Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ходимлари Россия Федерацияси Прокуратура университетида ташкил этилган И.И.Карпец номидаги "Криминология" илмий бирлашмаси йиғилишида онлайн форматда иштирок этдилар. Семинар мавзуси хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг жиноятчилигига қарши курашишнинг долзарб масалалари ҳамда ноқонуний миграция муаммоларига бағишланди.
Семинарда Академия катта ўқитувчиси, А.И.Есемуратов "Замонавий босқичда Ўзбекистон Республикасида миграция масалалари" мавзусида маъруза қилди.
Тадбир иштирокчилари хорижий фуқаролар ўртасидаги жиноятчиликнинг замонавий тенденциялари ва динамикаси, ушбу ҳодисанинг минтақавий хусусиятлари ҳамда мигрантларнинг криминаллашувига таъсир этувчи омилларни муҳокама қилдилар.
Шунингдек, хорижликларнинг жиноятчилиги билан ноқонуний миграциянинг ўзаро боғлиқлиги ва ушбу соҳада ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг ўзаро ҳамкорлигини мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Participation in the scientific seminar of the Prosecutor's Office of the Russian Federation
Employees of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan took part in the meeting of the I.I. Karpes Scientific Association "Criminology," organized at the Prosecutor's Office University of the Russian Federation. The topic of the seminar was also devoted to topical issues of combating the crime of foreign citizens and stateless persons, as well as the problems of illegal migration.
At the seminar, the senior lecturer of the Academy, A.I. Yesemuratov, delivered a report on "Migration Issues in the Republic of Uzbekistan at the Present Stage."
The participants of the event discussed the current trends and dynamics of crime among foreign citizens, the regional features of this phenomenon, and the factors influencing the criminalization of migrants.
Special attention was also paid to the issues of the relationship between crime of foreigners and illegal migration, as well as strengthening cooperation between law enforcement agencies in this area.