“Очиқ манбалар (OSINT) асосида таҳлил” мавзусида чуқурлаштирилган семинар-тренинг ўтказилди
2025/2026 ўқув йилидан бошлаб  “Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” магистратура мутахассислиги жорий этилган бўлиб, ушбу йўналишга қабул қилинган тингловчиларга таълим бериш жараёнига рақамли технологиялар соҳасидаги жиноятларга қарши курашиш йўналишида халқаро мутахассислар ва экспертлар мунтазам жалб этиб борилмоқда.
Мазкур фаолият доирасида Академия Британиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси билан ҳамкорликда “Очиқ маълумотлар манбаларига (OSINT) асосан таҳлил қилиш” мавзусида ташкил этган чуқурлаштирилган семинар-тренингнинг 2-босқичи ўтказилди.
Тренинг “Center for Information Resilience (CIR)” халқаро ташкилоти экспертлари Бенжамин ден Брабер, Тим Фармер ва Джек Бишоп томонидан олиб борилди, тингловчилар сифатида Академия профессор-ўқитувчилари ҳамда “Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” магистратура йўналиши тингловчилари иштирок этди.
Тадбир доирасида қатнашчилар очиқ маълумотлар таҳлилида замонавий OSINT усуллари, гео ва хронолокация, тасвирлар таҳлили, Dark Web муҳитида ишлаш, шифрлаш ва криптовалюта таҳлили бўйича амалий билим ва кўникмаларни мустаҳкамладилар. Шунингдек, “Мураббийни ўргатиш” модули орқали ўқув жараёнини режалаштириш ва баҳолаш усулларини ўзлаштирдилар.
Курс якунида иштирокчиларга сертификатлар топширилди.
Тадбир Академиянинг халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, тергов ва тезкор-қидирув фаолиятида очиқ манбали таҳлил технологияларини амалиётга татбиқ этишдаги имкониятларини янада кенгайтиришга хизмат қилади.

Проведен углубленный семинар-тренинг на тему: «Анализ на основе открытых источников (OSINT)»
Как известно, с 2025/2026 учебного года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан введена магистерская специальность «Правовое обеспечение кибербезопасности». К процессу обучения слушателей данной программы регулярно привлекаются ведущие международные эксперты и специалисты в сфере противодействия преступлениям в области цифровых технологий.
В этом контексте в сотрудничестве с Посольством Великобритании в Узбекистане в Академии состоялся второй этап углублённого семинара-тренинга на тему «Анализ на основе открытых источников (OSINT)», организованный Академией совместно с международной организацией Center for Information Resilience (CIR).
Тренинг проводили эксперты CIR – Бенджамин ден Брабер, Тим Фармер и Джек Бишоп. В качестве слушателей участвовали профессорско-преподавательский состав Академии и магистранты по направлению «Правовое обеспечение кибербезопасности».
В ходе тренинга участники закрепили практические знания и навыки по современным методам OSINT-анализа открытых данных, включая гео- и хронолокацию, анализ изображений, работу в среде Dark Web, методы шифрования и анализ криптовалютных операций. Кроме того, в рамках модуля «Подготовка тренеров» участники освоили подходы к планированию и оценке учебного процесса.
По завершении курса участникам были вручены сертификаты.
Мероприятие способствовало дальнейшему укреплению международного сотрудничества Академии, а также расширению возможностей по внедрению технологий открытого анализа данных в следственную и оперативно-розыскную деятельность.