Қашқадарё вилояти маҳаллаларида жиноятчиликнинг барвақт профилактикаси: илмий ва амалий ёндашувлар уйғунлиги
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Қашқадарё вилояти маҳаллаларида жиноятчиликнинг барвақт олдини олишга қаратилган криминоген вазиятни илмий ёндашув асосида комплекс ўрганиш ишлари изчил олиб борилмоқда. Мазкур тадбирлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 5 январдаги «Республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш йўналишида яхлит манзилли ишлаш тизимини жорий этишга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-1-сон ҳамда «2026 йилда республика маҳаллаларида жиноятчиликнинг барвақт профилактикаси самарадорлигини янада ошириш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-2-сон қарорлари ижросини таъминлаш мақсадида «илмий хулоса – тавсия – натижа» тамойили асосида ташкил этилган.
Ишчи гуруҳ аъзолари Қашқадарё вилоятининг Қарши шаҳридаги «А.Навоий», «Геолог», Қарши туманидаги «Кат», Ғузор туманидаги «Қоракўл», «Буюк карвон йўли», Косон туманидаги «Сарипул», «Пахтазор», «Янгиобод», Шаҳрисабз шаҳридаги «Кеш», «Пиллакашлик», «Уйчилик», Шаҳрисабз туманидаги «Чоршанбе», «Мираки», Чироқчи туманидаги «Чироқчи», «Навоий», «Ўзбекистон», Яккабоғ туманидаги «Жамбул», «Чўмич», «Дўстлик», Китоб туманидаги «Истиқбол», Қамаши туманидаги «Баландчайла», «Навоий», «Оқгузар», Нишон туманидаги «Нуристон», «Юксалиш», «Пахтакор», Деҳқонобод туманидаги «Ўзбекистон», Миришкор туманидаги «Помуқ», «Баҳористон», «Шодлик», Муборак туманидаги «Бобур», «Ёшлик», «Истиқлол» ҳамда Кўкдала туманидаги «Олтин дала», «Тошли», «Шўрқудуқ» маҳаллаларида бўлиб, ҳуқуқбузарлик ва жиноят содир этилишини олдиндан аниқлаш масалаларини илмий методология асосида ўргандилар.
Тадқиқот жараёнида жиноят содир этилишига замин яратаётган шарт-шароитлар, хусусан, фуқароларнинг ўз уй-жойлари ва мулклари хавфсизлигини таъминлашдаги эътиборсизлиги каби омиллар батафсил таҳлил қилинди. Аҳолининг шахсий мулкини ҳимоя қилишда замонавий хавфсизлик технологияларидан фойдаланиш ва ҳушёрликни ошириш бўйича амалий таклифлар ишлаб чиқилди. Шунингдек, профилактик тадбирлар самарадорлигини ошириш ва мавжуд тизимли камчиликларни бартараф этишга қаратилган тавсиялар берилди.
Ўрганиш якунлари бўйича аҳоли гавжум масканларда назоратни кучайтириш ҳамда профилактика инспекторлари фаолиятига илмий асосланган янги иш услубларини жорий этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди. Хусусан, ҳуқуқбузарлик содир этган шахсларга нисбатан профилактика чораларини қўллаш, шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан ҳамкорликда жиноятнинг ҳуқуқий оқибатларини маҳалла аҳолиси ўртасида кенг муҳокама қилиш тартиби белгиланди.
Бундан ташқари, кибержиноятлар ва фирибгарликдан жабрланиш эҳтимолини камайтириш мақсадида аҳолининг ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган илмий асосланган таклифлар криминоген вазиятни соғломлаштиришга йўналтирилган ҳудудий «йўл хариталари»га киритиш учун масъулларга тақдим этилди.
Академия мутахассислари томонидан олиб борилаётган мунтазам таҳлил ишлари маҳаллаларда хавфсиз муҳитни яратиш ҳамда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизими самарадорлигини янада оширишга хизмат қилмоқда.

Ранняя профилактика преступности в махаллях Кашкадарьинской области: синергия научных и практических подходов
Правоохранительной академией на системной основе проводится работа по комплексному изучению криминогенной обстановки в махаллях Кашкадарьинской области с применением научных подходов в целях ранней профилактики преступности. Указанные мероприятия организованы в целях обеспечения исполнения постановлений Президента Республики Узбекистан от 5 января 2026 года № ПП-1 «О дополнительных мерах по внедрению целостной адресной системы работы в направлении создания безопасной среды в махаллях республики» и № ПП-2 «Об организационных мерах по дальнейшему повышению эффективности ранней профилактики преступности в махаллях республики в 2026 году» и реализуются на основе принципа «научное заключение – рекомендация – результат».
Члены рабочей группы посетили махалли «А.Навоий», «Геолог» города Карши, «Кат» Каршинского района, «Коракуль», «Буюк карвон йўли» Гузарского района, «Сарипул», «Пахтазор», «Янгиобод» Касанского района, «Кеш», «Пиллакашлик», «Уйчилик» города Шахрисабза, «Чоршанбе», «Мираки» Шахрисабзского района, «Чирокчи», «Навоий», «Узбекистан» Чиракчинского района, «Жамбул», «Чумич», «Дустлик» Яккабагского района, «Истикбол» Китабского района, «Баландчайла», «Навоий», «Окгузар» Камашинского района, «Нуристон», «Юксалиш», «Пахтакор» Нишанского района, «Узбекистон» Дехканабадского района, «Помук», «Бахористон», «Шодлик» Миришкорского района, «Бобур», «Ёшлик», «Истиқлол» Мубарекского района, а также «Олтин дала», «Тошли», «Шуркудук» Кукдалинского района, где на основе научной методологии изучались вопросы раннего выявления правонарушений и преступлений.
В ходе исследования были детально проанализированы условия и факторы, способствующие совершению преступлений, в том числе недостаточное внимание граждан к обеспечению безопасности своих жилищ и имущества. Разработаны практические предложения по использованию современных технологий безопасности и повышению уровня бдительности населения в целях защиты личной собственности. Кроме того, выработаны рекомендации, направленные на повышение эффективности профилактических мероприятий и устранение выявленных системных недостатков.
По итогам изучения подготовлены предложения по усилению контроля в местах массового пребывания людей, а также по внедрению научно обоснованных новых методов работы в деятельность профилактических инспекторов. В частности, определен порядок применения профилактических мер в отношении лиц, совершивших правонарушения, а также проведения совместно с правоохранительными органами широкого обсуждения правовых последствий преступлений среди населения махаллей.
Кроме того, научно обоснованные предложения, направленные на повышение правовой культуры населения и снижение рисков стать жертвами киберпреступлений и мошенничества, представлены ответственным лицам для включения в территориальные «дорожные карты», ориентированные на оздоровление криминогенной обстановки.
Регулярные аналитические исследования, проводимые специалистами Академии, способствуют дальнейшему повышению эффективности системы создания безопасной среды и профилактики правонарушений в махаллях.