Туркия Республикасининг Тошкентдаги элчихонаси вакиллари билан ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Туркия Республикаси Тошкентдаги элчихонасининг ички ишлар бўйича маслаҳатчилари генерал-лейтенант Семих Окяр ҳамда Селим Арижи билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда меҳмонларга Академия фаолияти йўналишлари, таълим жараёнлари ва инфратузилмаси, олиб борилаётган илмий тадқиқотлар тўғрисида умумий маълумот берилиб, Туркиянинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари тегишли таълим муассасалари билан ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан академик мобиллик, профессор-ўқитувчилар ва талабалар алмашинуви, илмий тадбирлар, қўшма таълим дастурлари ҳамда танишув ташрифларини ташкил қилиш, ўқув жараёнларига малакали экспертларни жалб қилиш ва шу каби бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида томонлар Академия билан Туркия миллий полиция академияси ҳамда Жандармерия ва соҳил хавфсизлиги академияси ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандумларни имзолаш масаласини кўриб чиқишларини билдиришди.
Конструктив руҳда ўтказилган тадбирда томонлар келгусида ўзаро манфаатли йўналишлар бўйича ҳамкорликни янада кучайтиришга келишиб олишди.

Обсуждены вопросы взаимного сотрудничества с представителями Посольства Турецкой Республики в Ташкенте
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась встреча с советниками по внутренним делам Посольства Турецкой Республики в Ташкенте, генерал-лейтенантом Семихом Окяром и Селимом Арижи.
В ходе встречи зарубежные гости проинформированы об основных направлениях деятельности Академии, учебном процессе, инфраструктуре и проводимых научных исследованиях. Также стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества с соответствующими учебными заведениями правоохранительных органов Турции. В частности, обсуждались вопросы академической мобильности, обмена преподавателями и студентами, организации научных мероприятий, совместных образовательных программ и ознакомительных визитов. Кроме того, рассматривались возможности привлечения квалифицированных экспертов в учебный процесс и другие важные аспекты взаимодействия.
С целью укрепления двустороннего сотрудничества стороны договорились рассмотреть вопрос подписания меморандумов о взаимном сотрудничестве между Правоохранительной академией Республики Узбекистан и Национальной академией полиции, а также Академией жандармерии и береговой охраны Турции.
В результате конструктивного диалога стороны выразили обоюдную заинтересованность в дальнейшем укреплении взаимовыгодного сотрудничества в различных направлениях.