Жиззахда “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” ўқув курси
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурига асосан “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусидаги ўқув курси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ўтказиб келинмоқда.
Ўқув курсини ўтказишда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Ички ишлар вазирлиги академияси ва Малака ошириш институти, Олий суд вакиллари, судьялар, ҳудудий прокуратуралар ва ички ишлар органлари ходимлари иштирок этмоқда.
Мазкур ўқув курсининг навбатдаги ўқув машғулотлари Жиззах вилоятида бўлиб ўтди.
Унда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғи ўринбосари, М.Мамасиддиқов “Қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг қаттиқ, шафқатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларига қарши конвенциянинг мазмун-моҳияти” мавзусида маъруза билан иштирок қилди.

Учебный курс «Противодействие пыткам: международная практика и национальный опыт» в Джизаке
В соответствии с Национальной программой образования в области прав человека в Республике Узбекистан, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2023 года, по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека совместно с Генеральной прокуратурой и Министерством внутренних дел проводится учебный курс на тему: «Противодействие пыткам: международная практика и национальный опыт».
В проведении курса участвуют представители Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Правоохранительной академии, Академии и Института повышения квалификации Министерства внутренних дел, Верховного Суда, судьи, территориальных органов прокуратуры и внутренних дел.
Очередной цикл учебных занятий в рамках курса организован в Джизакской области.
Заместитель начальника Правоохранительной академии М.Мамасиддиков выступил с докладом и ознакомил участников с содержанием Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.