Академияда прокуратура органлари ходимлари учун ЮНЕСКО минтақавий тренинглари ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда Тошкент шаҳар, Хоразм, Қашқадарё ва Сурхондарё вилояти прокуратура органлари ходимлари учун “Сўз эркинлиги ва ахборотдан фойдаланиш ҳамда журналистларга нисбатан содир этилган жиноятларни тергов қилиш” мавзусида тренинг ўтказилди.
Тренинг журналистик фаолиятни муҳофаза қилиш, сўз ва ахборот олиш эркинлигини таъминлаш соҳасида катта тажрибага эга бўлган халқаро эксперт Сабин Оуэллет (Канада) томонидан ўтказилди.
Тренингда ҳудудий прокуратура органлари ходимлари, хусусан, вилоят прокурорининг жамоатчилик билан алоқалар ва ҳуқуқий ахборот бўйича катта ёрдамчилари, бўлим прокурорлари, туман-шаҳар прокурорларининг ёрдамчилари ҳамда терговчилари иштирок этди.
Тадбир иштирокчиларига эксперт томонидан сўз эркинлиги ҳуқуқи ва унинг демократик жамият қурилишидаги аҳамияти, сўз эркинлигини қонуний чеклаш, ахборот олиш эркинлигининг кафолатлари, халқаро стандартлар талаблари ҳамда илғор хориж тажрибаси ҳақида тушунтиришлар берилди.

В Академии проведены региональные тренинги ЮНЕСКО для сотрудников органов прокуратуры
Правоохранительной академией в сотрудничестве с Представительством ЮНЕСКО в Узбекистане проведена серия тренингов для сотрудников органов прокуратуры города Ташкента, Хорезмской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей на тему: «Свобода слова и доступ к информации, а также расследование преступлений, совершённых в отношении журналистов».
Тренинг провёл международный эксперт с большим опытом в области защиты журналистской деятельности и обеспечения свободы слова и доступа к информации – Сабин Уэллет (Канада).
В мероприятии приняли участие сотрудники территориальных прокуратур, в частности: старшие помощники прокуроров по связям с общественностью и правовой информации, прокуроры отделов, помощники городских и районных прокуроров, а также следователи.
Эксперт дал подробные разъяснения по вопросам права на свободу слова и его значения в построении демократического общества, законных ограничений свободы выражения, гарантий доступа к информации, требований международных стандартов и передового зарубежного опыта.
Кроме того, были подробно освещены методы и механизмы проведения предварительного расследования преступлений, совершённых против журналистов.