Прокуратура органлари ходимлари учун ЮНЕСКО минтақавий тренинглари ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда Наманган вилояти прокуратура органлари ходимлари учун “Сўз эркинлиги ва ахборотдан фойдаланиш ҳамда журналистларга нисбатан содир этилган жиноятларни тергов қилиш” мавзусида тренинг ўтказилди.
Тренинг журналистик фаолиятини муҳофаза қилиш, сўз ва ахборот олиш эркинлигини таъминлаш соҳасида катта тажрибага эга бўлган халқаро эксперт Сабин Оуэллет (Канада) томонидан ўтказилди.
Тренингда Наманган вилоят прокуратураси органлари ходимлари, хусусан, вилоят прокурорининг жамоатчилик билан алоқалар ва ҳуқуқий ахборот бўйича катта ёрдамчиси, бўлим прокурорлари, туман-шаҳар прокурорларининг ёрдамчилари ва терговчилари иштирок этишди.
Тадбир иштирокчиларига эксперт томонидан сўз эркинлиги ҳуқуқи ва унинг демократик жамият қурилишидаги аҳамияти, сўз эркинлигини қонуний чеклаш, ахборот олиш эркинлигининг кафолатлари, халқаро стандартлар талаблари ва илғор хориж тажрибаси ҳақида тушунтиришлар берилди.

Проведение региональных тренингов ЮНЕСКО для сотрудников органов прокуратуры
Правоохранительной академией совместно с Представительством ЮНЕСКО в Узбекистане организован тренинг для сотрудников прокуратуры Наманганской области на тему: «Свобода слова и доступ к информации, а также расследование преступлений, совершенных в отношении журналистов».
Тренинг провел международный эксперт Сабин Оуэллет (Канада), обладающий большим опытом в области защиты журналистской деятельности и обеспечения свободы слова и доступа к информации.
В мероприятии приняли участие сотрудники прокуратуры Наманганской области, в частности, старший помощник прокурора области по связям с общественностью и правовой информации, прокуроры отделов, помощники прокуроров районов и городов, а также следователи.
Эксперт подробно разъяснил участникам тренинга международные стандарты обеспечения права на свободу слова и выражения мнений, значение данных прав для построения демократического общества, законные основания ограничения свободы слова, гарантии свободы доступа к информации, а также передовой опыт зарубежных стран в этой сфере.
Кроме того, всесторонне освещены методы и механизмы первоначального расследования преступлений, совершенных в отношении журналистов.