Маҳаллаларда хавфсиз муҳит: Академия “илмий хулоса – тавсия – натижа” тамойили асосида комплекс таҳлил ишларини давом эттирмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 5 январдаги “Республика маҳаллаларида хавфсиз муҳитни яратиш йўналишида яхлит манзилли ишлаш тизимини жорий этишга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-1-сон ҳамда “2026 йилда республика маҳаллаларида жиноятчиликнинг барвақт профилактикаси самарадорлигини янада ошириш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-2-сон қарорлари ижросини таъминлаш мақсадида Академия ишчи гуруҳи томонидан маҳаллалардаги криминоген вазият комплекс тарзда ўрганилмоқда.
Ишлар “илмий хулоса – тавсия – натижа” тамойили асосида ташкил этилган бўлиб, ҳудудларга чиқиш орқали жиноятчиликка таъсир кўрсатувчи сабаб ва омиллар, жиноят содир этилишига замин яратаётган шарт-шароитлар ҳамда профилактика ишларининг ҳолати таҳлил қилинмоқда.
Жорий йил январь ойида Сурхондарё вилоятининг Шўрчи, Шеробод, Денов, Ангор, Музработ, Сариосиё, Қумқўрғон ва Қизириқ туманларида жойлашган, сўнгги уч йил давомида “қизил” тоифада сақланиб келаётган маҳаллаларда ҳуқуқбузарлик ва жиноятларни ўз вақтида аниқлаш ҳамда барвақт олдини олиш масалалари илмий ёндашувлар асосида чуқур ўрганилди.
Февраль ойида эса ПҚ-1-сон қарорининг 6-бандига мувофиқ, маҳаллаларда ҳуқуқбузарликларнинг барвақт профилактикаси ишларини комплекс ташкил этиш мақсадида Академия ходимлари Бош прокуратура ҳузурида тузилган Республика идоралараро мувофиқлаштириш штаби ва унинг доимий фаолият кўрсатувчи ишчи гуруҳи таркибида Сурхондарё вилояти бўйича бириктирилган маҳаллаларда назорат тартибида ўрганиш ўтказди.
Ўрганишлар давомида маҳалладаги криминоген вазиятга таъсир қилувчи омиллар, ижтимоий-маиший муаммолар ҳамда профилактика тадбирларининг самарадорлигига алоҳида эътибор қаратилди. Шунингдек, “маҳалла еттилиги” аъзолари билан кенг кўламли маълумот алмашинуви ташкил этилди.
Хусусан, еттиликнинг вазифаларига оид саволлардан иборат электрон тест дастури – Quiz bot ишлаб чиқилди ва барча маҳаллаларга жорий этилди. Ушбу ресурс норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар мазмунини тезкор ва қулай тарзда етказиш, шунингдек, касбий билим ва кўникмаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ўрганиш натижалари, таклиф ва тавсиялар умумлаштирилиб, криминоген вазиятни яхшилашга қаратилган келгусидаги йўл хариталарига киритиш учун масъулларга тақдим этилди.
Академия томонидан маҳаллаларда хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизими самарадорлигини оширишга қаратилган ишлар изчил давом эттирилмоқда.

Безопасная среда в махаллях: Академия реализует комплексный анализ на основе принципа «научное заключение – рекомендация – результат»
В целях обеспечения исполнения постановлений Президента Республики Узбекистан от 5 января 2026 года № ПП-1 «О дополнительных мерах по внедрению целостной системы адресной работы в направлении создания безопасной среды в махаллях республики» и № ПП-2 «Об организационных мерах по дальнейшему повышению эффективности ранней профилактики преступности в махаллях республики в 2026 году» рабочей группой Академии проводится комплексное изучение криминогенной обстановки в махаллях.
Работа организована на основе принципа «научное заключение – рекомендация – результат» и предусматривает выезд в регионы для анализа причин и факторов, влияющих на уровень преступности, условий, способствующих её совершению, а также оценки эффективности профилактической деятельности.
В январе текущего года сотрудники Академии провели углубленное изучение в махаллях Шурчинского, Шерабадского, Деновского, Ангорского, Музрабадского, Сариасийского, Кумкурганского и Кизирикского районов Сурхандарьинской области, которые в течение последних трех лет относились к «красной» категории. Особое внимание уделено вопросам своевременного выявления правонарушений и предупреждения преступности на основе научных подходов.
В феврале, в соответствии с пунктом 6 постановления № ПП-1, сотрудники Академии в составе Республиканского межведомственного координационного штаба при Генеральной прокуратуре и его постоянно действующей рабочей группы осуществили контрольное изучение закрепленных за Академией махаллей Сурхандарьинской области.
В ходе работы особое внимание уделено факторам, влияющим на криминогенную ситуацию, социально-бытовым проблемам, условиям, способствующим совершению преступлений, а также результативности профилактических мер. Организован широкий обмен информацией с представителями «махаллинской семерки».
Разработан и внедрен электронный тестовый ресурс Quiz bot, включающий вопросы по полномочиям и задачам представителей махаллинских структур. Данный инструмент направлен на оперативное доведение содержания нормативно-правовых актов и повышение профессиональных компетенций.
Обобщенные результаты, предложения и рекомендации направлены ответственным субъектам для включения в последующие дорожные карты по улучшению криминогенной ситуации.
Работа Академии по формированию безопасной среды в махаллях и повышению эффективности профилактики правонарушений продолжается на системной основе.