Жамиятда ижтимоий-иқтисодий барқарорликни таъминлашда ҳуқуқни муҳофаза қилиш функцияларини амалга ошириш самарадорлиги муаммолари
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси томонидан Беларусь Республикаси илмий-ўқув муассалари билан имзоланган таълим ва илмий-тадқиқот фаолияти соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумларни амалга ошириш бўйича ишлар давом этмоқда.
Масалан, Беларусь Республикаси Бош прокуратурасининг Қонунийлик ва ҳуқуқ-тартиботни мустаҳкамлаш илмий-амалий маркази ташаббуси билан ташкиллаштирилган «Жамиятда ижтимоий-иқтисодий барқарорликни таъминлашда ҳуқуқни муҳофаза қилиш функцияларини амалга ошириш самарадорлиги муаммолари» мавзусида халқаро илмий-амалий конференцияда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси иштирок этди.
Мазкур тадбирда Латвия, Литва, Россия, Сербия ва Украина мамлакатларининг прокуратура ходимлари ва олимлари, шунингдек Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги иштирокчи-давлатларининг Бош прокурорлари Мувофиқлаштирувчи кенгаши, Беларусь Республикаси Бош прокуратураси ва Тергов қўмитаси раҳбарияти иштирок этди.
Ушбу конференцияда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясининг бўлими бошлиғи Б.Каюмов Ўзбекистон Республикаси прокуратура органлари тизимида амалга оширилаётган институционал ўзгаришлар бўйича маъруза қилди.
Шунингдек, ташриф давомида Беларусия давлат университетининг Судьялар, прокуратура, суд ва адлия муассасалари ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти директори В.Годунов билан учрашув бўлиб ўтди.

Проблемы эффективности осуществления правоохранительной функции в обеспечении социально-экономической стабильности в обществе
Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан продолжается реализация меморандумов о сотрудничестве в области образовательной и научно-исследовательской деятельности с научно-образовательными учреждениям Республики Беларусь.
Так, Академия Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан приняла участие в работе Международной научно-практической конференции «Проблемы эффективности осуществления правоохранительной функции в обеспечении социально-экономической стабильности в обществе», организованной по инициативе Научно-практического центра проблем укрепления законности и правопорядка Генеральной прокуратуры Республики Беларусь в городе Минске.
В работе конференции приняли участие прокурорские работники и ученые из Латвии, Литвы, России, Сербии и Украины, а также руководство Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ, Генеральной прокуратуры и Следственного комитета Республики Беларусь.
На конференции с докладом об институциональных изменениях, происходящих в системе органов прокуратуры Узбекистана, выступил начальник отдела Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Б.Каюмов.
Также, в ходе визита, проведена встреча с директором Института переподготовки и повышения квалификации судей, работников прокуратуры, судов и учреждений юстиции Белорусского государственного университета В.Годуновым.