Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Япония маданияти куни ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида талабаларнинг дунёқарашини кенгайтириш, турли халқлар маданиятига ҳурмат туйғусини ошириш ҳамда Япониянинг Халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида Япония маданияти куни ташкил этилди.
Тадбирда JICAнинг Япониядан келган эксперти, ALMEC компаниясининг тадқиқот гуруҳи раҳбари жаноб Манабу Оно, ёшлар масалалари бўйича JICA эксперти хоним Нагиса Охата, шунингдек Академия раҳбарияти ва талабалар иштирок этдилар.
Жаноб Манабу Оно иштирокчиларга Япония маданияти ва анъаналари ҳақида қизиқарли маълумотлар берди, миллий байрамлар, одоб-ахлоқ қоидалари ва таълим тизими хусусиятлари ҳақида сўзлаб берди. Талабалар Япония ҳақидаги маълумотларга катта қизиқиш билан қўшилиб, ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.
Тадбир якунида Япония маданиятига оид викторина ўтказилиб, саволларга тўғри жавоб берган талабалар япон экспертлари томонидан эсдалик совғалар билан тақдирландилар.
Бундай тадбирлар Ўзбекистон ва Япония халқлари ўртасидаги дўстлик ришталарини мустаҳкамлашга, маданий алоқаларни ривожлантириш ҳамда Академиянинг халқаро ҳамкорлик доирасини янада кенгайтиришга хизмат қилади.

Japan Culture Day was held at the Law Enforcement Academy.
The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan organized Japan Culture Day in order to broaden the horizons of students, increase respect for the cultures of different peoples, and strengthen cooperation with the Japan International Cooperation Agency (JICA).
The event was attended by Mr. Manabu Ono, JICA expert from Japan, head of the research group of ALMEC, Ms. Nagisa Okhata, JICA expert on youth issues, as well as the leadership of the Academy and students.
Mr. Manabu Ono gave the participants interesting information about Japanese culture and traditions, talked about national holidays, rules of etiquette, and features of the education system. Students joined with great interest in the information about Japan and received answers to their questions.
At the end of the event, a quiz on Japanese culture was held, and students who correctly answered the questions were awarded commemorative gifts by Japanese experts.
Such events serve to strengthen the bonds of friendship between the peoples of Uzbekistan and Japan, develop cultural ties, and further expand the scope of international cooperation of the Academy.