“Замонавий терговчининг маънавий қиёфаси” мавзусидаги республика ёш юристлар илмий-амалий конференцияси ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Замонавий терговчининг маънавий қиёфаси” мавзусидаги республика ёш юристлар илмий-амалий конференцияси ўтказилди.
Конференцияда мамлакатимиздаги олий ҳарбий ва олий юридик таълим муассасалари, шунингдек юридик соҳа бўйича мутахассислар тайёрлайдиган олий таълим муассасалари талабалари иштирок этди.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда дастлабки тергов ва суриштирув жараёнида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликлари ишончли ҳимоя қилиниши, унинг шаъни ва қадр-қиммати ҳурмат қилинишини таъминлаш тизимини такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, Давлатимиз раҳбарининг тегишли Фармонига асосан Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида жиноятларни тергов қилиш соҳасида кадрларни амалиёт билан узвий боғлиқлигини таъминлаган ҳолда ягона ёндашув асосида тайёрлашга қаратилган узлуксиз ўқув тизими йўлга қўйилди.
Академияда инсон ҳуқуқ ва эркинликларига сўзсиз риоя қилиш маданияти билан уйғунлашган юксак маънавий, психологик, таҳлилий ва касбий сифатларни ривожлантиришнинг самарали тизимини жорий этган ҳолда жиноятларни тергов қилиш соҳасида мутахассисларни чуқурлаштирилган мақсадли базавий тайёрлашга асосий эътибор қаратилган.
Бунда бугунги кун терговчиси сифатида «Инсон қадри учун» деган эзгу ғояни қалбан ҳис қила оладиган, юксак маънавий ва ахлоқий фазилатларга эга, онги шуурида, фаолиятида қонун устуворлиги ва қилмиш учун жазо муқаррарлигини таъминлаш тамойили устувор бўлган давлат хизматчиси тушунилади.
Конференцияда терговчи шахсига қўйиладиган талаблар, терговчи маданияти ва маънавияти, терговчи шахсини маънавий ва ахлоқий жиҳатдан баҳолаш, умуман замонавий терговчининг маънавий қиёфаси ҳақида мамлакатимиздаги юридик олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган талабаларнинг қарашлари, уларнинг бу борадаги фикр ва мулоҳазаларини ўрганиш имконияти яратилди.
Мазкур Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг тергов фаолияти соҳаси бўйича таълим олаётган талабалари ҳамда олий ҳарбий ва олий юридик таълим муассасалари талабалари замонавий тергов маданияти ва маънавияти, касб этикаси ва ахлоқий жиҳатлари тўғрисидаги маъруза қилдилар. Академия профессор-ўқитувчилари конференция иштирокчиларининг фикр ва мулоҳазаларига ўзларининг муносабатларини билдирдилар.
Конференция давомида иштирокчиларнинг чиқишлари, фикр ва мулоҳазалари ҳамда таклифлари суриштирувчи ва терговчилар тайёрлашда уларнинг шахсий ва касбий кўникмаларини шакллантиришга қаратилган таълим жараёнини такомиллаштиришда инобатга олиниши белгиланди.

Состоялась республиканская научно-практическая конференция молодых юристов на тему: «Моральный облик современного следователя»
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась республиканская научно-практическая конференция молодых юристов на тему: «Моральный облик современного следователя».
В конференции приняли участие студенты высших военных и юридических учебных заведений страны, а также студенты вузов, осуществляющих подготовку специалистов в области юриспруденции.
В последние годы в нашей стране уделяется особое внимание совершенствованию системы, обеспечивающей надежную защиту прав и свобод личности на стадии начального расследования, уважение их чести и достоинства.
В частности, в соответствии с указом Главы государства в Правоохранительной академии Узбекистана внедрен основанный на едином подходе непрерывный образовательный процесс, направленный на подготовку кадров в области расследования преступлений, обеспечивающий их связь с практической деятельностью.
В Академии внедрена эффективная система подготовки специалистов в области расследования преступлений, ориентированная на развитие высоких моральных, психологических, аналитических и профессиональных качеств, гармонирующих с культурой неукоснительного соблюдения прав и свобод человека.
Современный следователь по-нашему – это государственный служащий, способный чувствовать благородную идею «Во имя чести и достоинства человека», обладающий высокими моральными и этическими качествами, чьи действия и сознание ориентированы на принцип верховенства закона и неизбежность наказания за преступления.
На конференции создана возможность для изучения взглядов студентов юридических вузов страны по вопросам требований, предъявляемых к личности следователя, его культуры и морального облика, а также обсуждения их мнений и размышлений по поводу морального облика современного следователя.
На данной конференции студенты Правоохранительной академии Узбекистана, обучающиеся по направлению расследования преступлений, а также студенты высших военных и юридических учебных заведений выступили с докладами о культуре и морали современного следователя, профессиональной этике и моральных аспектах профессии. Преподаватели академии выразили свои мнения по поводу тезисов и предложений участников конференции.
В ходе конференции подчеркнуто, что выступления, мнения и предложения участников, а также их замечания будут учтены при совершенствовании учебного процесса, направленного на формирование личных и профессиональных навыков расследующих и следственных работников.