Академик салоҳиятни бирлаштириш: ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди
2025 йил 12 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат сиёсати ва бошқаруви академияси делегациясининг танишув ташрифи бўлиб ўтди. Ташриф доирасида ишчи учрашув ўтказилиб, таълим ва илмий-тадқиқот фаолияти соҳасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ташриф чоғида Давлат сиёсати ва бошқаруви академияси вакиллари Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг фаолияти, таълим дастурлари, илмий-тадқиқот инфратузилмаси, шунингдек, ўқув жараёнини ташкил этишда қўлланилаётган замонавий технологиялар ва моддий-техник имкониятлар билан яқиндан танишдилар.
Тадбирнинг муҳим қисми сифатида ўзаро ҳамкорлик меморандумининг имзоланиши таълим соҳасида замонавий талабларга жавоб берадиган профессионал ва юқори малакали кадрларни тайёрлаш бўйича ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятининг энг долзарб масалалари бўйича комплекс илмий тадқиқотларни тизимли равишда олиб боришга қаратилган.
Учрашув давомида томонлар ўзаро ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилиб, келгусида энг муҳим соҳалар бўйича амалий ишларни йўлга қўйиш юзасидан келишиб олдилар. Хусусан, юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб муаммолари, қонун устуворлиги ва ҳуқуқий тартибни мустаҳкамлаш масалалари бўйича фундаментал ва амалий илмий тадқиқотлар ўтказиш, бакалавриат, магистратура ва докторантура босқичларида таҳсил олаётганлар учун илмий стажировкалар ва касбий амалиётларни ташкил этиш орқали академик мобилликни кучайтириш, шунингдек, ҳуқуқни қўллаш амалиёти масалаларига бағишланган ўқув-услубий қўлланмалар ва тавсиялар ишлаб чиқиш ҳамда нашр этиш бўйича келишувларга эришилди.
Ҳамкорлик меморандумининг имзоланиши икки академия ўртасидаги илмий ва амалий ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишда муҳим қадам бўлиб, кадрлар салоҳиятини ривожлантириш ва илмий-таълим муҳитини мустаҳкамлашга қаратилган барқарор шериклик учун мустаҳкам замин яратди.

Integration of academic potential: a memorandum of cooperation was signed.
On December 12, 2025, a familiarization visit of the delegation of the Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan took place at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan. Within the framework of the visit, a working meeting was held, and a memorandum of cooperation in the field of education and research activities was signed.
During the visit, representatives of the Academy of Public Policy and Administration familiarized themselves with the activities of the Law Enforcement Academy, educational programs, research infrastructure, as well as modern technologies and material and technical capabilities used in organizing the educational process.
As an important part of the event, the signing of a memorandum of cooperation is aimed at developing mutual cooperation in the training of professional and highly qualified personnel who meet modern requirements in the field of education, as well as systematically conducting comprehensive scientific research on the most pressing issues of law enforcement activities.
During the meeting, the parties discussed promising areas of mutual cooperation and agreed to establish practical work in the most important areas in the future. In particular, agreements were reached on conducting fundamental and applied scientific research on topical issues of legal science and law enforcement practice, strengthening academic mobility by organizing scientific internships and professional practice for undergraduate, graduate, and doctoral students, as well as on the development and publication of educational and methodological manuals and recommendations on law enforcement practice.
The signing of the Memorandum of Cooperation is an important step in bringing scientific and practical cooperation between the two academies to a new level, creating a solid foundation for sustainable partnership aimed at developing human resources and strengthening the scientific and educational environment.