Академияда Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150-йиллигига бағишланган тадбир бўлиб ўтди
Бугун Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Бош прокуратура вакиллари билан биргаликда буюк маърифатпарвар, мутафаккир ва Марказий Осиёда жадидчилик асосчиларидан бири Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Маҳмудхўжа Беҳбудий маърифат ва ижтимоий тараққиётга интилиш тимсолига айланди. Унинг таълим соҳасидаги ислоҳотлар, маданиятни ривожлантириш ва фуқаролар ўртасида ҳуқуқий онгни юксалтириш борасидаги ғоялари бугунги кунда ҳам ўз долзарблигини сақлаб қолмоқда.
Тадбирда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ва Бош прокуратура раҳбарияти вакиллари сўзга чиқиб, Беҳбудий меросининг ҳуқуқий маданиятни шакллантириш ва янги авлодни тарбиялашдаги аҳамиятини таъкидладилар. Буюк маърифатпарвар биографияси ва фаолиятининг асосий жиҳатлари ҳамда унинг жамият тараққиётига қўшган ҳиссаси ёритилган.
Талабаларда мамлакатнинг ҳуқуқий келажаги учун масъулият ҳиссини тарбиялаш мавзусига алоҳида эътибор қаратилди. Иштирокчилар Маҳмудхўжа Беҳбудийнинг адолатли ва маърифатли жамиятни шакллантиришга қаратилган ғоялари ҳуқуқий таълимга замонавий ёндашувларда ўз аксини топаётганини таъкидладилар.
Тадбир доирасида Маҳмудхўжа Беҳбудий ҳаёти ва фаолиятига бағишланган ҳужжатли  фильм намойиши бўлиб ўтди.
Учрашув якунида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси талабалари ва прокуратура ходимлари мунозараларда иштирок этиб, Беҳбудий ғояларининг одил судлов ва таълим тизими олдида турган замонавий муаммолар контекстида долзарблигини муҳокама қилдилар.
Тадбир таълим ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмаларининг тарихий хотирани асраш, ҳуқуқий онгни мустаҳкамлаш ва миллий қадриятларни тарғиб қилиш борасидаги ҳамкорлигининг ёрқин намунаси бўлди.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида шунга ўҳшаш тадбирлар мунтазам ўтказиб келинмоқда.

An event dedicated to the 150th anniversary of Mahmudkhoja Behbudi was held at the Academy
The Law Enforcement Academy organized a spiritual and educational event marking the 150th anniversary of the outstanding educator, thinker, and one of the founders of Jadidism in Central Asia, Mahmudkhoja Behbudi. The event was attended by representatives of the General Prosecutor's Office, Academy staff, and undergraduate students.
Mahmudkhoja Behbudi has become a symbol of the aspiration for enlightenment and social progress. His ideas on educational reforms, cultural development, and raising legal awareness among citizens remain relevant today.
Speakers from the General Prosecutor's Office and the Law Enforcement Academy emphasized the importance of Behbudi's legacy in shaping legal culture and nurturing a new generation. They highlighted key moments of the great educator’s biography and his contributions to societal development. Special attention was paid to fostering in students a sense of responsibility for the legal future of the country.
It was noted that Mahmudkhoja Behbudi’s ideas, aimed at creating a just and enlightened society, are reflected in modern approaches to legal education.
As part of the event, a documentary film about the life and work of Mahmudkhoja Behbudi was screened.
At the conclusion of the event, students of the Law Enforcement Academy and staff of the Prosecutor’s Office participated in a discussion on the relevance of Behbudi’s ideas in the context of modern challenges faced by the justice system and education.
The event became a vivid example of the collaboration between educational and law enforcement institutions in preserving historical memory, strengthening legal consciousness, and promoting national values.
It is worth noting that similar events are regularly held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.