ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари билан учрашув
Академияда БМТнинг Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Р.Кастижио бошчилигидаги делегация билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда ҳамкорлик истиқболлари, шу жумладан вояга етмаганларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида ходимлар салоҳиятни ошириш, қўшма тадқиқот ва лойиҳаларни амалга ошириш, ўқув семинарлари ва тренингларни ташкил қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 3 январдаги ПҚ-1-сон қарорида белгиланган вазифаларга алоҳида эътибор қаратилиб, вояга етмаганлар томонидан содир этилган ёки улар иштирокидаги ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ва манзилли профилактика тизимини йўлга қўйишга қаратилган илмий методикаларни ишлаб чиқиш ва амалиётга жорий этиш муҳимлиги қайд этилди. Хусусан, ЮНИСЕФ билан ҳамкорликда ташкил этилган, вояга етмаганлар учун ижтимоий инновациялар ва ижтимоий тадбиркорлик кўникмаларини ривожлантиришга қаратилган «UPSHIFT» таълим дастурининг аҳамияти эътироф этилиб, келгусида республика ҳудудларида давом эттириш масаласи кўриб чиқилди.
ЮНИСЕФ ваколатхонаси раҳбари Р.Кастижио томонидан Академия фаолияти ва олиб борилаётган ишлар юқори баҳоланди.

Meeting with the Head of UNICEF’s Office in Uzbekistan
On February 19 of this year, a meeting was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan with a delegation led by R. Castiglion, the head of the United Nations Children's Fund (UNICEF) office in Uzbekistan.
During the meeting, prospects for cooperation were discussed, including capacity-building for personnel in the field of protecting the rights of minors, the implementation of joint research and projects, as well as the organization of educational seminars and training sessions.
Special attention was given to the tasks outlined in the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. PD-1, dated January 3, 2025. The importance of developing and implementing scientific methodologies aimed at the early prevention of offenses committed by or involving minors, as well as establishing a targeted prevention system, was emphasized.
In particular, the significance of the "UPSHIFT" educational program, launched in collaboration with UNICEF, was recognized. This program focuses on developing social innovation and social entrepreneurship skills among minors, and discussions were held on continuing its implementation in different regions of the country.
The head of UNICEF’s office, R. Castiglion, highly praised the activities and ongoing work of the Academy.