“Тадбиркорлик субъектлари фаолиятини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисида”ги Қонун лойиҳаси муҳокамаси ўтказилди
Бош прокуратура Академиясида “Тадбиркорлик субъектлари фаолиятини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисида”ги Қонун лойиҳаси муҳокамаси ўтказилди. Тадбирда икки юздан ортиқ бизнес ҳамжамият, халқаро компаниялар, ассоциациялар вакиллари, шунингдек депутатлар, прокуратура ва давлат солиқ хизмати ходимлари иштирок этди.
Қонун лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 27 июлдаги “Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишдан мақсад тадбиркорлик субъектлари фаолиятини давлат томонидан назорат қилишнинг асосий тамойиллари, асослари ва амалга ошириш тартибини мустаҳкамлашдан иборат.
Тадбирда Бош прокуратура ходимлари томонидан Қонун лойиҳасининг “хавфни таҳлил этиш” тизимини жорий этиш орқали давлат назоратини амалга оширишнинг замонавий усулларини назарда тутувчи нормалари атрофлича тушунтирилди, тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқ ва мажбуриятларига оид масалалар кўриб чиқилди, текширувдан кейинги таҳлил тизимига баҳо берилди, шунингдек, назорат қилувчи органлар фаолияти самарадорлигини баҳолашнинг мезонлари тушунтирилди.
Тадбир давомида Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизими (ТЭРОЯТ)нинг тақдимоти ҳам ўтказилди. Тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган барча текширувлар ТЭРОЯТда рўйхатга олиниши шарт бўлиб, ўтказилган текширувларнинг натижалари назорат қилувчи органлар томонидан ТЭРОЯТга киритилади. Бунда  тадбир иштирокчиларига тизимда рўйхатга олинмаган текширувлар ноқонуний ҳисобланиши, тадбиркорлик субъектларига ўтказилаётган текширув ҳақидаги ахборотни қисқа хабар (SMS) кўринишида ҳамда реал вақт режимида Интернет тармоғи орқали олиш имконияти берилганлиги тушунтирилди.
Тадбир давомида Қонун лойиҳаси иштирокчилар томонидан қизғин муҳокама қилинди ҳамда уни янада такомиллаштириш юзасидан тегишли таклифлар берилди.
Шуни қайд этиш лозимки, Қонун лойиҳаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталига (regulation.gov.uz) жамоатчилик муҳокамаси учун жойлаштирилган, лойиҳа бўйича таклиф ва мулоҳазалар 2018 йил 28 декабргача бўлган муддатда қабул қилинади.

Обсужден проект Закона «О государственном контроле деятельности субъектов предпринимательства»
В Академии Генеральной прокуратуры проведенo обсуждение проекта Закона «О государственном контроле деятельности субъектов предпринимательства». В мероприятии приняли участие более двухсот представителей бизнес сообщества, международных компаний, ассоциаций, а также депутаты, сотрудники органов прокуратуры и государственной налоговой службы.
Проект Закона разработан во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2018 года №УП-5490 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства».
Целью разработки законопроекта является закрепление основных принципов, оснований и порядка осуществления госконтроля деятельности субъектов предпринимательства.
В ходе мероприятия сотрудниками Генеральной прокуратуры были подробно разъяснены нормы законопроекта, предусматривающие современные методы обеспечения государственного контроля путем внедрения системы «риск-анализа», рассмотрены права и обязанности субъектов предпринимательства, дана оценка системе постпроверочного анализа, а также разъяснены критерии оценки эффективности деятельности контролирующих органов.
В рамках мероприятия проведена презентация Единой системы электронной регистрации проверок (ЕСЭРП), в которой все проверки деятельности субъектов предпринимательства подлежат обязательной регистрации, а результаты проведенных проверок вносятся контролирующими органами в ЕСЭРП. При этом, участникам мероприятия было дано разъяснение, что проверки, проведенные без регистрации в ЕСЭРП, являются незаконными, а субъектам предпринимательства представлена возможность получать информацию о проводимой проверке в виде коротких сообщений (SMS), а также через сеть Интернет в режиме реального времени.
В ходе мероприятия участниками активно обсуждены и даны предложения по дальнейшему совершенствованию проекта Закона.
Следует подчеркнуть, что проект Закона размещен на Едином портале интерактивных государственных услуг (regulation.gov.uz) для общественного обсуждения, а предложения и замечания по нему принимаются в срок до 28 декабря 2018 года.