Илмий ёндашув асосида ҳудудларда криминоген вазиятни ўрганиш ишлари давом этмоқда
Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича методик ва маслаҳат ёрдами кўрсатиш Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси фаолиятининг асосий йўналишларидан бири бўлиб, мамлакат ҳудудларида илмий ёндашувлар асосида криминоген муҳитни ўрганиш ишлари тизимли давом эттириб келинмоқда.
Жорий йилнинг январь ойидан бошлаб Академия раҳбарияти бошчилигида тажрибали ходимларидан иборат ишчи гуруҳлар шакллантирилиб, улар томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 3 январдаги ПҚ–1-сонли "2025 йилда республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини янада ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори ижросини таъминлашга қаратилган тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Ишчи гуруҳлар бевосита ўзига бириктирилган ҳудудларда криминоген вазиятга салбий таъсир кўрсатувчи омиллар, ҳуқуқбузарликларни келтириб чиқарувчи сабаблар ҳамда ҳар бир қизил ва сариқ тоифадаги маҳалладаги жиноятчилик динамикаси ва ҳудудий хусусиятлар ўртасидаги боғлиқликни ўрганиб, таҳлил қилмоқда.
Таҳлиллар асосида энг кўп учрайдиган ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олишга қаратилган илмий асосланган хулосалар ва таклифлар ишлаб чиқилмоқда, шунингдек, тегишли услубий ва амалий қўлланмаларни тайёрлаш ишлари амалга оширилмоқда.

Продолжается работа по изучению криминогенной обстановки в регионах страны на основе научных подходов
В рамках работы по методическому и консультативному обеспечению деятельности по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью, которая является одним из основных направлений деятельности Правоохранительной академии Республики Узбекистан, в регионах страны на основе научных подходов проводится изучение криминогенной обстановки.
С января текущего года рабочей группой во главе с руководством Академии из числа опытных сотрудников сформированы рабочие группы, которыми ведется системная работа, направленная на полноценную реализацию Постановления Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1 «О мерах по дальнейшему повышению эффективности системы создания безопасной среды и ранней профилактики правонарушений в махаллях Республики в 2025 году.
Рабочие группы, непосредственно в регионах страны изучают и выявляют факторы, негативно влияющие на криминогенную обстановку, причины, способствующие совершению правонарушений, анализируют корреляцию между территориальными признаками и динамикой совершения преступлений в каждой отдельно взятой махалле красной и желтой категории.
На основе анализа вырабатываются научно обоснованные выводы и предложения по ранней профилактике наиболее распространенных видов правонарушений, а также ведется работа по подготовке соответствующих методических и практических пособий.