АНОНС: Академияда “Маҳмудхўжа Беҳбудий сабоқлари” мавзусида иншолар танлови ўтказилади
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан мамлакатимиздаги олий ва касбий таълим муассасалари талабалари ўртасида “Маҳмудхўжа Беҳбудий сабоқлари” мавзусида иншолар танловини эълон қилинган.
Танловнинг асосий мақсади – Маҳмудхўжа Беҳбудийнинг фаолиятини чуқур ўрганиш, унинг маънавий мероси ва миллий таълим тизимида тутган ўрнини англашдан иборат. Танлов ёшларда юксак маънавий ва ватанпарварлик туйғуларини шакллантириш, иқтидорли талабаларни рағбатлантиришга қаратилган.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 28 март куни танловнинг биринчи босқичи бўлиб ўтади (Б блок, 103-хона). Танловда Академиянинг барча талаба ва тингловчилари қатнашиш ҳуқуқига эга. Иштирокчи ўз ижодий ишида Маҳмудхўжа Беҳбудийнинг илмий-маърифий меросини, унинг мустақиллик ва тараққиёт йўлидаги хизматларини ёритиб бериши керак. Иншолар ҳакамлар ҳайъати томонидан баҳоланади ва ғолиб бўлган 1 нафар иштирокчига кейинги босқич (ҳудудий саралаш босқичи) учун ёлланма берилади.
Танловнинг якуний республика босқичида энг юқори балл тўплаб ғолиб бўлган иштирокчилар Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан вазирликнинг дипломи ҳамда Олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қўйидаги тартибда:
1-ўрин – 8 000 000 сўм;
2-ўрин – 6 000 000 сўм;
3-ўрин – 4 000 000 сўм миқдорда пул мукофотлари билан тақдирланади.
Танловда қатнашиш учун Ёшлар билан ишлаш, маънавият ва маърифат бўлимига мурожаат қилиб, рўйхатдан ўтиш керак.

Essay contest on the topic: “Lessons of Mahmudkhoja Behbudi” to be held at the Academy
The Ministry of Higher Education, Science, and Innovation has announced an essay contest on the topic “Lessons of Mahmudkhoja Behbudi” among students of higher and professional educational institutions in our country.
The main goal of the contest is to deeply study the activities of Mahmudkhoja Behbudi, understand his spiritual heritage, and recognize his role in the national education system. The contest aims to foster moral and patriotic values among young people and encourage talented students.
The university stage of the contest will be held at the Law Enforcement Academy on March 28 of this year (Building B, Room 103). All students and trainees of the Academy are eligible to participate. The creative essay should highlight Mahmudkhoja Behbudi’s scientific and educational legacy, as well as his contributions to the country’s independence and development.
The essays will be evaluated by a jury, and the author of the best work will receive the right to participate in the next (regional) stage of the contest.
At the final national stage, the winners who score the highest points will be awarded by the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation with diplomas and cash prizes, funded by the Higher Education Development Fund:
• 1st place – 8,000,000 UZS
• 2nd place – 6,000,000 UZS
• 3rd place – 4,000,000 UZS.
To participate in the contest, students must contact the Department of Youth Affairs, Spirituality, and Enlightenment and complete the registration process.