Маҳаллаларда криминоген вазиятни яхшилашга қаратилган ишлар тизимли давом этмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко бошчилигида Академия ишчи гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 3 январдаги “2025 йилда республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини янада ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–1-сон Қарори ижросини таъминлашга қаратилган ишлар тизимли ва изчил давом эттирилмоқда.
Навбатдаги ўрганиш ишлари Тошкент шаҳри Миробод туманида олиб борилиб, туманнинг “Лолазор” маҳалласида Олий Мажлис Сенати Қўмита раиси А.Эшмуратов бошчилигидаги гуруҳ, Академия бошлиги биринчи ўринбосари Е.В.Коленко туман ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари, маҳалла еттилиги фаолияти ўрганилиб, худудда жиноятчиликни жиловлаш ва коррупцияни, шу жумладан маиший коррупция ҳолатларининг олдини олиш бўйича тавсиялар берилди.
Шу билан бирга, Академия томонидан ишлаб чиқилган, жиноятчиликнинг алоҳида турларини жиловлашга қаратилган услубий қўлланмалар туман ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига тақдим этилди.

Рабочей группой под руководством первого заместителя начальника Правоохранительной академии Е.В.Коленко продолжается работа по реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году».
Так, в махалле «Лолазор» Мирабадского района города Ташкента, совместно с группой во главе с председателем Комитета Сената Олий Мажлиса А.Эшмуратовым, первым заместителем руководителя Академии Е.В.Коленко изучена деятельность правоохранительных органов района, махаллинской семерки, а также были даны рекомендации по сдерживанию преступности и предотвращению коррупции, включая случаи бытовой коррупции.
Кроме того, правоохранительным органам района переданы методические пособия, по предотвращению отдельных видов преступлений, разаработанные Академией.