Илмий ёндашув асосида ҳудудларда криминоген вазиятни ўрганиш ишлари давом этмоқда
Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича методик ва маслаҳат ёрдами кўрсатиш Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси фаолиятининг асосий йўналишларидан бири бўлиб, мамлакат ҳудудларида илмий ёндашувлар асосида криминоген муҳитни ўрганиш ишлари тизимли давом эттириб келинмоқда.
Жорий йилнинг январь ойидан бошлаб Академия раҳбарияти бошчилигида тажрибали ходимларидан иборат ишчи гуруҳлар шакллантирилиб, улар томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 3 январдаги ПҚ–1-сонли "2025 йилда республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини янада ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори ижросини таъминлашга қаратилган тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Ишчи гуруҳлар бевосита ўзига бириктирилган ҳудудларда криминоген вазиятга салбий таъсир кўрсатувчи омиллар, ҳуқуқбузарликларни келтириб чиқарувчи сабаблар ҳамда ҳар бир қизил ва сариқ тоифадаги маҳалладаги жиноятчилик динамикаси ва ҳудудий хусусиятлар ўртасидаги боғлиқликни ўрганиб, таҳлил қилмоқда.
Таҳлиллар асосида энг кўп учрайдиган ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олишга қаратилган илмий асосланган хулосалар ва таклифлар ишлаб чиқилмоқда, шунингдек, тегишли услубий ва амалий қўлланмаларни тайёрлаш ишлари амалга оширилмоқда.

The study of the criminogenic situation in the country’s regions based on scientific approaches is ongoing
As part of the methodological and consultative support for crime prevention and combating offenses, one of the main areas of activity of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan is the study of the criminogenic situation in the country's regions, conducted based on scientific approaches.
Since January of this year, working groups led by the Academy’s leadership and composed of experienced staff have been formed. These groups are carrying out systematic work aimed at the full implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP–1 dated January 3, 2025, “On measures to create a safe environment and further improve the effectiveness of the early crime prevention system in the mahallas of the Republic in 2025”.
Working groups operating directly in the regions of the country study and identify factors that negatively affect the criminogenic situation, determine the causes contributing to the commission of offenses, and analyze the correlation between territorial characteristics and the dynamics of crime in each individual mahalla of the red and yellow categories.
Based on the analysis, scientifically grounded conclusions and recommendations are developed for the early prevention of the most common types of offenses, and work is also carried out to prepare relevant methodological and practical manuals.