Маҳаллаларда криминоген вазиятни яхшилашга қаратилган ишлар тизимли давом этмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко бошчилигида Академия ишчи гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 3 январдаги “2025 йилда республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини янада ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–1-сон Қарори ижросини таъминлашга қаратилган ишлар тизимли ва изчил давом эттирилмоқда.
Навбатдаги ўрганиш ишлари Тошкент шаҳри Миробод туманида олиб борилиб, туманнинг “Лолазор” маҳалласида Олий Мажлис Сенати Қўмита раиси А.Эшмуратов бошчилигидаги гуруҳ, Академия бошлиги биринчи ўринбосари Е.В.Коленко туман ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари, маҳалла еттилиги фаолияти ўрганилиб, худудда жиноятчиликни жиловлаш ва коррупцияни, шу жумладан маиший коррупция ҳолатларининг олдини олиш бўйича тавсиялар берилди.
Шу билан бирга, Академия томонидан ишлаб чиқилган, жиноятчиликнинг алоҳида турларини жиловлашга қаратилган услубий қўлланмалар туман ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига тақдим этилди.

Systematic efforts to improve the criminogenic situation in mahallas continue
The working group, led by the First Deputy Head of the Law Enforcement Academy, E.V. Kolenko, is continuing its work on implementing the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan dated January 3, 2025, No. PP–1, “On measures to create a safe environment and further improve the effectiveness of the early prevention system for offenses in the mahallas of the Republic in 2025”.
For example, in the “Lolazor” mahalla of the Mirabad district of Tashkent city, together with a group headed by the Chairman of the Senate Committee of the Oliy Majlis, A. Eshmuratov, and the First Deputy Head of the Academy, E.V. Kolenko, the activities of the district’s law enforcement agencies and the local “mahalla seven” were studied. Recommendations were provided to curb crime and prevent corruption, including everyday forms of petty corruption.
In addition, law enforcement agencies in the district were provided with methodological manuals developed by the Academy for the prevention of specific types of crimes.