Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида жорий йил 27 январь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида тергов сифатини тубдан ошириш ва унинг шаффофлигини таъминлаш бўйича берилган топшириқлар ижросини тўлақонли таъминлашга қаратилган тизимли ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Хусусан, Олмазор, Бектемир ва Сергели туманлари ИИО ФМБнинг терговчилари ҳамда Олмазор туман ИИО ва ФМБ ҳузуридаги ТБ таркибидаги ихтисослаштирилган терговга қадар текширув гуруҳларининг профилактика инспекторлари учун терговга қадар текширув фаолиятига оид долзарб масалаларга бағишланган махсус масофавий малака ошириш курси ташкил этилди.
Мазкур курс дастурида терговга қадар текширув фаолияти, терговга қадар текширув ўтказиш тартиби ва муддатлари; жиноятга оид аризалар, хабарлар ва маълумотларнинг турлари ҳамда уларни кўриб чиқиш тартиби; терговга қадар текширувда ҳамкорлик масалалари; жиноят ишини қўзғатиш сабаблари ва асослари, жиноят ишини қўзғатишни рад қилиш тартиби, шунингдек, терговга қадар текширувда кечиктириб бўлмас тергов ҳаракатлари қамраб олинган.
Шу билан бирга, туманда жиноятларни тергов қилиш сифатини янгича ёндашувлар асосида ташкил этиш мақсадида Олмазор тумани ИИО ФМБнинг терговчилари учун «Жиноятларни квалификация қилиш, дастлабки терговни ташкил этиш ва ўтказишнинг долзарб масалалари» мавзусида анъанавий шаклдаги малака ошириш курси ҳам йўлга қўйилди.
Мазкур малака ошириш курси жорий йилнинг февраль ойидан сентябрь ойигача ўтказилиб, машғулотлар икки гуруҳга бўлинган ҳолда интерактив методлар, мунозара ва муҳокама шаклида ташкил этилади.
Курс дастури кибержиноятларни тергов қилиш, рақамли криминалистика; тергов жараёнида рақамли очиқ маълумотлардан фойдаланиш; экспертиза тайинлаш билан боғлиқ процессуал масалалар; жиноятларни тергов қилиш ва квалификация қилишнинг долзарб масалалари, шунингдек, айрим мураккаб турдаги жиноятларни тергов қилиш методикаси, тактикаси ва стратегияларини қамраб олган.
Шунингдек, Олмазор тумани терговчиларига амалий ёрдам кўрсатиш мақсадида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг тергов фаолияти соҳасида кўп йиллик амалий тажрибага эга бўлган профессионал ходимлари жалб қилинди.
Мазкур ишчи гуруҳ Олмазор туман ИИБ терговчилари иш юритувидаги жиноят ишларининг ўз вақтида ва сифатли тергов қилинишини таъминлашга кўмаклашади ҳамда мунтазам равишда ИИБ Тергов бўлимига чиққан ҳолда терговчиларга амалий ёрдам кўрсатади.
Бундан ташқари, Академия ходимлари томонидан Олмазор тумани ИИБ ФМБда суриштирувчи, терговчи ва бошқа ходимлар учун «Ички ишлар органларида терговга қадар текширувни ташкил этиш ва тегишли процессуал ҳаракатларни ўтказишнинг ўзига хос хусусиятлари» ҳамда «Терговга қадар текширув жараёнида ҳодиса содир бўлган жойни кўздан кечириш тергов ҳаракатини ўтказишнинг ўзига хос жиҳатлари» мавзуларида сайёр ўқув машғулотлари ўтказилди.

Специальные курсы повышения квалификации для следователей и дознавателей начали работу
Продолжается системная работа, направленная на полноценную и последовательную реализацию поручений, данных на видеоселекторном совещании, состоявшемся 27 января текущего года под председательством Президента Республики Узбекистан по коренному повышению качества расследования и обеспечению его прозрачности.
Так, для следователей УКД ОВД Алмазарского, Бектемирского и Сергелийского районов, а также для инспекторов профилактики специализированных групп доследственной проверки, входящих в состав следственных подразделений при ОВД и УКД ОВД Алмазарского района, организован специальный дистанционный курс повышения квалификации, посвященный актуальным вопросам доследственной проверки.
Программа курса охватывает вопросы организации и осуществления доследственной проверки, порядок и сроки ее проведения; виды заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях и порядок их рассмотрения; вопросы взаимодействия в ходе доследственной проверки; основания и поводы для возбуждения уголовного дела, отказ в возбуждении уголовного дела, а также проведение неотложных следственных действий на стадии доследственной проверки.
Наряду с этим, в целях организации расследования преступлений на основе новых подходов для следователей УКД ОВД Алмазарского района также запущен курс повышения квалификации в традиционном формате на тему «Актуальные вопросы квалификации преступлений, организации и проведения первоначального следствия».
Данный курс проводится с февраля по сентябрь текущего года, при этом занятия организуются в двух группах с применением интерактивных методов, а также в форме дискуссий и обсуждений.
Программа курса включает вопросы расследования киберпреступлений и цифровой криминалистики; использования цифровых открытых данных в процессе расследования; все процессуальные вопросы, связанные с назначением экспертиз; актуальные проблемы расследования и квалификации преступлений, а также методику, тактику и стратегии расследования отдельных сложных категорий преступлений.
Кроме того, в целях оказания практической помощи следователям Алмазарского района к работе привлечены профессиональные сотрудники Правоохранительной академии, обладающие многолетним практическим опытом в сфере следственной деятельности.
Указанная рабочая группа оказывает содействие своевременному и качественному расследованию уголовных дел, находящихся в производстве следователей Алмазарского районного ОВД, а также на регулярной основе выезжает в следственное подразделение ОВД для оказания практической помощи следователям.
Помимо этого, сотрудниками Академии в УКД ОВД Алмазарского района проведены выездные учебные занятия для дознавателей, следователей и других сотрудников на темы «Особенности организации доследственной проверки и проведения соответствующих процессуальных действий в органах внутренних дел» и «Особенности проведения следственного действия по осмотру места происшествия в ходе доследственной проверки».
Работа по оказанию практической помощи и проведению курсов повышения квалификации на основе научного подхода в целях повышения качества расследования будет продолжена на системной основе.