Коррупцияга қарши курашишда гендер жиҳатларни жорий этиш мавзусидаги семинар-тренинг ташкил этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори кўмагида “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашишга гендер ёндашувларини жорий этиш” мавзусидаги семинар-тренинг ташкил этилди.
Тадбирнинг мақсади – мутахассисларда коррупцияга қарши чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда гендер ёндашувини қўллаш компетенцияларини ривожлантириш, коррупция хавфларини таҳлил қилишда гендер хусусиятларини инобатга олиш, Виртуал академия платформасини янги ўқув материаллари билан бойитишдан иборат.
Семинар-тренингда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Бош прокуратура, Адлия, Ички ишлар, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирликлари, Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси ҳамда илмий-таълим муассасаларининг масъул вакиллари иштирок этди.
Тадбир ЕХҲТ Котибияти экспертлари томонидан олиб борилиб, иштирокчиларга коррупцияга қарши фаолиятда гендер жиҳатларини инобатга олиш бўйича халқаро ва илғор тажриба, хусусан ишга жойлашишдаги камситиш, таълим ва тиббиёт, ижтимоий ёрдам олишда ҳуқуқларнинг чеклангани каби долзарб муаммолар муҳокама қилинди.
Мазкур семинар-тренинг натижалари бўйича Виртуал академия электрон платформаси орқали барча давлат органлари ходимлари ва бошқа контингент учун “Гендер ва коррупция” мавзусидаги масофавий ўқув курси ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда.

Организован семинар-тренинг по вопросам внедрения гендерных аспектов в противодействие коррупции
В Правоохранительной академии при содействии Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане организован семинар-тренинг на тему: «Внедрение гендерного подхода в противодействие коррупции в Республике Узбекистан».
Цель мероприятия – развитие компетенций специалистов по применению гендерного подхода при разработке и реализации антикоррупционных мер, принятие во внимание гендерных особенностей при анализе коррупционных рисков, а также обеспечение новыми учебными материалами платформы Виртуальной академии.
В семинаре приняли участие сотрудники Законодательной палаты Олий Мажлиса, Агентства по противодействию коррупции, Генеральной прокуратуры, министерств юстиции, внутренних дел, занятости и трудовых отношений, Государственного комитета по делам семьи и женщин, а также представители научно-образовательных учреждений.
Мероприятие проведено экспертами Секретариата ОБСЕ, которые представили участникам международный и передовой опыт касательно гендерных аспектов в антикоррупционной деятельности, в частности, обсуждены такие актуальные проблемы, как дискриминация при трудоустройстве, ограничение прав в сфере образования и здравоохранения, а также трудности в получении социальной помощи.
В конце мероприятия участникам вручены сертификаты.
По итогам семинара-тренинга планируется разработать дистанционный учебный курс на тему: «Гендер и коррупция» на базе электронной платформы Виртуальной академии, предназначенный для сотрудников государственных органов и других заинтересованного контингента.