2025/2026 ўқув йили учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ва номли давлат стипендиялари учун номзодларни тавсия этиш жараёни бошланганлиги маълум қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш Академияси талабалари қуйидаги стипендиялари учун танловда иштирок этишлари мумкин:
- Президент стипендияси
- Навоий номли стипендия
- Ислом Каримов номли стипендия
Номзодларни аниқлашда уларнинг аъло баҳоларга ўқиши, чет тилини пухта билиши, ижодий, ижтимоий ва интеллектуал танловлар, маънавий-маърифий тадбирлар, жамоат ишларидаги фаоллиги инобатга олинади.
Президент стипендияси учун танловда фақатгина битирувчи курсга ўтган талабалар иштирок этишлари мумкин.
Президент стипендияси учун талаблар:
1. Битирувчи курс талабаси бўлиши;
2. Шу кунга қадар бўлган барча ўқув модуллар бўйича синов баҳолари аъло бўлиши;
3. Чет тилларини ҳамда Ўзбекистон тарихини яхши билиши;
4. Ўқиётган бакалавриат йўналишига мос мавзуда камида 2 та мақола эълон қилган бўлиши (мақолалар нуфузли хамда тасдиқланган газета журналларда чоп этилганлигига аҳамият қаратилади);
5. Йўналишлар бўйича конференция (танлов)ларда қатнашган бўлишлари шарт.
Навоий ҳамда Ислом Каримов номли давлат стипендиялари учун асосий талаблар:
1. Танловда фақат юқори курсга (“Тергов фаолияти” 2-3-курсга ўтган ёки “Прокурорлик фаолияти” 3-4-курсга) ўтган талабалар иштирок этишлари мумкин;
2. Шу кунга қадар бўлган барча ўқув модуллар бўйича синов баҳолари аъло бўлиши (кўпи билан 25 фоизи «яхши») ва илмий (ижодий) ишларда иштирок этиш (мақолалар нуфузли ҳамда тасдиқланган газета ёки журналларда чоп этилганлигига аҳамият қаратилади);
3. Йўналишлар бўйича конференция (танлов)ларда қатнашганлиги;
4. Чет тилларини ҳамда Ўзбекистон тарихини яхши билиши лозим.
Талаб этиладиган асосий ҳужжатлар:
1. Маълумотнома;
2. GPA (барча модуллар бўйича баҳолар “аъло” бўлиши зарур);
3. Факультет ва кафедранинг тавсияномаси;
4. Илмий (ижодий) иш раҳбарининг тавсияномаси;
5. Илмий ишлар рўйхати (юриспруденцияга оид камида 2 та) ва уларнинг босма нусхалари;
6. Йўналиш (юриспруденция) бўйича конференция (танлов)ларда иштирок этганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар (диплом, сертификат) нусхалари ёки асл нусхаси;
7. Бошқа нуфузли йирик танловларда иштирок этганлик (диплом, сертификат) ёки ғолибликни тасдиқловчи ҳужжат нусхалари ёки асл нусхаси.
Барча ҳужжатлар электрон шаклда One ID тизимига ҳамда 2025 йил 25 июль кунига қадар Академиянинг ёшлар билан ишлаш, маънавият ва маърифат бўлимига тақдим этилиши лозим. Электрон ҳужжат номида Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки номли давлат стипендияси номи, талабгорнинг фамилияси, исми ва отасининг исми, факультети, бакалавриат таълим йўналиши, курси, гуруҳи кўрсатилади.

Вниманию одаренных студентов!
Объявляется о начале процедуры выдвижения кандидатов на стипендии Президента Республики Узбекистан и именные государственные стипендии на 2025/2026 учебный год.
Студенты Академии по обеспечению правопорядка Республики Узбекистан могут принять участие в конкурсном отборе на следующие стипендии:
• Стипендия Президента Республики Узбекистан;
• Стипендия имени Алишера Навои;
• Стипендия имени Ислама Каримова.
При определении кандидатов учитываются их отличная успеваемость, уверенное владение иностранными языками, активное участие в творческих, общественных и интеллектуальных конкурсах, а также в духовно-просветительских мероприятиях и общественной жизни.
В конкурсе на стипендию Президента могут участвовать только студенты, перешедшие на выпускной курс.
Требования для кандидатов на стипендию Президента Республики Узбекистан:
1. Являться студентом выпускного курса;
2. Иметь исключительно отличные оценки по всем учебным модулям за прошедший период;
3. Обладать хорошими знаниями иностранных языков и истории Узбекистана;
4. Иметь не менее двух опубликованных статей по направлению обучения в признанных и официально зарегистрированных газетах или журналах;
5. Участвовать в конференциях (конкурсах) по специальности.
Основные требования для участия в конкурсе на стипендии имени Алишера Навои и имени Ислама Каримова:
1. В конкурсе могут участвовать только студенты, перешедшие на старшие курсы (направление «Следственная деятельность» — 2–3 курс, «Прокурорская деятельность» — 3–4 курс);
2. Иметь исключительно отличные оценки по всем учебным модулям (допускается не более 25% оценок «хорошо») и участвовать в научной (творческой) деятельности (внимание уделяется публикации статей в авторитетных и зарегистрированных изданиях);
3. Участие в конференциях (конкурсах) по специальности;
4. Владение иностранными языками и хорошее знание истории Узбекистана.
Перечень необходимых документов:
1. Справка об обучении;
2. GPA (необходимо наличие исключительно отличных оценок по всем модулям);
3. Рекомендация факультета и кафедры;
4. Рекомендация научного (творческого) руководителя;
5. Перечень научных (творческих) работ (не менее 2 по юридической тематике) и их печатные копии;
6. Копии или оригиналы документов (дипломы, сертификаты), подтверждающие участие в конференциях (конкурсах) по направлению «юриспруденция»;
7. Копии или оригиналы документов, подтверждающих участие или победу в других престижных конкурсах (дипломы, сертификаты).
Все документы необходимо представить в электронном виде через систему One ID, а также в отдел по работе с молодежью, духовности и просветительству Академии до 25 июля 2025 года.
В названии электронного файла необходимо указать:
название стипендии (Президентская или именная государственная), фамилию, имя, отчество кандидата, факультет, направление бакалавриата, курс и группу.