Коррупцияга қарши курашишда гендер жиҳатларни жорий этиш мавзусидаги семинар-тренинг ташкил этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори кўмагида “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашишга гендер ёндашувларини жорий этиш” мавзусидаги семинар-тренинг ташкил этилди.
Тадбирнинг мақсади – мутахассисларда коррупцияга қарши чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда гендер ёндашувини қўллаш компетенцияларини ривожлантириш, коррупция хавфларини таҳлил қилишда гендер хусусиятларини инобатга олиш, Виртуал академия платформасини янги ўқув материаллари билан бойитишдан иборат.
Семинар-тренингда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Бош прокуратура, Адлия, Ички ишлар, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирликлари, Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси ҳамда илмий-таълим муассасаларининг масъул вакиллари иштирок этди.
Тадбир ЕХҲТ Котибияти экспертлари томонидан олиб борилиб, иштирокчиларга коррупцияга қарши фаолиятда гендер жиҳатларини инобатга олиш бўйича халқаро ва илғор тажриба, хусусан ишга жойлашишдаги камситиш, таълим ва тиббиёт, ижтимоий ёрдам олишда ҳуқуқларнинг чеклангани каби долзарб муаммолар муҳокама қилинди.
Мазкур семинар-тренинг натижалари бўйича Виртуал академия электрон платформаси орқали барча давлат органлари ходимлари ва бошқа контингент учун “Гендер ва коррупция” мавзусидаги масофавий ўқув курси ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда.

A seminar-training was organized on the integration of gender aspects into anti-corruption efforts
With the support of the OSCE project Co-ordinator in Uzbekistan, a seminar-training was organized at the Law Enforcement Academy on the topic: “Integrating a gender approach into anti-corruption efforts in the Republic of Uzbekistan”.
The purpose of the event was to enhance the competencies of specialists in applying a gender-sensitive approach in the development and implementation of anti-corruption measures, taking into account gender-specific factors when analyzing corruption risks, as well as to enrich the Virtual Academy platform with new educational materials.
The seminar was attended by representatives of the Legislative chamber of the Oliy Majlis, the Anti-corruption agency, the General prosecutor’s office, the Ministries of justice, Internal Affairs, Employment and labor relations, the State committee on family and women’s affairs, as well as participants from academic and educational institutions.
The event was conducted by experts from the OSCE Secretariat, who presented international and advanced practices related to gender aspects in anti-corruption activities. In particular, such pressing issues as discrimination in employment, restrictions on rights in education and healthcare, and difficulties in accessing social assistance were discussed.
At the end of the event, participants were awarded certificates.
Based on the outcomes of the seminar-training, a distance learning course titled “Gender and corruption” is planned to be developed on the Virtual Academy’s e-learning platform. The course will be designed for employees of state bodies and other interested stakeholders.