“Замонавий терговчининг маънавий қиёфаси” мавзусидаги республика ёш юристлар илмий-амалий конференцияси ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Замонавий терговчининг маънавий қиёфаси” мавзусидаги республика ёш юристлар илмий-амалий конференцияси ўтказилди.
Конференцияда мамлакатимиздаги олий ҳарбий ва олий юридик таълим муассасалари, шунингдек юридик соҳа бўйича мутахассислар тайёрлайдиган олий таълим муассасалари талабалари иштирок этди.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда дастлабки тергов ва суриштирув жараёнида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликлари ишончли ҳимоя қилиниши, унинг шаъни ва қадр-қиммати ҳурмат қилинишини таъминлаш тизимини такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, Давлатимиз раҳбарининг тегишли Фармонига асосан Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида жиноятларни тергов қилиш соҳасида кадрларни амалиёт билан узвий боғлиқлигини таъминлаган ҳолда ягона ёндашув асосида тайёрлашга қаратилган узлуксиз ўқув тизими йўлга қўйилди.
Академияда инсон ҳуқуқ ва эркинликларига сўзсиз риоя қилиш маданияти билан уйғунлашган юксак маънавий, психологик, таҳлилий ва касбий сифатларни ривожлантиришнинг самарали тизимини жорий этган ҳолда жиноятларни тергов қилиш соҳасида мутахассисларни чуқурлаштирилган мақсадли базавий тайёрлашга асосий эътибор қаратилган.
Бунда бугунги кун терговчиси сифатида «Инсон қадри учун» деган эзгу ғояни қалбан ҳис қила оладиган, юксак маънавий ва ахлоқий фазилатларга эга, онги шуурида, фаолиятида қонун устуворлиги ва қилмиш учун жазо муқаррарлигини таъминлаш тамойили устувор бўлган давлат хизматчиси тушунилади.
Конференцияда терговчи шахсига қўйиладиган талаблар, терговчи маданияти ва маънавияти, терговчи шахсини маънавий ва ахлоқий жиҳатдан баҳолаш, умуман замонавий терговчининг маънавий қиёфаси ҳақида мамлакатимиздаги юридик олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган талабаларнинг қарашлари, уларнинг бу борадаги фикр ва мулоҳазаларини ўрганиш имконияти яратилди.
Мазкур Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг тергов фаолияти соҳаси бўйича таълим олаётган талабалари ҳамда олий ҳарбий ва олий юридик таълим муассасалари талабалари замонавий тергов маданияти ва маънавияти, касб этикаси ва ахлоқий жиҳатлари тўғрисидаги маъруза қилдилар. Академия профессор-ўқитувчилари конференция иштирокчиларининг фикр ва мулоҳазаларига ўзларининг муносабатларини билдирдилар.
Конференция давомида иштирокчиларнинг чиқишлари, фикр ва мулоҳазалари ҳамда таклифлари суриштирувчи ва терговчилар тайёрлашда уларнинг шахсий ва касбий кўникмаларини шакллантиришга қаратилган таълим жараёнини такомиллаштиришда инобатга олиниши белгиланди.

A republican scientific-practical conference of young lawyers was held on the topic: “The moral character of the modern investigator”
At the Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan, a republican scientific-practical conference of young lawyers was held on the topic: “The moral character of the modern investigator”.
The conference was attended by students from higher military and legal educational institutions of the country, as well as students from universities that train specialists in the field of law.
In recent years, special attention has been paid in our country to improving the system that ensures reliable protection of individual rights and freedoms at the initial stage of investigation, as well as respect for their honor and dignity.
In particular, in accordance with the decree of the Head of State, the Law enforcement academy of Uzbekistan has implemented a continuous educational process based on a unified approach, aimed at training personnel in the field of criminal investigation and ensuring their close connection with practical activities.
The Academy has introduced an effective system for training specialists in criminal investigation, focused on the development of high moral, psychological, analytical, and professional qualities, aligned with a culture of strict observance of human rights and freedoms.
In our view, the modern investigator is a public servant who embodies the noble idea of  “In the name of human honor and dignity”, possessing high moral and ethical qualities, whose actions and mindset are guided by the principle of the rule of law and the inevitability of punishment for crimes.
The conference provided an opportunity to explore the views of students from the country’s law schools on the requirements for an investigator’s personality, culture, and moral character, as well as to discuss their opinions and reflections on the moral image of the modern investigator.
At the conference, students of the Law enforcement academy of Uzbekistan specializing in criminal investigation, along with students from higher military and legal educational institutions, delivered presentations on the culture and morality of the modern investigator, professional ethics, and the moral aspects of the profession. The Academy’s faculty members also shared their thoughts on the theses and proposals presented by the conference participants.
During the conference, it was emphasized that the presentations, opinions, and proposals of the participants, as well as their observations, would be taken into account in improving the educational process aimed at developing the personal and professional skills of investigative and inquiry personnel.