Коррупцияга қарши курашиш мавзусида навбатдаги семинар
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси мутахассислари томонидан Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Академиясида коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги қонунчилик мазмун-моҳиятига бағишланган семинар машғулоти ўтказилди.
Семинарда ФВВ академияси профессор-ўқитувчилари ва ходимлари иштирок этди. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази бошлиғи Худойберди Турсунбеков томонидан Ўзбекистон Республикаси “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги, “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги қонунлар мазмун-моҳияти, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар, шу жумладан жиноят содир этган шахслар учун жавобгарлик масалалари хусусида батафсил тушунтириш берилди.
Шунингдек, жорий йил 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилишида Давлат раҳбари томонидан белгиланган устувор вазифалар ижросини таъминлаш, шунингдек, коррупцияга қарши курашиш бўйича янги тизимни жорий этиш, бунга жамоатчилик, парламент ва фуқаролик жамияти институтларини кенг сафарбар этиш мақсадида Президентимиз томонидан 21 апрелда қабул қилинган ПФ-71-сон Фармони мазмун-моҳияти ёритиб берилди.
Тадбир якунида ФВВ Академиясида коррупцияга қарши курашиш бўйича идоравий чора-тадбирларни такомиллаштиришга қаратилган таклиф ва тавсиялар берилиб, иштирокчиларни қизиқтирган саволларга жавоб берилди.

Another seminar on combating corruption
A seminar session dedicated to the essence and significance of legislation in the field of combating corruption was conducted by specialists from the Law enforcement academy at the Academy of the Ministry of emergency situations.
The seminar was attended by the faculty and staff of the Academy of the Ministry of emergency situations. Khudoyberdi Tursunbekov, head of the scientific-educational center for combating corruption of the Law enforcement academy, provided a detailed explanation regarding the essence and significance of the laws of the Republic of Uzbekistan “On combating corruption” and “On conflict of interest”, as well as issues of liability for individuals who commit corruption-related offenses, including crimes.
In addition, participants were provided with information about the content of the Presidential Decree No. PF–71 dated April 21, adopted to ensure the implementation of the priority tasks set by the Head of State at the extended meeting of the National anti-corruption council on March 5 of this year, as well as to broadly mobilize the public, parliament, and civil society institutions to address this issue through the introduction of a new system for combating corruption.
At the end of the event, proposals and recommendations were given to improve departmental measures for combating corruption at the Academy of the Ministry of emergency situations, and answers were provided to participants' questions.