Коррупцияга қарши курашда янги авлод: минтақа талабалари БМТ Конвенцияси моделида иштирок этди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил топганлигининг уч йиллиги муносабати билан ташкил этилган академик якунида ҳамда Халқаро коррупцияга қарши курашиш ойлиги доирасида Академияда “БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси иштирокчи-давлатлари конференцияси модели: иккинчи босқични амалга ошириш обзори” ташкил этилди.
2019 йилдан бошлаб Академия томонидан ҳар йили анъанавий тарзда ўтказиладиган мазкур тадбир Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамкорлигида Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (БМТ ГЖБ), БМТнинг Тараққиёт дастури ҳамда “Минтақавий мулоқот” ХННТ кўмагида ўтказилди.
Тадбирда республикамиз ва Марказий Осиё юридик олий таълим муассасалари бакалавриат талабалари ва магистратура тингловчиларидан иборат 11 та жамоа иштирок этди.
Конференция икки босқичдан иборат бўлиб, унда иштирокчилар БМТ конференцияси моделида Конвенция иштирокчи-давлатлари делегатлари сифатида ролли ўйинларда ўз билимларини намоён қилишди.
Хусусан, биринчи босқичда иштирокчилар Нигерия, Австралия, Германия, Португалия, Швейцария, Словения, АҚШ, Буюк Британия, Ирландия, Жанубий Африка ва Шимолий Македония давлатларининг шартли делегатлари сифатида БМТ Конвенциясининг 55-моддаси, яъни мусодара қилиш мақсадларидаги халқаро ҳамкорлик қоидаларининг мазкур давлатлар қонунчилигида қўлланилиши бўйича ҳисобот беришди.
Маълумот учун: Конвенциянинг 55-моддаси иштирокчи-давлатлар ўз ҳудудида жиноий даромадларни, мол-мулкни ва жиноят содир этиш воситаларини мусодара қилиш тўғрисидаги мурожаатномаларни ижро қилиш ва ижрога юбориш, бундай мулкларни аниқлаш, кузатиш, ҳибсга олиш ҳамда мусодара қилиш учун чоралар кўриш ҳамда мазкур модданинг ҳолатларини ҳалол бўлган учинчи томонларнинг ҳуқуқларига зарар етказадиган тарзда талқин қилмаслик каби қоидаларни белгилайди.
Тадбирнинг иккинчи қисмида таълим муассасалари жамоалари ўзлари ҳимоя қилган хорижий давлатнинг тажрибаси асосида ўз мамлакатларида мусодара қилиш мақсадларидаги халқаро ҳамкорлик қоидаларини таъминлашга қаратилган таклифлар орқали миллий қонунчиликни такомиллаштириш бўйича чиқишларни амалга оширишди.
Шартли делегатларнинг ҳисоботлари ва таклифлари Бош прокуратура, БМТ ГЖБ ва GIZнинг соҳага доир эксперт-мутахассислари томонидан баҳолаб борилди.
Мазкур тадбир олий таълим муассасаларининг талабалари ва тингловчиларига БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси ва илғор хорижий давлатларда мусодара қилиш масалаларида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини чуқур ўрганишга ва бу борадаги билим ва кўникмаларини оширишга ёрдам берди.

Новое поколение в борьбе с коррупцией: студенты региона приняли участие в модели Конвенции ООН
В завершение академической декады, посвященной трехлетию со дня основания Правоохранительной академии, а также в рамках Международного месячника по борьбе с коррупцией, в Академии организована конференция «Модель Конференции государств – участников Конвенции ООН против коррупции: обзор выполнения второго этапа».
Мероприятие, проводимое Академией ежегодно с 2019 года, состоялось при содействии Агентства по противодействию коррупции, Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ), Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН), Программы развития ООН и МННО «Региональный диалог».
В конференции приняли участие 11 команд, состоящих из студентов бакалавриата и слушателей магистратуры юридических ВУЗов Узбекистана и стран Центральной Азии.
Конференция прошла в два этапа. Участники выступили в роли делегатов государств – участников Конвенции ООН, демонстрируя свои знания и навыки в формате ролевых сессий.
На первом этапе участники представили отчеты от имени условных делегаций Нигерии, Австралии, Германии, Португалии, Швейцарии, Словении, США, Великобритании, Ирландии, ЮАР и Северной Македонии о реализации положений статьи 55 Конвенции ООН против коррупции, касающейся международного сотрудничества в целях конфискации имущества.
Для справки: статья 55 Конвенции предусматривает обязательства государств-участников по исполнению и направлению запросов о конфискации доходов, имущества и инструментов преступления, а также меры по их обнаружению, отслеживанию, аресту и конфискации, при этом гарантируя защиту прав добросовестных третьих лиц.
На втором этапе команды представили предложения по совершенствованию национального законодательства, направленные на улучшение механизмов международного сотрудничества в целях конфискации, основываясь на изучении опыта защищаемого ими иностранного государства.
Отчеты и предложения условных делегаций были оценены экспертами Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, УНП ООН и GIZ.
Мероприятие содействовало углубленному изучению Конвенции ООН против коррупции, международных стандартов, практики конфискации и передового зарубежного опыта, способствуя укреплению профессиональных знаний и навыков участников.