ARIN-WCA делегациясининг CARIN тармоғи Умумий йиллик йиғилишида иштироки
Буюк Британия раислигида Европол штаб квартирасида Активларни қайтариш бўйича Камден идоралараро тармоғининг (CARIN) навбатдаги Умумий йиллик йиғилиши ўтказилди.
Ушбу йиғилиш 60 дан ортиқ давлат ва халқаро ташкилотлардан 200 га яқин иштирокчини ўз ишида қамраб олиб, жиноий активларни қайтариш ҳамда иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бўйича халқаро экспертлар учун музокаралар майдони бўлиб хизмат қилди.
Жумладан, мазкур тадбирда CARIN тармоғига кузатувчи сифатида қўшилган Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича ноформал тармоғи (ARIN-WCA) делегацияси – тармоқда жорий йилда Раислик қилувчи давлат (Тожикистон Республикаси) ҳамда доимий фаолият юритувчи Котибият (Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси) вакиллари ҳам иштирок этишди.
Тадбир Европол (EUROPOL) ва Сивипол (CIVIPOL) кўмагида, Буюк Британия Қироллик прокуратураси (CPS) ҳамда Жиноятларга қарши курашиш миллий агентлиги (NCA) томонидан ташкил қилнди.
Йиғилишнинг асосий мақсади – 2025 йилда жиноий йўл билан топилган активларни қайтариш ва пул ювишга қарши курашда самарали халқаро ҳамкорлик, ушбу соҳада мавжуд муаммолар ҳамда уларнинг ечимлари шунингдек янги замонавий чақириқларни муҳокама қилиш ҳисобланади.
Уч кун давомида иштирокчилар активларни қайтариш ва молиявий разведка бўйича халқаро расмий ва норасмий тармоқлар фаолиятини ривожлантириш, виртуал активлардан фойдаланиш ва рақамли иқтисодиётнинг янги чақириқлари, айблов ҳукмисиз активларни қайтариш амалиёти (Non-Conviction Based Asset Recovery), Европа Иттифоқининг активларни қайтариш бўйича янги директивалари, шунингдек ушбу ташкилот янги тузилмалари билан ҳамкорлик масалаларини, CARIN тармоғининг 2026–2029 йилларга мўлжалланган янги стратегиясини муҳокама қилишди.
Сессияларидан ташқари, дастур доирасида панель муҳокамалар, жамоавий ишни ривожлантириш ва касбий алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган интерактив ўйинлар, ARIN тармоқларининг презентациялари ҳам ўтказилди. Хусусан, йиғилишда ARIN-WCA номидан, тармоқнинг доимий Котибияти (Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси) вакили томонидан ARIN-WCAнинг фаолияти, амалга оширилган ишлар ва истиқболли режалар юзасидан тақдимоти амалга оширилди.
Тадбир ишчан ва конструктив руҳда ўтказилиб, иштирокчилар келгусида фаол ҳамкорлик қилиш ва ARIN доирасида алоқаларни янада мустаҳкамлашга келишиб олишди.

Participation of the ARIN-WCA delegation in the Annual general meeting of the CARIN network
Under the chairmanship of the United Kingdom, the next Annual general meeting of the Camden asset recovery inter-agency network (CARIN) was held at Europol headquarters.
Around 200 representatives from more than 60 countries and international organizations participated in the event. It served as an important platform for international experts on asset recovery and combating economic crime.
The delegation of the informal asset recovery inter-agency network for Western and Central Asia (ARIN-WCA), which holds observer status within the CARIN network, took part in the meeting. The delegation was represented by the country holding the chairmanship in 2025 – the Republic of Tajikistan – as well as the permanent Secretariat of the network, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
The event was organized with the support of Europol and CIVIPOL, and with the assistance of the Crown prosecution service (CPS) and the National crime agency (NCA) of the United Kingdom.
The main aim of the meeting was to discuss effective international cooperation in 2025 in the field of asset recovery and anti-money laundering, to analyse existing challenges, explore solutions, and address new contemporary threats.
Over the course of three days, participants discussed the development of activities of both formal and informal international networks on asset recovery and financial intelligence, the use of virtual assets and challenges of the digital economy, practices of Non-Conviction Based Asset Recovery (NCBAR), new European Union directives on asset recovery, as well as cooperation with new structures within the organization. In addition, the event reviewed a draft of the CARIN network’s new strategy for 2026–2029.
In addition to plenary sessions, the program included panel discussions, interactive exercises aimed at team-building and strengthening professional connections, as well as presentations by ARIN networks. On behalf of ARIN-WCA, a representative of the network’s permanent Secretariat – the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan – delivered a presentation providing an overview of ARIN-WCA’s activities, completed tasks, and future plans.
The event was held in a businesslike and constructive atmosphere. Participants agreed to continue active cooperation and to strengthen engagement within the ARIN network.