Латвияда коррупцияга қарши курашиш йўналишида ёзги мактабда иштирок этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакили Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ходимлари, вазирлик ва идораларнинг комплаенс тузилмалари раҳбарларидан иборат Ўзбекистон Республикаси делегацияси таркибида Латвия давлатида ташкил этилган ёзги мактабда иштирок этди.
Ёзги мактаб Европа Иттифоқи ва Германия Федерал иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт вазирлиги молиявий кўмагида амалга оширилаётган “Ўзбекистонда давлат бошқарувини такомиллаштириш – инклюзив коррупциянинг олдини олиш” лойиҳаси доирасида ташкил этилди.
Делегация аъзолари Латвия Республикасининг Рига, Лиепая ва Юрмала шаҳарларида бўлиб, у ерда жойлашган Коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бюроси (KNAB), Давлат назорати, “Давлат кўчмас мол-мулки” давлат акциядорлик жамияти, Давлат чегара назорати органи, Лиепая махсус иқтисодий зонаси, Курземе божхона назорат пункти, Жанубий-Курземе ўлкаси ва Юрмала шаҳрининг ўзини-ўзи бошқариш органлари ҳамда Tranparency International Latvia (DELNA) халқаро ташкилотига ташриф буюришди.
Юқоридаги ташрифларда Латвиянинг давлат органлари ва ташкилотлари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари мутахассислари томонидан иштирокчиларга Латвияда коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш тизими, манфаатлар тўқнашувини бошқариш, ички назорат ва давлат хизматчиларининг даромадларини декларация қилиш тизими, коррупцияга қарши тақиқ ва чекловларни бузганлик учун жавобгарлик чоралари, коррупциянинг олдини олишда ННТ ўрни ҳамда давлат хизматчиларининг малакасини ошириш каби мавзуларда ўқув машғулотлари ўтказилди.
Ёзги мактаб делегация аъзоларига коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш бўйича ривожланган тажрибани жойида чуқурроқ ўрганишга ва келгусида ўз ташкилотларида мазкур механизмлардан фойдаланишга кўмак кўрсатади.

Участие в Летней школе по противодействию коррупции в Латвии
Представитель Правоохранительной академии в составе делегации Республики Узбекистан, в которую вошли сотрудники Агентства по противодействию коррупции, а также руководители подразделений комплаенс-контроля министерств и ведомств, принял участие в Летней антикоррупционной школе, организованной в Латвийской Республике.
Мероприятие проведено в рамках проекта «Совершенствование государственного управления в Узбекистане — предотвращение инклюзивной коррупции», реализуемого при финансовой поддержке Европейского союза и Федерального министерства экономического сотрудничества и развития Германии.
В ходе программы члены делегации посетили города Рига, Лиепая и Юрмала, где ознакомились с деятельностью Бюро по предотвращению и борьбе с коррупцией Латвии (KNAB), Государственной контрольной службы, Государственного акционерного общества «Государственная недвижимость», органов пограничного контроля, Специальной экономической зоны Лиепая, таможенного пункта Курземе, органов самоуправления Южно-Курземского края и города Юрмала, а также латвийского отделения международной организации Transparency International (DELNA).
В рамках визитов были проведены обучающие семинары с участием представителей государственных и правоохранительных органов Латвии по следующим направлениям: система противодействия и профилактики коррупции в Латвии, управление конфликтом интересов, внутренний контроль и аудиторская деятельность, механизм декларирования доходов и имущества госслужащих, меры ответственности за нарушение антикоррупционного законодательства, роль негосударственных некоммерческих организаций в борьбе с коррупцией, а также вопросы повышения квалификации государственных служащих.
Участие в Летней школе позволило представителям узбекской делегации на практике ознакомиться с передовыми антикоррупционными механизмами, применяемыми в Латвии, и будет способствовать их внедрению в деятельность соответствующих государственных и ведомственных структур в Узбекистане.