Ижтимоий ва иқтисодий қонунчилик ижроси устидан прокурор назоратини таъминлашнинг долзарб масалаларига бағишланган малака ошириш курслари якунланди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида вилоятлар ва уларга тенглаштирилган прокуратураларнинг тегишли тармоқлари ходимлари ҳамда туман (шаҳар) прокурорларининг соҳавий ёрдамчилари учун “Ижтимоий ва иқтисодий қонунчилик ижроси устидан прокурор назоратини таъминлашнинг долзарб масалалари” мавзусида малака ошириш курслари якунланди.
Курс аралаш таълим форматида ташкил этилиб, унда тингловчилар ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим олдилар ҳамда олинган билимларни мустаҳкамлаш мақсадида Академияда кундузги таълим тарзида ўтказилган ўқув машғулотларида иштирок этдилар.
Курс дастури доирасида Академия профессор-ўқитувчилари томонидан жойлардаги ижтимоий ва иқтисодий соҳадаги қонунчилик ижроси устидан таъсирчан прокурор назоратини таъминлаш борасида белгиланган чора-тадбирларни сифатли амалга ошириш, ўтказилаётган назорат тадбирларида эътибор қаратилиши лозим бўлган масалалар ҳамда аниқланаётган тизимли муаммоларни қонуний ҳал этиш, назорат тадбирлари якуни билан қарорлар қабул қилишда манфаатлар тўқнашувини олдини олиш ва бошқа долзарб масалаларга оид касбий компетенциялар, бошқарув кўникмаларини шакллантириш ҳамда ривожлантириш, шунингдек қонунчиликдаги янгиликлар бўйича ўқув машғулотлари ўтказилди.
Малака ошириш курси якунида тингловчилар томонидан қонунчилик бўйича ишлаб чиқилган таклифларнинг муҳокамаси тарзида якуний имтиҳон ўтказилди.

The advanced training course on pressing issues of ensuring prosecutorial supervision over the implementation of social and economic legislation has concluded
At the Law Enforcement Academy, an advanced training course titled "Pressing Issues of Ensuring Prosecutorial Supervision over the Implementation of Social and Economic Legislation" was held for employees of the relevant branches of regional and equivalent-level prosecutor’s offices, as well as sectoral assistants of district (city) prosecutors.
The course was organized in a blended learning format. Participants received distance education without interrupting their work and then attended in-person sessions at the Academy to consolidate the acquired knowledge.
Within the framework of the course program, the Academy’s professors conducted training sessions focused on effectively implementing the planned measures to ensure impactful prosecutorial supervision over the enforcement of legislation in the social and economic spheres at the local level. The sessions also addressed key issues that should be considered during supervisory activities, the lawful resolution of identified systemic problems, prevention of conflicts of interest when making decisions based on supervisory outcomes, and other relevant professional competencies and management skills. Additionally, updates in the legislation were covered during the sessions.
At the end of the course, participants took a final exam in the form of a discussion of proposals developed regarding the legislation.