Жиноят-ижроия қонунчилигини қўллашда назария ва амалиёт уйғунлиги
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Жиноят-ижроия қонунчилигини қўллашда назария ва амалиёт уйғунлиги” мавзусида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Олий суди, Ички ишлар вазирлиги, Судьялар олий мактаби, Ички ишлар вазирлиги академияси, Жамоат хавфсизлиги университети, Тошкент давлат юридик университети вакиллари иштирокида давра суҳбати ўтказилди.
Давра суҳбатида судлар томонидан маҳкумларга нисбатан тайинланган жазо чораларининг ижро этилишини ҳамда жазо чораларини ўтаётган шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоясини таъминлаш орқали қонун устуворлигини таъминлаш масалалари муҳокама этилди.
Мавзу доирасида сўзга чиққан маърузачилар амалиётда мавжуд бир қатор муаммолар хусусида фикр ва мулоҳазалар билдирдилар.
Тадбир давомида соҳа йўналиши бўйича кадрларни тайёрлаш назария ва амалиётнинг уйғунлигини таъминлаш орқали амалга оширилишининг аҳамияти алоҳида қайд этилди.
Давра суҳбатида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг катта ўқитувчиси, адлия катта маслаҳатчиси М.М.Мирсалихов томонидан олий ўқув муассасаларининг талабалари учун тайёрланган “Жиноят-ижроия ҳуқуқи” дарслигининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Тадбир иштирокчилари мазкур дарсликнинг аҳамиятини қайд этиб, ҳурматли Устоз Мирзафар Мирсалиховни қутлуғ 70 ёшлари билан муборакбод этдилар.

Criminal executive law: the interconnection between theory and practice
A roundtable discussion on the topic “Criminal executive law: the interconnection between theory and practice” was held at the Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan, with the participation of representatives from the Supreme court of the Republic of Uzbekistan, the General prosecutor’s office, the Supreme school of judges, the Ministry of internal affairs, the Ministry of Internal Affair’s Academy, the University of public security, and Tashkent state university of law.
The event addressed issues related to ensuring the rule of law in the execution of court-imposed punishments, as well as the protection of the rights and legitimate interests of convicted individuals during the serving of their sentences.
Participants exchanged views on specific existing challenges related to this topic.
During the roundtable, special emphasis was placed on the importance of training personnel in the field by ensuring a close interconnection between theory and practice.
The event also featured the presentation of the textbook “Criminal executive law” for university students, authored by senior lecturer of the academy and senior counselor of justice, M.M. Mirsalikhov.
The participants highlighted the significance of this textbook and congratulated the author, Mirzafar Mirsalikhov, on his 70th anniversary.