Туркия Республикасининг Тошкентдаги элчихонаси вакиллари билан ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Туркия Республикаси Тошкентдаги элчихонасининг ички ишлар бўйича маслаҳатчилари генерал-лейтенант Семих Окяр ҳамда Селим Арижи билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда меҳмонларга Академия фаолияти йўналишлари, таълим жараёнлари ва инфратузилмаси, олиб борилаётган илмий тадқиқотлар тўғрисида умумий маълумот берилиб, Туркиянинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари тегишли таълим муассасалари билан ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан академик мобиллик, профессор-ўқитувчилар ва талабалар алмашинуви, илмий тадбирлар, қўшма таълим дастурлари ҳамда танишув ташрифларини ташкил қилиш, ўқув жараёнларига малакали экспертларни жалб қилиш ва шу каби бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида томонлар Академия билан Туркия миллий полиция академияси ҳамда Жандармерия ва соҳил хавфсизлиги академияси ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандумларни имзолаш масаласини кўриб чиқишларини билдиришди.
Конструктив руҳда ўтказилган тадбирда томонлар келгусида ўзаро манфаатли йўналишлар бўйича ҳамкорликни янада кучайтиришга келишиб олишди.

Issues of mutual cooperation were discussed with representatives of the Embassy of the Republic of Turkey in Tashkent
A meeting was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan with the internal affairs advisors of the Embassy of the Republic of Turkey in Tashkent, general-lieutenant Semih Okyar and Selim Arıcı.
During the meeting, the foreign guests were informed about the Academy’s main areas of activity, educational process, infrastructure, and ongoing scientific research. The parties also discussed prospects for further cooperation with relevant educational institutions of Turkey’s law enforcement agencies. In particular, the discussions covered academic mobility, exchange programs for faculty and students, organization of scientific events, joint educational programs, and familiarization visits. Additionally, the possibility of involving qualified experts in the educational process and other important aspects of cooperation were considered.
In order to strengthen bilateral cooperation, the parties agreed to consider the signing of memorandums of mutual cooperation between the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan and the National Police Academy, as well as the gendarmerie and coast guard Academy of Turkey.
As a result of the constructive dialogue, the parties expressed their mutual interest in further strengthening mutually beneficial cooperation in various areas.