“Суд ишларини юритишда сунъий интеллектни жорий этиш истиқболлари” мавзусидаги республика илмий-амалий конференция материаллари тўплами нашр этилди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан “Суд ишларини юритишда сунъий интеллектни жорий этиш истиқболлари” мавзусидаги республика илмий-амалий конференция материаллари тўплами нашр этилди.
Тўпламга суд фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш, уларни қўллашнинг ҳуқуқий жиҳатлари, халқаро тажриба ва мазкур соҳадаги замонавий тенденциялар ҳақидаги илмий мақолалар ва тезислар киритилган.
Шунингдек, суд иш юритувида сунъий интеллектдан фойдаланишнинг ҳуқуқий асослари, ҳужжат айланмасини автоматлаштириш ва ҳуқуқий таҳлилни рақамлаштириш, электрон суд иш юритувини жорий этиш ҳамда интеллектуал ёрдамчи тизимларнинг имкониятлари масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Тўпламда хорижий давлатларнинг суд қарорларини қабул қилишда сунъий интеллектдан фойдаланиш тажрибаси, суд амалиётида ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини рақамлаштириш жараёнида юзага келиши мумкин бўлган хатарлар ҳамда уларнинг олдини олиш чоралари ёритилган.
Нашрда фан ва таълим соҳасида фаолият юритувчи давлат органлари ва муассасалар вакиллари, юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти билан боғлиқ ташкилотлар ходимлари, юртимизнинг етакчи ҳуқуқшунос олимлари, профессор-ўқитувчилар, докторантлар, магистрлар, мустақил изланувчилар ҳамда ёш тадқиқотчиларнинг илмий мақолалари ва тезислари жой олган.

A collection of materials of the republican scientific and practical conference "Prospects for the Implementation of Artificial Intelligence in Judicial Proceedings" has been published.
The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan has published a collection of materials from the republican scientific and practical conference "Prospects for the Implementation of Artificial Intelligence in Judicial Proceedings."
The collection includes scientific articles and theses on the introduction of artificial intelligence technologies into judicial activity, the legal aspects of their application, international experience, and modern trends in this area.
Also, special attention is paid to the issues of the legal basis for the use of artificial intelligence in court proceedings, automation of document flow and digitalization of legal analysis, the introduction of electronic court proceedings, and the possibilities of intelligent auxiliary systems.
The collection highlights the experience of foreign countries in using artificial intelligence in making court decisions, risks that may arise in the process of ensuring information security in judicial practice and digitalization of the judicial and legal system, as well as measures to prevent them.
The publication contains scientific articles and abstracts by representatives of state bodies and institutions operating in the field of science and education, employees of organizations related to legal science and law enforcement practice, leading legal scholars of our country, professors, doctoral students, masters, independent researchers, and young researchers.