Тошкент вилояти маҳаллаларида криминоген вазиятни ўрганиш ишлари изчил давом эттирилмоқда
Академия ишчи гуруҳи томонидан жорий йилнинг сентябрь ойида Тошкент вилояти Олмалиқ шаҳрининг “Алишер Навоий”, “Софи Оллоёр”, “Темур Малик”, “Зарбулоқ”, “Увайсий” ҳамда Ангрен шаҳрининг “Навбаҳор”, “Ёшлик”, “Улуғбек”, “Тараққиёт” маҳаллаларида илмий ёндашув асосида ҳуқуқбузарликларни барвақт аниқлаш ҳамда уларнинг олдини олиш масалалари ўрганилди.
Гуруҳ аъзолари томонидан маҳаллалардаги ҳуқуқбузарликларнинг келиб чиқиш сабаблари, ҳуқуқбузарликларга олиб келувчи ижтимоий-иқтисодий омиллари, шунингдек, амалдаги профилактик чора-тадбирлар самарадорлиги таҳлил қилиниб, ўрганиш натижалари асосида ҳар бир маҳалланинг ўзига хос жиҳатларини инобатга олган ҳолда, жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш бўйича илмий асосланган таклиф ва тавсиялар тайёрланди.
Мазкур таклиф ва тавсиялар умумлаштирилиб, криминоген вазиятни яхшилашга қаратилган келгусидаги йўл хариталарига киритиш учун масъулларга тақдим этилди.
Мазкур фаолият Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 3 январдаги
ПҚ–1-сон"2025 йилда республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини янада ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида"ги ҳамда 2025 йил 18 августдаги ПҚ–253-сон "Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига маҳаллаларда жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш тизими натижадорлигини янада оширишга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қарорлари ижроси доирасида тизимли давом эттирилади.

The work on studying the criminogenic situation in the mahallas of the Tashkent region continues
In September of this year, a working group of the Academy conducted a study in the mahallas of Almalyk city
- “Alisher Navoi, “Sofi Olloyor, “Temur Malik, “Zarbulok, “Uvaysiy” and the mahallas of Angren city - “Navbahor, “Yoshlik, “Ulugbek, “Taraqqiyot. The study focused on the early detection and prevention of offenses based on a scientific approach.
The group analyzed the causes of offenses in these mahallas, the socio-economic factors contributing to them, and the effectiveness of current preventive measures. Based on the results, scientifically grounded proposals and recommendations were developed for the early prevention of crime, taking into account the specific characteristics of each mahalla.
These proposals and recommendations were summarized and submitted to the responsible authorities for inclusion in future roadmaps aimed at improving the criminogenic situation.
This activity will continue systematically within the framework of the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP–1 dated January 3, 2025, “On measures to create a safe environment and further improve the effectiveness of the early crime prevention system in the mahallas of the Republic in 2025” and Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. RP-253 dated August 18, 2025, “On amendments and additions to certain decisions of the President of the Republic of Uzbekistan aimed at further improving the effectiveness of the system for the early prevention of crime in neighborhoods.