Коррупцияга қарши курашиш мавзусида навбатдаги семинар
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси мутахассислари томонидан Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Академиясида коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги қонунчилик мазмун-моҳиятига бағишланган семинар машғулоти ўтказилди.
Семинарда ФВВ академияси профессор-ўқитувчилари ва ходимлари иштирок этди. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази бошлиғи Худойберди Турсунбеков томонидан Ўзбекистон Республикаси “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги, “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги қонунлар мазмун-моҳияти, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар, шу жумладан жиноят содир этган шахслар учун жавобгарлик масалалари хусусида батафсил тушунтириш берилди.
Шунингдек, жорий йил 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилишида Давлат раҳбари томонидан белгиланган устувор вазифалар ижросини таъминлаш, шунингдек, коррупцияга қарши курашиш бўйича янги тизимни жорий этиш, бунга жамоатчилик, парламент ва фуқаролик жамияти институтларини кенг сафарбар этиш мақсадида Президентимиз томонидан 21 апрелда қабул қилинган ПФ-71-сон Фармони мазмун-моҳияти ёритиб берилди.
Тадбир якунида ФВВ Академиясида коррупцияга қарши курашиш бўйича идоравий чора-тадбирларни такомиллаштиришга қаратилган таклиф ва тавсиялар берилиб, иштирокчиларни қизиқтирган саволларга жавоб берилди.

Очередной семинар на тему противодействия с коррупцией
Правоохранительной академией в Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям проведен семинар, посвященный сути и значению законодательства в сфере противодействия коррупции.
В мероприятии участвовали профессорско-преподавательский состав и сотрудники академии МЧС. Начальник Научно-образовательного центра противодействия коррупции Правоохранительной академии Худойберди Турсунбеков подробно разъяснил участникам содержание законов Республики Узбекистан «О противодействии коррупции» и «О конфликте интересов», а также вопросы ответственности лиц, совершивших коррупционные правонарушения и преступления.
Кроме того, участникам представлена информация о содержании Указа Президента от 21 апреля № ПФ–71, принятого в целях обеспечения исполнения приоритетных задач, определенных Главой Государства на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции 5 марта текущего года, а также широкой мобилизации общественности, парламента и институтов гражданского общества на решение данного вопроса путем внедрения новой системы по противодействию коррупции.
В завершение мероприятия даны предложения и рекомендации по совершенствованию ведомственных мер по противодействию коррупции в Академии МЧС, а также предоставлены ответы на интересующие участников вопросы.