Жиноят-ижроия қонунчилигини қўллашда назария ва амалиёт уйғунлиги
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Жиноят-ижроия қонунчилигини қўллашда назария ва амалиёт уйғунлиги” мавзусида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Олий суди, Ички ишлар вазирлиги, Судьялар олий мактаби, Ички ишлар вазирлиги академияси, Жамоат хавфсизлиги университети, Тошкент давлат юридик университети вакиллари иштирокида давра суҳбати ўтказилди.
Давра суҳбатида судлар томонидан маҳкумларга нисбатан тайинланган жазо чораларининг ижро этилишини ҳамда жазо чораларини ўтаётган шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоясини таъминлаш орқали қонун устуворлигини таъминлаш масалалари муҳокама этилди.
Мавзу доирасида сўзга чиққан маърузачилар амалиётда мавжуд бир қатор муаммолар хусусида фикр ва мулоҳазалар билдирдилар.
Тадбир давомида соҳа йўналиши бўйича кадрларни тайёрлаш назария ва амалиётнинг уйғунлигини таъминлаш орқали амалга оширилишининг аҳамияти алоҳида қайд этилди.
Давра суҳбатида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг катта ўқитувчиси, адлия катта маслаҳатчиси М.М.Мирсалихов томонидан олий ўқув муассасаларининг талабалари учун тайёрланган “Жиноят-ижроия ҳуқуқи” дарслигининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Тадбир иштирокчилари мазкур дарсликнинг аҳамиятини қайд этиб, ҳурматли Устоз Мирзафар Мирсалиховни қутлуғ 70 ёшлари билан муборакбод этдилар.

Уголовное исполнительное право: взаимосвязь теории и практики
В правоохранительной академии Республики Узбекистан с участием представителей Верховного суда Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, Высшей школы судей, Министерства внутренних дел, Академии МВД, Университета по охране общественного порядка, Ташкентского государственного юридического университета состоялся круглый стол на тему: «Уголовное исполнительное право: взаимосвязь теории и практики».
На мероприятии обсуждены вопросы обеспечения верховенства законов при исполнении мер наказаний, назначенных судами осужденным, а также защите их прав и законных интересов при отбывании ими наказания.
Участники мероприятия обменялись мнениями по отдельным имеющимся проблемам по данному вопросу.
В ходе круглого стола также особо отмечена важность подготовки кадров сферы путем обеспечения тесной взаимосвязи теории с практикой.
На мероприятии состоялась презентация учебника «Уголовное исполнительное право» для студентов высших учебных заведений, подготовленный старшим преподавателем академии, старшим советником юстиции М.М.Мирсалиховым.
Участники круглого стола отметили значимость настоящего учебника и поздравили автора Мирзафара Мирсалихова с его 70-летним юбилеем.