ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари билан учрашув
Академияда БМТнинг Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Р.Кастижио бошчилигидаги делегация билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда ҳамкорлик истиқболлари, шу жумладан вояга етмаганларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида ходимлар салоҳиятни ошириш, қўшма тадқиқот ва лойиҳаларни амалга ошириш, ўқув семинарлари ва тренингларни ташкил қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 3 январдаги ПҚ-1-сон қарорида белгиланган вазифаларга алоҳида эътибор қаратилиб, вояга етмаганлар томонидан содир этилган ёки улар иштирокидаги ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ва манзилли профилактика тизимини йўлга қўйишга қаратилган илмий методикаларни ишлаб чиқиш ва амалиётга жорий этиш муҳимлиги қайд этилди. Хусусан, ЮНИСЕФ билан ҳамкорликда ташкил этилган, вояга етмаганлар учун ижтимоий инновациялар ва ижтимоий тадбиркорлик кўникмаларини ривожлантиришга қаратилган «UPSHIFT» таълим дастурининг аҳамияти эътироф этилиб, келгусида республика ҳудудларида давом эттириш масаласи кўриб чиқилди.
ЮНИСЕФ ваколатхонаси раҳбари Р.Кастижио томонидан Академия фаолияти ва олиб борилаётган ишлар юқори баҳоланди.

Встреча с главой представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане
В Академии состоялась встреча с делегацией во главе с руководителем представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане Р. Кастижио.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества, в том числе вопросы повышения квалификации сотрудников в сфере защиты прав несовершеннолетних, проведения совместных исследований, реализации проектов, а также организации учебных семинаров и тренингов в данной области.
Особое внимание было уделено задачам, обозначенным в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП-1. Отмечена важность разработки и внедрения в практику научных и целевых методик, направленных на раннюю профилактику и предупреждение правонарушений, совершенных несовершеннолетними или с их участием. Особо подчеркнута значимость образовательной программы «UPSHIFT», реализуемой в сотрудничестве с ЮНИСЕФ, которая направлена на развитие социальных инноваций и навыков социального предпринимательства у несовершеннолетних. Также был рассмотрен вопрос о дальнейшем продолжении программы в регионах республики.
По итогам встречи, руководитель представительства ЮНИСЕФ Р.Кастижио высоко оценила деятельность Академии и проводимую ею работу.