АНОНС: Академияда “Маҳмудхўжа Беҳбудий сабоқлари” мавзусида иншолар танлови ўтказилади
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан мамлакатимиздаги олий ва касбий таълим муассасалари талабалари ўртасида “Маҳмудхўжа Беҳбудий сабоқлари” мавзусида иншолар танловини эълон қилинган.
Танловнинг асосий мақсади – Маҳмудхўжа Беҳбудийнинг фаолиятини чуқур ўрганиш, унинг маънавий мероси ва миллий таълим тизимида тутган ўрнини англашдан иборат. Танлов ёшларда юксак маънавий ва ватанпарварлик туйғуларини шакллантириш, иқтидорли талабаларни рағбатлантиришга қаратилган.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 28 март куни танловнинг биринчи босқичи бўлиб ўтади (Б блок, 103-хона). Танловда Академиянинг барча талаба ва тингловчилари қатнашиш ҳуқуқига эга. Иштирокчи ўз ижодий ишида Маҳмудхўжа Беҳбудийнинг илмий-маърифий меросини, унинг мустақиллик ва тараққиёт йўлидаги хизматларини ёритиб бериши керак. Иншолар ҳакамлар ҳайъати томонидан баҳоланади ва ғолиб бўлган 1 нафар иштирокчига кейинги босқич (ҳудудий саралаш босқичи) учун ёлланма берилади.
Танловнинг якуний республика босқичида энг юқори балл тўплаб ғолиб бўлган иштирокчилар Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан вазирликнинг дипломи ҳамда Олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қўйидаги тартибда:
1-ўрин – 8 000 000 сўм;
2-ўрин – 6 000 000 сўм;
3-ўрин – 4 000 000 сўм миқдорда пул мукофотлари билан тақдирланади.
Танловда қатнашиш учун Ёшлар билан ишлаш, маънавият ва маърифат бўлимига мурожаат қилиб, рўйхатдан ўтиш керак.

АНОНС В Академии состоится конкурс эссе на тему: «Уроки Махмудходжи Бехбуди»
Министерством высшего образования, науки и инноваций среди студентов высших и профессиональных учебных заведений нашей страны объявлен конкурс эссе на тему: «Уроки Махмудходжи Бехбуди».
Основная цель конкурса – глубокое изучение деятельности Махмудходжи Бехбуди, осознание его духовного наследия и роли в национальной системе образования. Конкурс направлен на формирование у молодежи духовно-нравственных чувств и любви к Родине, а также на поощрение талантливых студентов.
В Правоохранительной академии 28 марта т.г. состоится вузовский этап конкурса (корпус Б, аудитория 103). Участвовать могут все студенты и слушатели Академии. В творческом эссе необходимо осветить научно-просветительское наследие Махмудходжи Бехбуди, его вклад в независимость и развитие страны.
Эссе будут оцениваться жюри, автор работы, признанной лучшей, получит право участвовать в следующем (региональном) этапе конкурса.
На заключительном республиканском этапе набравшие наибольшее количество баллов победители будут награждены Министерством высшего образования, науки и инноваций дипломами, а также денежными призами, выделенными из средств Фонда развития высших учебных заведений:
• 1 место – 8 000 000 сумов
• 2 место – 6 000 000 сумов
• 3 место – 4 000 000 сумов.
Для участия в конкурсе необходимо обратиться в Отдел работы с молодежью, духовности и просвещения и пройти регистрацию.