“Ҳозирги замон илмий-тадқиқот ишларига қўйилган талаблар” мавзусида илмий семинар ўтказилди
Академияда навбатдаги “Фан соати” доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий аттестация комиссияси эксперти, Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети профессори, ю.ф.д., проф. Рўзиев Рустам Джаббарович томонидан Ҳозирги замон илмий тадқиқот ишларига қўйилган талаблар мавзусида илмий семинар бўлиб ўтди.
Тадбирдан мақсад Ўзбекистон Республикасида илмий тадқиқотларнинг сифати ва самарадорлигини ошириш, ёш олимлар ҳамда тадқиқотчиларни халқаро стандартларга мувофиқ илмий фаолиятга йўналтиришдан иборат.
Ушбу илмий тадбирда Академия профессор-ўқитувчилари, Судьялар олий мактаби, Давлат ва ҳуқуқ институти, Тошкент давлат юридик университети, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий маркази, Жамоат хавфсизлиги университети, Ички ишлар вазирлиги академияси ва бошқа қатор илмий ҳамма олий таълим муассасаси илмий ходимлари, докторантлар ва соҳа мутахассислари иштирок этдилар.
Семинар давомида профессор Р.Рўзиев ҳозирги замон илмий тадқиқотларига қўйилаётган халқаро ва миллий талаблар ҳақида атрофлича маълумот бериб, илмий ишларни тайёрлаш методологияси, тадқиқотнинг илмий ва амалий аҳамиятини ошириш йўналишлари ҳамда илмий ахлоқ қоидалари ҳақида фикр билдирди.
Тадбирда иштирок этган профессорлар О.Окюлов, Ф.Отахонов, Х.Исанов ва М.Мамасиддиқов илмий фаолиятда сунъий интеллектдан фойдаланишнинг долзарб масалаларига тўхталиб, унинг илмий тадқиқотларнинг самарадорлигини ошириш, ахборотга кириш имкониятларини кенгайтириш, вақтни тежаш, тадқиқот ишининг кучли ва заиф томонларини аниқлаш борасидаги афзалликлари билан бирга махфийлик ва муаллифлик ҳуқуқларини бузиш, маълумотларнинг ҳаққонийлиги, илмий этика қоидаларининг бузилиши, академик ҳалоллик билан боғлиқ муаммолар мавжудлигини қайд этиб ўтишди.
Иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволлар билан мурожаат қилишди ва амалий тавсиялар олдилар.
Тадбир сўнгида профессор Р.Рўзиев илмий изланишларда муваффақият қозониш учун пухта режалаштириш, замонавий ахборот технологияларидан фойдаланиш ҳамда инновацион ёндашувларни қўллашнинг аҳамиятини алоҳида таъкидлаган ҳолда Академияда ташкил этилаётган “Фан соатлари” илмий жамоатчилик ўртасида ижобий баҳоланаётганлигини, унинг ҳақиқий илмий ходимлар кўникмаларини шакллантиришга хизмат қилиб келаётганлигини, турли юридик таълим ва тадқиқот муассасалари илмий ходимлари учун керакли “илмий майдон” вазифасини бажараётганлигини эътироф этди.

Проведение научного семинара на тему: «Требования к современным научно-исследовательским работам»
В Академии в рамках очередного «Научного часа» состоялся научный семинар на тему: «Требования к современным научно-исследовательским работам», который был проведен экспертом Высшей аттестационной комиссии Республики Узбекистан, профессором кафедры гражданско-правовых дисциплин Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, д.ю.н., проф. Рузиевым Рустамом Джаббаровичем.
Цель мероприятия – содействие в организации научно-исследовательской деятельности в соответствии с международными стандартами и повышении качества и эффективности научных исследований в Республике Узбекистан.
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав Академии, Высшей школы судей, Института государства и права, Ташкентского государственного юридического университета, Национального центра по правам человека, Университета общественной безопасности, Академии МВД и других высших учебных и научных заведений, а также докторанты и специалисты сферы.
В ходе семинара профессор Р.Рузиев ознакомил участников с международными и национальными требованиями, предъявляемыми к современным научным исследованиям. Он затронул такие аспекты, как методология подготовки научных работ, направления повышения их научной и практической значимости, а также обсудил вопросы научной этики.
Наряду с этим, профессора О.Окюлов, Ф.Отаханов, Х.Исанов и М.Мамасиддиков участвовавшие в семинаре, затронули актуальные вопросы использования искусственного интеллекта в научной деятельности. Они отметили его преимущества в повышении эффективности исследований, расширении доступа к информации, экономии времени и выявлении сильных и слабых сторон научных работ. Также были обозначены такие проблемы, как нарушение конфиденциальности и авторских прав, достоверность данных, несоблюдение норм научной этики и академической честности.
Участники мероприятия получили ответы на интересующие их вопросы и практические рекомендации.
В завершение профессор Р.Рузиев подчеркнул важность тщательного планирования, использования современных информационных технологий и применения инновационных подходов для успешного проведения научных исследований. Он отметил, что формат «Научного часа», внедренный в Академии, высоко оцениваются научным сообществом, как фактор, способствующий формированию необходимых навыков у исследователей и выполняющий функцию эффективной научной платформы для научных работников различных юридических образовательных и исследовательских учреждений.