Криминоген вазиятни таҳлил қилиш масалалари юзасидан малака ошириш курси ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлар прокуратураларининг криминоген вазиятни таҳлил қилиш бўлим бошлиқлари учун махсус ўқув курси ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарори билан тузилган мазкур тармоқ бошлиқлари учун ташкил этилган курсга Академиянинг профессор-ўқитувчилари билан бир қаторда Бош прокуратуранинг Криминоген вазиятни таҳлил қилиш бошқармаси ходимлари, ИИВ криминоген вазиятни акс этувчи маълумотларни ўз ичига олган ахборот тизимларини юритишга масъул бўлган хизматлар мутахассислари, шунингдек, Криминология-тадқиқот институти мутахассислари жалб қилинди.
Тингловчиларга ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ҳамда жиноятчиликни жиловлаш, криминоген вазиятни кундалик таҳлил қилиш фаолиятини такомиллаштириш, прокуратура органларида ахборот таҳлил фаолиятини ташкил этиш борасида машғулотлар ўтказилиб, “Е-Ижтимоий профилактика”, “Е-Материал”, “Е-Маъмурий иш”, “Электрон жиноий-ҳуқуқий статистика” электрон ахборот тизимларининг имкониятларидан фойдаланиш бўйича батафсил тушунтиришлар берилди. Аудитория машғулотлари баробарида амалий машғулотлар ташкил этилгани билим ва кўникмаларни мустаҳкамлаш имконини берди.

Проведен курс повышения квалификации по вопросам анализа криминогенной ситуации
В Правоохранительной академии организован специальный учебный курс для начальников отделов анализа криминогенной ситуации прокуратур Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей.
В проведении курса повышения квалификации руководителей подразделений, созданных соответствующим постановлением Президента Республики Узбекистан, наряду с профессорско-преподавательским составом Академии, были привлечены сотрудники Управления анализа криминогенной ситуации Генеральной прокуратуры, специалисты служб Министерства внутренних дел, ответственных за ведение информационных систем, содержащих данные о криминогенной ситуации, а также специалисты Научно-исследовательского института криминологии.
Слушателям проведены занятия по вопросам своевременного предупреждения правонарушений и сдерживания преступности, совершенствования деятельности по ежедневному анализу криминогенной ситуации, организации информационно-аналитической работы в органах прокуратуры. Также даны подробные разъяснения по использованию возможностей электронных информационных систем «E-Ижтимоий профилактика», «E-Материал», «E-Маъмурий иш», а также «Электронная уголовно-правовая статистика».
Наряду с лекциями организованы практические занятия, что позволило укрепить полученные знания и навыки.