Жиззахда “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” ўқув курси
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурига асосан “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусидаги ўқув курси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ўтказиб келинмоқда.
Ўқув курсини ўтказишда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Ички ишлар вазирлиги академияси ва Малака ошириш институти, Олий суд вакиллари, судьялар, ҳудудий прокуратуралар ва ички ишлар органлари ходимлари иштирок этмоқда.
Мазкур ўқув курсининг навбатдаги ўқув машғулотлари Жиззах вилоятида бўлиб ўтди.
Унда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғи ўринбосари, М.Мамасиддиқов “Қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг қаттиқ, шафқатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларига қарши конвенциянинг мазмун-моҳияти” мавзусида маъруза билан иштирок қилди.

Training Course "Combating Torture: International Practice and National Experience" Held in Jizzakh
In accordance with the National Education Program in the Field of Human Rights in Uzbekistan, approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on February 7, 2023, the training course on "Combating Torture: International Practice and National Experience" is being conducted at the initiative of the National Human Rights Center of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Internal Affairs.
The training course is organized with the participation of representatives from the National Human Rights Center of Uzbekistan, the Law Enforcement Academy, the Academy of the Ministry of Internal Affairs, the Institute for Advanced Training, the Supreme Court, judges, regional prosecutors, and law enforcement officers.
The latest session of this training course took place in Jizzakh region.
During the session, M. Mamasiddikov, Deputy Head of the Law Enforcement Academy, delivered a lecture on "The Essence of the Convention Against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment."