул Раимович иштирок этдилар.
Учрашув давомида Қобул Раимович ушбу соҳаларда кечган жараёнларнинг бевосита иштирокчиси, юқори профессионал ва катта ҳаётий тажрибага эга инсон сифатида, мустақил Ўзбекистоннинг миллий армиясини ташкил этилиши тарихи, ҳозирги кунга қадар амалга оширилган ва муҳтарам Президентимиз – Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони бошчилигида изчиллик билан амалга оширилаётган кўламли ислоҳотлар ҳақида сўзлаб бердилар.
Шу билан бирга, тадбир меҳмони хизмат фаолияти давомида босиб ўтган йўли ва таассуротлари билан ўртоқлашиб, ёшларимизга жонажон Ватанимизга, олийжаноб халқимизга ва Президентимизга садоқат билан хизмат қилиш борасида ўз насиҳатларини бердилар, уларнинг саволлари ва қизиқтирган масалалари юзасидан ўз фикр ва мулоҳазаларини билдирдилар.
Ўйлаймизки, бу каби учрашувлар талабаларимизни миллий армиямиздан ҳамда касбий фаолиятидан фахрланиш, уларда масъулият ва садоқат туйғуларини шакллантиришга хизмат қилади. Талабаларимиз келгусида шарафли ва муқаддас касб соҳиби бўлишларида муҳим ўрин тутади.

Event dedicated to Defenders of the Motherland day
An event was held at the Academy under the slogan, “The New Uzbekistan Army – the Pillar of the Country, the Pride of Our People!” to commemorate the 33rd anniversary of the establishment of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and January 14 – Defenders of the Motherland Day. The event aimed to instill military-patriotic values in students, foster a sense of love for the Motherland, enhance their connection to the extensive processes being carried out in various fields, including defense and security, strengthen their knowledge and skills, and prepare them for their future service careers.
The event featured the participation of General-Colonel Qobul Raimovich Berdiev, a Doctor of Philosophy in Military Sciences and a professor who has rendered invaluable service in the Armed Forces system of the Republic of Uzbekistan for many years. He has also held key positions such as Minister of Emergency Situations and Minister of Defense, significantly contributing to the development of defense and security sectors during the country's independence.
During the meeting, General-Colonel Qobul Raimovich, as a direct participant in these processes and an individual with extensive professional and life experience, spoke about the history of the formation of Uzbekistan's national army and the large-scale reforms implemented under the consistent leadership of our esteemed President, who is also the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces.
Additionally, the honored guest shared his personal experiences and reflections from his service career, offering valuable advice to young people on serving our beloved Motherland, noble people, and President with loyalty and dedication. He also addressed their questions and shared his thoughts and opinions on matters of interest to them.
We believe that such meetings contribute to fostering pride in our national army and professional fields among our students, instilling in them a sense of responsibility and loyalty. These events play a crucial role in preparing our students to become honorable and devoted professionals in the future.