Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил коррупцияга қарши ислоҳотлари: ютуқлар ва устуворликлар
Жорий йилнинг 13-14 декабр кунлари International Hotel Tashkent меҳмонхонасида Халқаро коррупцияга қарши кураш кунига бағишланган ҳафталик медиа-марафон доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича идораси, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури (БМТ ТД), Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ), “Регионал Диалог” ХНДТ билан ҳамкорликда “Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил коррупцияга қарши ислоҳотлари: ютуқлар ва устуворликлар” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди.
Тадбирда БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Хелена Фрейзер, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича идораси Марказий Осиёдаги минтақавий вакили Ашита Миттал, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори ҳамда Бош прокуратура Академияси бошлиғи Евгений Коленко сўзга чиқди.
Халқаро экспертлар Анга Тимилсин (БМТ ТД глобал Дастурининг коррупцияга қарши кураш бўйича маслаҳатчиси), Аида Арутюнова (Дастур менеджери), Иракли Котетишвили (БМТ ТД Глобал дастурининг коррупцияга қарши кураш бўйича вакили), Ярослав Стрельченок (ЕХҲТ эксперти), Константин Поликарски (БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича идораси эксперти) ва Горан Клеменчич (“Регионал диалог” ХНДТ эксперти) билан бирга Ўзбекистон Республикаси вазирликлари ва идоралари вакиллари коррупцияга алоқадор турли мавзулар доирасида муҳокамалар олиб бордилар.
Анжуман якунида иштирокчилар Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши кураш бўйича ислоҳотларини ривожлантиришга қаратилган келгусидаги ҳамкорлик алоқаларини белгилаб олдилар.

Антикоррупционные реформы Республики Узбекистан-2018: достижения и приоритеты
В рамках недельного медиа-марафона, посвященному Международному дню борьбы с коррупцией 13-14 декабря т.г. в гостинице International Hotel Tashkent Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН), Программой развития ООН (ПРООН), организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), МНОП «Региональный диалог» проведена международная конференция «Антикоррупционные реформы Республики Узбекистан-2018: достижения и приоритеты».
На мероприятии с приветственной речью выступили постоянный координатор ООН в Республике Узбекистан Хелена Фрейзер, региональный представитель УНП ООН в Центральной Азии Ашита Миттал, и.о. координатор проектов ОБСЕ в Республике Узбекистан, а также начальник Академии Генеральной прокуратуры Евгений Коленко.
Международные эксперты Анга Тимилсин (Советник Глобальной Программы по борьбе с коррупцией ПРООН), Аида Арутюнова (менеджер Программы), Иракли Котетишвили (представитель Глобального проекта ПРООН по противодействию коррупции), Ярослав Стрельченок (эксперт ОБСЕ), Константин Поликарски (эксперт УНП ООН) и Горан Клеменчич (эксперт НПО «Региональный диалог») вместе с представителями министерств и ведомств Республики Узбекистан провели сессионные обсуждения по различным темам, связанным с коррупцией.
По итогам конференции, участники определили дальнейшее сотрудничество в развитии антикоррупционной реформы Республики Узбекистан.