Латвияда коррупцияга қарши курашиш йўналишида ёзги мактабда иштирок этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакили Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ходимлари, вазирлик ва идораларнинг комплаенс тузилмалари раҳбарларидан иборат Ўзбекистон Республикаси делегацияси таркибида Латвия давлатида ташкил этилган ёзги мактабда иштирок этди.
Ёзги мактаб Европа Иттифоқи ва Германия Федерал иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт вазирлиги молиявий кўмагида амалга оширилаётган “Ўзбекистонда давлат бошқарувини такомиллаштириш – инклюзив коррупциянинг олдини олиш” лойиҳаси доирасида ташкил этилди.
Делегация аъзолари Латвия Республикасининг Рига, Лиепая ва Юрмала шаҳарларида бўлиб, у ерда жойлашган Коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бюроси (KNAB), Давлат назорати, “Давлат кўчмас мол-мулки” давлат акциядорлик жамияти, Давлат чегара назорати органи, Лиепая махсус иқтисодий зонаси, Курземе божхона назорат пункти, Жанубий-Курземе ўлкаси ва Юрмала шаҳрининг ўзини-ўзи бошқариш органлари ҳамда Tranparency International Latvia (DELNA) халқаро ташкилотига ташриф буюришди.
Юқоридаги ташрифларда Латвиянинг давлат органлари ва ташкилотлари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари мутахассислари томонидан иштирокчиларга Латвияда коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш тизими, манфаатлар тўқнашувини бошқариш, ички назорат ва давлат хизматчиларининг даромадларини декларация қилиш тизими, коррупцияга қарши тақиқ ва чекловларни бузганлик учун жавобгарлик чоралари, коррупциянинг олдини олишда ННТ ўрни ҳамда давлат хизматчиларининг малакасини ошириш каби мавзуларда ўқув машғулотлари ўтказилди.
Ёзги мактаб делегация аъзоларига коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш бўйича ривожланган тажрибани жойида чуқурроқ ўрганишга ва келгусида ўз ташкилотларида мазкур механизмлардан фойдаланишга кўмак кўрсатади.

Participation in a Summer School on Anti-Corruption in Latvia
A representative of the Law Enforcement Academy took part in a summer school on combating corruption, held in the Republic of Latvia as part of the delegation of the Republic of Uzbekistan. The delegation consisted of staff from the Anti-Corruption Agency of Uzbekistan, as well as heads of compliance structures from various ministries and departments.
The summer school was organized within the framework of the project “Improving Public Administration in Uzbekistan – Preventing Inclusive Corruption”, implemented with financial support from the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development.
Members of the delegation visited the cities of Riga, Liepaja, and Jurmala in the Republic of Latvia, where they attended meetings at the Corruption Prevention and Combating Bureau (KNAB), the State Audit Office, the state joint-stock company “State Real Estate,” the State Border Guard, the Liepaja Special Economic Zone, the Kurzeme Customs Control Point, the local governments of South Kurzeme Region and the city of Jurmala, as well as the international organization Transparency International Latvia (DELNA).
During these visits, experts from Latvian government institutions, law enforcement agencies, and organizations conducted training sessions for the participants. These sessions covered various topics such as Latvia's anti-corruption and prevention systems, management of conflicts of interest, internal control and the income declaration system for civil servants, liability for violations of anti-corruption restrictions and prohibitions, the role of NGOs in preventing corruption, and professional development of public officials.
The summer school provided delegation members with a deeper understanding of advanced anti-corruption practices and will assist them in applying these mechanisms within their respective organizations in the future.