Ёшларда коррупцияга тоқатсизликни шакллантиришга қаратилган навбатдаги ўқув тадбирлари
Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш ва Ёшлар ишлари агентлиги томонидан тасдиқланган дастур асосида республика, ҳудудий ва туман (шаҳар) тарғибот гуруҳлари аъзолари учун “Коррупция – келажакка таҳдид” мавзусида ўқув семинарлари ташкил этилди.
Ўқув дастурига асосан Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази бошлиғи Х.Турсунбеков томонидан Ёшлар ижод саройида аралаш тарзда ўтказилган ўқув тадбирида республика бўйича тарғибот гуруҳларининг минг нафардан ортиқ аъзолари учун “Коррупциянинг ҳуқуқий оқибатлари ва жавобгарлик” мавзуси доирасида маъруза қилиниб, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар, унинг оқибатлари ва айбдорларга қўлланиладиган жазо чоралари, коррупцияга қарши биргаликда қарши курашиш хусусида тақдимот қилинди.
Шунингдек, ёшларни коррупцияга тоқатсизлик руҳида тарбиялаш, уларда ҳалоллик, қонунга итоаткорлик муносабатини шакллантириш мақсадида Виртуал академия электрон платформаси ёрдамида таълим олиш имкониятлари бўйича тушунтиришлар берилди.

Training seminars were organized for members of republican, regional, and district (city) advocacy groups based on a program approved by the National council for combating corruption and the youth affairs agency, under the theme: “Corruption – a threat to the future”.
In accordance with the training program, a mixed-format event was held at the Youth creativity palace with the participation of more than a thousand advocacy group members from all over the republic. During the event, a lecture titled “Legal consequences and liability for corruption” was delivered by Kh. Tursunbekov, head of the Scientific and educational center for combating corruption of the Academy. The lecture provided detailed information on corruption-related offenses, their consequences, the penalties applied to offenders, and the importance of uniting efforts in the fight against corruption.
In addition, with the aim of fostering intolerance to corruption among young people and developing their sense of honesty, integrity, and law-abiding behavior, explanations were provided about the opportunities to receive education through the Virtual Academy electronic platform.