Жиноятчилик ҳақидаги ҳисоботларни ишлаб чиқиш, йиғиш ва ҳисобдорлик соҳасидаги салоҳиятни мустаҳкамлаш
Бош прокуратура Академияси Жиноятларнинг содир этилиши сабабларини тизимли таҳлил қилиш ва ўрганиш маркази ходимлари жорий йилнинг 4-6 декабрь кунлари БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси томонидан ташкил этилган “Жиноятчилик ҳақидаги ҳисоботларни ишлаб чиқиш, йиғиш ва ҳисобдорлик соҳасидаги салоҳиятни мустаҳкамлаш” мавзусидаги минтақавий семинарда иштирок этишди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикасининг Олий суди, ИИВ ва Статистика бўйича давлат қўмитаси вакиллари ҳамда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон давлатларининг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари ходимлари қатнашди.
Семинар БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг маълумотларни ишлаб чиқиш ва тарқатиш бўлими халқаро экспертлари М.Яндл, У.Акакзиа ва У.Рахмонбердиев томонидан ўтказилди.
Жиноятларнинг статистик халқаро классификацияси дунёнинг турли давлатларида жиноятларни ҳисобга олишда мавжуд статистик маълумотларни умумий классифакторлар асосида тизимлаш ва халқаро таққосланишини таъминлаш, миллий ва халқаро даражадаги таҳлилий имкониятларни кенгайтиришда ифодаланади.
Тадбир давомида жиноят ҳақидаги статистик маълумотларни йиғиш, таҳлил қилиш ва тақдим қилиш тизимини жорий қилиш масалалари ҳамда халқаро жиноятлар классификациясини ишлаб чиқишдаги муаммолар ва уларнинг ечимини топиш масалалари муҳокама қилинди.

Укрепление потенциала в сфере разработки, сбора и отчетности данных, связанных с преступностью
С 4 по 6 декабря т.г. сотрудники Центра системного анализа и исследования причин совершения преступлений Академии Генеральной прокуратуры приняли участие в региональном семинаре на тему: «Укрепление потенциала в сфере разработки, сбора и отчетности данных, связанных с преступностью», организованном Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии.
Также, в мероприятии приняли участие представители Верховного суда, МВД и Государственного комитета по статистике Республики Узбекистан, сотрудники правоохранительных органов Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Туркменистана.
Семинар проводился международными экспертами отдела разработки и распространения данных УНП ООН М.Яндл, У.Акакзиа и У.Рахмонбердиевым.
Международная классификация преступлений для статистических целей (МКПС) представляет собой классификацию уголовных преступлений, направленной на обеспечение большей системности и международной сопоставимости статистических данных, расширения аналитических возможностей на национальном и международном уровнях.
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы по внедрению системы сбора, анализа, представления статистических данных и проблемы разработки международной классификации преступлений.