Ёшлар учун ҳалоллик ва ҳуқуқий таълимга бағишланган Ёзги мактабда иштирок этилди
Академия Юридик клиникаси раҳбари ва волонтёрлари олий таълим муассасалари юридик клиникалари талабалари учун Бўстонлиқ туманида ташкил этилган “Бошқарувда ҳалолликни шакллантириш: ҳуқуқий таълим коррупцияга қарши ислоҳотлар воситаси сифатида” мавзусида Ёзги мактабда иштирок этдилар.
Тадбир Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва Европа Иттифоқи ҳамкорлигида ўтказилди. Ёзги мактаб “Ўзбекистонда коррупцияга қарши миллий экотизимини мустаҳкамлаш” қўшма лойиҳаси доирасида амалга оширилди.
Тадбирдан кўзланган асосий мақсад – ёшларнинг ҳуқуқий билимини ошириш, фуқаролик фаоллигини кучайтириш ва уларни коррупцияга қарши кураш жараёнига жалб этишдан иборат бўлди.
Талабалар волонтёрлик фаолияти орқали аҳоли ўртасида профилактика ишлари; аксилкоррупция коворкинг марказлари фаолияти; давлат харидлари устидан жамоатчилик мониторинги; Коррупцияга қарши виртуал академия онлайн курслари; БМТ Конвенцияси ва халқаро стандартлар каби йўналишларда билим ва амалий кўникмаларга эга бўлишди:
Мазкур ташаббуслар ОТМ ва давлат органлари орасидаги амалий ҳамкорликни мустаҳкамлашга кўмаклашади ҳамда ёшлар онгида ҳалоллик, масъулият ва ҳуқуқий маданиятни шакллантиришда муҳим ўрин тутади.

Участие в Летней школе по формированию культуры честности среди представителей юридической клиники
Руководитель и волонтеры Юридической клиники Академии приняли участие в работе Летней школы на тему: «Формирование честности в управлении: правовое образование как инструмент антикоррупционных реформ» для студентов юридических клиник высших учебных заведений республики в Бостанлыкском районе.
Летняя школа организована Агентством по противодействию коррупции, Представительством ПРООН в Узбекистане при поддержке Европейского Союза в рамках проекта «Укрепление национальной антикоррупционной экосистемы в Узбекистане».
Цель мероприятия – расширение правовых знаний молодежи, формирование гражданской ответственности и вовлечение в процессы противодействия коррупции.
В ходе мероприятия участники получили знания и практические навыки по таким направлениям, как: антикоррупционная волонтерская деятельность и профилактика среди населения; работа антикоррупционных коворкинг-центров; общественный мониторинг государственных закупок; онлайн-курсы Виртуальной антикоррупционной академии; международные стандарты и Конвенция ООН.
По завершении мероприятия участникам вручены сертификаты.
Мероприятие способствовало укреплению практического сотрудничества между ВУЗами и государственными органами, подобные инициативы играют важную роль в формировании у молодежи устойчивых ценностей честности, правосознания и ответственности.