Швеция тажрибасини ўрганиш: болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича идоралараро делегациянинг амалий ташрифи
Академия вакили Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани) бошчилигидаги идоралараро делегация таркибида амалий ташриф билан Швециянинг Стокгольм шаҳрига борди.
Ташриф доирасида делегация аъзолари томонидан болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича Швеция модели, болаларга нисбатан зўравонликка қарши курашиш механизмлари, турли ижтимоий хавфли вазиятларга тушиб қолган ёки ҳуқуқбузарлик содир этган болаларга кўрсатиладиган комплекс ёрдам тизими ўрганилди. Шу билан бирга, жиноятларни, жумладан вояга етмаганларга нисбатан жинсий зўравонлик ҳолатларини тергов қилиш амалиёти юзасидан ҳам тажриба алмашилди.
Ташриф доирасида делегация аъзолари Швеция Парламенти (Риксдаг), Фарста Ижтимоий хизмати (Socialtjänsten), Рауль Валленберг номидаги Инсон ҳуқуқлари ва гуманитар ҳуқуқ институти, Швециянинг Халқаро тараққиёт ҳамкорлиги агентлиги (SIDA), Болалар омбудсмани, Соғлиқни сақлаш ва ижтимоий ишлар вазирлиги, Барнахус ҳамда қатор бошқа ташкилот ва муассасалар вакиллари билан учрашувлар ўтказди.
Ўзбекистон Республикаси Болалар омбудсмани бошчилигидаги делегациянинг мазкур ташрифи зўравонликдан жабр кўрган ёки қонунга хилоф хатти-ҳаракат содир этган болалар ҳуқуқларини комплекс ҳимоя қилиш борасида миллий қонунчиликни такомиллаштириш, ҳуқуқни қўллаш амалиётини ривожлантириш ҳамда Швециянинг илғор тажрибасини ўрганишга хизмат қилди.

Studying the experience of Sweden: working visit of the interdepartmental delegation on the protection of children's rights
A representative of the Academy, as part of an interdepartmental delegation headed by the Authorized Representative of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for the Rights of the Child (Children's Ombudsman), made a working visit to Stockholm, Sweden.
During the visit, the members of the delegation studied the Swedish model for the protection of children's rights, mechanisms for combating violence against children, and the system of comprehensive assistance provided to children who find themselves in various socially dangerous situations or have committed offenses. At the same time, an exchange of experience took place in the practice of investigating crimes, including cases of sexual violence against minors.
Within the framework of the visit, members of the delegation held meetings with representatives of the Parliament of Sweden (Riksdag), the Farsta Social Service (Socialtjänsten), the Raul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law, the Swedish Agency for International Development Cooperation (SIDA), the Children's Ombudsman, the Ministry of Health and Social Affairs, Barnachus, and a number of other organizations and institutions.
The visit of the delegation headed by the Children's Ombudsman of the Republic of Uzbekistan contributed to the improvement of national legislation, the development of law enforcement practice, and the study of Sweden's best practices in the comprehensive protection of the rights of children who have suffered from violence or committed illegal acts.