Академияда “Қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат хавфсизлиги ва сув истеъмоли соҳасида назорат қилишнинг долзарб масалалари” мавзусига бағишланган вебинар ўтказилди
Бош прокуратура Академиясида Бош прокуратура ҳузуридаги Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат хавфсизлиги таъминланиши устидан назорат қилиш инспекцияси билан ҳамкорликда жойлардаги Инспекция ходимлари иштирокида видеоконференцалоқа режимида республика семинар тренинги бўлиб ўтди.
Семинар тренингда Қишлоқ хўжалиги ва Сув хўжалиги вазирликлари, “Ўзпахтасаноат” АЖ, Ўздонмаҳсулот” АК каби мутасадди идораларнинг малакали мутахассис-экспертлари ўзларининг маърузалари билан қатнашдилар.
Амалиётда мавжуд муаммолар, юзага келаётган долзарб масалалар таҳлилидан келиб чиққан ҳолда, семинар иштирокчиларининг асосий эътибори қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасида давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, пахта ва дон экинлари уруғларини сифатли тайёрлаш, сақлаш ҳамда фермер хўжаликларига етказиб беришнинг ўзига хос жиҳатлари, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва уларни муҳофаза қилиш, ерларнинг мелиоратив ҳолати яхшиланишини таъминлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар муҳокамасига қаратилди.
Семинар қизғин баҳс-мунозара руҳида ўтказилиб, иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар ва амалдаги қонунчилик ҳамда механизмларни такомиллаштириш бўйича ўз таклифларини билдирдилар.
Иштирокчиларнинг фикрига кўра, бу каби тадбирлар келгусида мавжуд муаммолар ва уларнинг ечимини муҳокама қилиш бўйича майдон бўлиб хизмат қилади.

Проведен вебинар на тему «Актуальные вопросы надзора в сфере сельского хозяйства, продовольственной безопасности и водного потребления»
В Академии Генеральной прокуратуры совместно с Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом и обеспечением продовольственной безопасности при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан в режиме онлайн видеоконференцсвязи проведен республиканский семинар-тренинг с участием сотрудников Инспекции на местах.
В семинаре-тренинге с докладами приняли участие квалифицированные специалисты-эксперты министерств сельского и водного хозяйства, АО «Узпахтасаноат», АК «Уздонмахсулот», а также других компетентных ведомств.
Исходя из анализа имеющихся проблем и возникающих актуальных вопросов участники уделили особое внимание обсуждению приоритетных направлений государственной политики в сфере сельского хозяйства и продовольственной безопасности, качественной заготовки и хранения семян хлопчатника и пшеницы, а также особенностей организации поставки их фермерским хозяйствам, мер по обеспечению рационального использования и охраны водных ресурсов, улучшению мелиоративного состояния земель.
Семинар прошел в активной дискуссионной форме, участники мероприятия получили ответы на интересующие их вопросы и представили свои предложения по совершенствованию законодательства и практических механизмов в этой сфере.
Участники отметили, что в будущем подобные мероприятия будут служить площадкой для обсуждения имеющихся проблем и путей их решения.