Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ходимлари Россия Федерацияси Прокуратура университетида ташкил этилган И.И.Карпец номидаги "Криминология" илмий бирлашмаси йиғилишида онлайн форматда иштирок этдилар. Семинар мавзуси хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг жиноятчилигига қарши курашишнинг долзарб масалалари ҳамда ноқонуний миграция муаммоларига бағишланди.
Семинарда Академия катта ўқитувчиси, А.И.Есемуратов "Замонавий босқичда Ўзбекистон Республикасида миграция масалалари" мавзусида маъруза қилди.
Тадбир иштирокчилари хорижий фуқаролар ўртасидаги жиноятчиликнинг замонавий тенденциялари ва динамикаси, ушбу ҳодисанинг минтақавий хусусиятлари ҳамда мигрантларнинг криминаллашувига таъсир этувчи омилларни муҳокама қилдилар.
Шунингдек, хорижликларнинг жиноятчилиги билан ноқонуний миграциянинг ўзаро боғлиқлиги ва ушбу соҳада ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг ўзаро ҳамкорлигини мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Участие в научном семинаре Университета прокуратуры Российской Федерации
Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняли участие в онлайн формате на заседании научного объединения «Криминология» имени И.И.Карпеца, организованного на базе Университета прокуратуры Российской Федерации, по вопросам противодействия преступности иностранных граждан и лиц без гражданства, а также проблемам незаконной миграции.
На семинаре с докладом на тему «Вопросы миграции в Республике Узбекистан на современном этапе» выступил старший преподаватель Академии А.И.Есемуратов.
Участники мероприятия рассмотрели современные тенденции и динамику преступности среди иностранных граждан, региональные особенности данного явления, а также факторы, способствующие криминализации мигрантов.
Отдельное внимание уделено взаимосвязи преступности иностранцев с незаконной миграцией и вопросам укрепления взаимодействия правоохранительных органов в данной сфере.