Тошкент вилояти маҳаллаларида криминоген вазиятни ўрганиш ишлари изчил давом эттирилмоқда
Академия ишчи гуруҳи томонидан жорий йилнинг сентябрь ойида Тошкент вилояти Олмалиқ шаҳрининг “Алишер Навоий”, “Софи Оллоёр”, “Темур Малик”, “Зарбулоқ”, “Увайсий” ҳамда Ангрен шаҳрининг “Навбаҳор”, “Ёшлик”, “Улуғбек”, “Тараққиёт” маҳаллаларида илмий ёндашув асосида ҳуқуқбузарликларни барвақт аниқлаш ҳамда уларнинг олдини олиш масалалари ўрганилди.
Гуруҳ аъзолари томонидан маҳаллалардаги ҳуқуқбузарликларнинг келиб чиқиш сабаблари, ҳуқуқбузарликларга олиб келувчи ижтимоий-иқтисодий омиллари, шунингдек, амалдаги профилактик чора-тадбирлар самарадорлиги таҳлил қилиниб, ўрганиш натижалари асосида ҳар бир маҳалланинг ўзига хос жиҳатларини инобатга олган ҳолда, жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш бўйича илмий асосланган таклиф ва тавсиялар тайёрланди.
Мазкур таклиф ва тавсиялар умумлаштирилиб, криминоген вазиятни яхшилашга қаратилган келгусидаги йўл хариталарига киритиш учун масъулларга тақдим этилди.
Мазкур фаолият Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 3 январдаги
ПҚ–1-сон"2025 йилда республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини янада ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида"ги ҳамда 2025 йил 18 августдаги ПҚ–253-сон "Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига маҳаллаларда жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш тизими натижадорлигини янада оширишга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қарорлари ижроси доирасида тизимли давом эттирилади.

Продолжается работа по изучению криминогенной обстановки в махаллях Ташкентской области
Рабочей группой Академии в сентябре текущего года в махаллях «Алишер Навоий», «Софи Оллоёр», «Темур Малик», «Зарбулок», «Увайсий» г. Алмалыка, а также «Навбахор», «Ёшлик», «Улугбек» и «Тараккиёт» г. Ангрена Ташкентской области проведено изучение на основе научного подхода вопросов раннего выявления и профилактики правонарушений.
Члены рабочей группы проанализировали причины и факторы, способствующие совершению правонарушений, социально-экономические условия, влияющие на криминогенную ситуацию, а также эффективность профилактических мер. По итогам анализа, с учетом особенностей каждой махалли, подготовлены научно обоснованные предложения и рекомендации по раннему предупреждению преступности.
Обобщенные предложения представлены для включения в будущие «дорожные карты», направленные на улучшение криминогенной ситуации на местах.
Данная деятельность последовательно осуществляется в рамках исполнения Постановлений Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году» и от 18 августа 2025 года № ПП–253 «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение результативности системы раннего предупреждения преступности в махаллях».