Тартибсиз миграцияни бошқариш ва одам савдосига қарши кураш соҳасида халқаро сертификат дастурида иштирок этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси делегацияси Туркия Республикаси Жандармерия ва Соҳил хавфсизлиги академиясида бўлиб ўтган “Тартибсиз миграцияни бошқариш ва одам савдосига қарши кураш” мавзусидаги халқаро сертификат дастурида муваффақиятли иштирок этди.
Мазкур нуфузли дастурнинг асосий мақсади давлат органлари ходимлари ўртасида ноқонуний миграция, одам савдоси ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш борасидаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда Туркиянинг бу соҳадаги илғор ҳуқуқий, институционал ва ахборот-технологик тажрибасини ўрганиш орқали самарали ечимларни шакллантиришга қаратилган.
Дастурнинг очилиш маросимида Туркия Жандармерия ва Соҳил хавфсизлиги академияси раҳбари ҳамда Болгария, Канада, Чили, Ироқ, Италия, Косово, Мавритания, Марокаш, Польша, Руминия, Россия, Сербия, Испания ва Швеция вакиллари иштирок этдилар.
Ташриф доирасида Академия делегацияси Туркия Жандармерия ва Соҳил хавфсизлиги академияси ҳамда тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан ташкил этилган долзарб мавзулардаги маърузалар ва амалий машғулотларда фаол иштирок этди. Дастур иштирокчилари одам савдоси ва мигрантлар контрабандасини фарқлаш, жабрланганларни аниқлаш ва ҳимоя қилишнинг миллий механизмлари, жамиятда мигрантларга бўлган муносабат ва медиа стереотиплари, миграция социологияси ва ҳимоя тизимларининг ҳуқуқий асослари каби муҳим мавзулар бўйича чуқур билим ва кўникмаларга эга бўлдилар.
Ўқув жараёнида миграция жараёнларига ижтимоий ва ахборот-коммуникациявий нуқтаи назардан ёндашув, мигрантлар билан самарали мулоқот ўрнатиш, уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, иррегуляр миграция ва инсон савдосига қарши курашда етакчи давлат тузилмаларининг тажрибаси каби масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Дастур якунида иштирокчилар билим ва кўникмалари тест-имтиҳон жараёнида баҳоланди, битирувчиларга сертификатлар топширилди.
Ташриф дастури доирасида делегация аъзолари Туркия Жандармерияси музейи билан танишдилар ҳамда Жиноят ишлари бошқармаси фаолиятини ўргандилар.
Ушбу халқаро сертификат дастуридаги иштирок Ўзбекистон Республикасининг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари ходимларининг тартибсиз миграция ва одам савдосига қарши кураш соҳасидаги билим ва кўникмаларини оширишга, шунингдек, халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Участие в международной сертификационной программе «Управление нерегулярной миграцией и борьба с торговлей людьми»
Делегация Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняла участие в международной сертификационной программе на тему: «Управление нерегулярной миграцией и борьба с торговлей людьми», организованной в Академии жандармерии и береговой охраны Турецкой Республики в г. Анкаре.
Основной целью данной программы явилось укрепление международного сотрудничества между сотрудниками международных государственных органов в борьбе с незаконной миграцией, торговлей людьми и финансированием терроризма, а также формирование эффективных решений путем изучения передового правового, институционального и информационно-технологического опыта Турецкой Республики в данной сфере.
В церемонии открытия программы приняли участие руководитель Академии жандармерии и береговой охраны Турции, а также представители Болгарии, Канады, Чили, Ирака, Италии, Косово, Мавритании, Марокко, Польши, Румынии, России, Сербии, Испании и Швеции.
В рамках визита делегация Академии участвовала в лекциях и практических занятиях, организованных Академией жандармерии и береговой охраны Турции и соответствующими правоохранительными органами. Участники программы получили глубокие знания и навыки по таким важным темам, как различение торговли людьми и контрабанды мигрантов, национальные механизмы выявления и защиты жертв, отношение общества к мигрантам и медийные стереотипы, социология миграции и правовые основы систем защиты.
В ходе учебного процесса были всесторонне обсуждены такие вопросы, как социальный и информационно-коммуникационный подход к миграционным процессам, налаживание эффективного общения с мигрантами, защита их прав, опыт ведущих государственных структур в борьбе с нерегулярной миграцией и торговлей людьми.
По окончании программы участники сдали тестовый экзамен для оценки своих знаний и навыков, по итогам которых им вручены сертификаты.
В рамках программы визита члены делегации ознакомились с музеем жандармерии Турции и изучили деятельность Управления уголовных дел.
Участие в данной международной сертификационной программе послужит повышению знаний и навыков сотрудников правоохранительных органов Республики Узбекистан в сфере борьбы с нерегулярной миграцией и торговлей людьми, а также дальнейшему укреплению международного сотрудничества.