Академияда Бош прокурор томонидан ўқув жараёнини прокуратура органларининг касбий фаолияти билан узвий боғлиқлигини таъминлашга оид белгиланган вазифалар ижроси доирасида Ихтисослаштирилган прокурорлар корпусининг вилоятлар ва уларга тенглаштирилган прокуратураларнинг тегишли тармоқлари ҳамда туман (шаҳар) прокурорларининг соҳавий ёрдамчилари иштирокида “Иқтисодий, фуқаролик, маъмурий суд ишларини юритишда прокурор иштироки самарадорлигини ошириш масалалари” мавзусида малака ошириш курси ўтказилди.
Курс дастури прокуратура фаолиятининг умумий масалалари, шунингдек фуқаролик, иқтисодий, маъмурий суд ишларини юритишда прокурор ваколатини таъминлаш масалаларини қамраб олган бўлиб, асосий эътибор қонунчиликка киритилган ўзгартишлар ва уларни амалиётда қўллаш масалаларига қаратилди.
Малака ошириш курсининг Академияда ўтказилган якуний босқичида тингловчиларнинг масофадан ўзлаштирган билим ва кўникмалари бевосита аудитория машғулотлари жараёнида прокурорларнинг судларга даъво аризалари (аризалар) киритиш, судларнинг ноқонуний ва асоссиз қарорларига протест лойиҳаларини тайёрлаш, муаммоли-вазиятли ҳолатларни таҳлил қилиш ва казуслар ечимини топиш тарзида ўтказилди.
Малака ошириш курси натижаларига кўра тингловчилар томонидан мустақил равишда тайёрланган лаборатория ишларининг ҳимояси савол-жавоблар тарзида амалга оширилди.
Шунингдек, ўқув курси доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг музейига ташкиллаштирилган ташриф тингловчиларда катта қизиқиш уйғотди.

Организован курс повышения квалификации для работников Корпуса специализированных прокуроров
В Правоохранительной академии во исполнение поручений Генерального прокурора по обеспечению тесной взаимосвязи учебного процесса с профессиональной деятельностью органов прокуратуры организован курс повышения квалификации с участием работников Корпуса специализированных прокуроров соответствующих подразделений областных и приравненных к ним прокуратур, а также районов (городов) на тему: «Вопросы повышения эффективности участия прокурора в экономическом, гражданском, административном судопроизводстве».
Учебная программа охватила общие вопросы деятельности органов прокуратуры, а также обеспечения полномочий прокурора в гражданском, экономическом, административном судопроизводстве, в ходе которых основное внимание уделено нововведениям в законодательстве и вопросам их применения на практике.
В заключительной части курса повышения квалификации, организованной в Академии, знания и навыки слушателей, освоенные в процессе дистанционных занятий, проверены в ходе аудиторных занятий посредством разработки проектов исковых заявлений (заявлений) прокуроров, протестов на незаконные и необоснованные судебные решения, анализа и решения проблемно-ситуационных задач и казусов.
По итогам курса повышения квалификации в виде вопросов и ответов проведена защита лабораторных работ, подготовленных слушателями.
Также, посещение музея Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан вызвал большой интерес у слушателей курса.