Китобхонлик маданиятини ривожлантириш – устувор йўналиш: Академияда китоб ярмаркаси ташкил этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 15 январдаги “Китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва аҳоли ўртасида китоб ўқишга қизиқишни ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-9-сон қарори ижросини таъминлаш юзасидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Мазкур фаолият доирасида Академияда интеллектуал муҳитни мустаҳкамлаш, илмий-таълим жараёнини қўллаб-қувватлаш ҳамда барқарор китобхонлик маданиятини ривожлантиришга қаратилган тематик китоб ярмаркаси ташкил этилди.
Тадбир профессор-ўқитувчилар ва таълим олувчилар ўртасида китобхонлик маданиятини юксалтириш, уларнинг илмий ва маърифий дунёқарашини кенгайтиришга қаратилди.
Ярмарка давомида ҳуқуқ, жиноят ҳуқуқи, криминология, суд-ҳуқуқ тизими, психология ҳамда бошқа йўналишларга оид замонавий ўқув қўлланмалари, илмий-амалий адабиётлар ва янги нашрлар тақдим этилди. Иштирокчилар ўқув ва илмий-тадқиқот фаолияти учун долзарб манбалар билан яқиндан танишиш, шунингдек шахсий ва ўқув кутубхоналарини бойитиш имкониятига эга бўлдилар.
Бундай тадбирлар таълим сифати ошишига, илмий ташаббусларни рағбатлантиришга ва ёшлар ўртасида барқарор мутолаа маданиятини шакллантиришга хизмат қилади.

Развитие культуры чтения – стратегический приоритет: в Академии прошла книжная ярмарка
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан проводится системная работа по реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 15 января 2026 года № ПП-9 «О мерах по развитию культуры чтения и повышению интереса к чтению книг среди населения». В рамках данной деятельности в Академии организована тематическая книжная ярмарка, направленная на укрепление интеллектуальной среды, поддержку научно-образовательного процесса и развитие устойчивой культуры чтения.
Мероприятие организовано в целях повышения культуры чтения среди профессорско-преподавательского состава и обучающихся, расширения научно-просветительского кругозора, а также укрепления интеллектуальной среды Академии.
В ходе ярмарки были представлены современные учебные пособия, научно-практическая литература и новые издания по праву, уголовному праву, криминологии, вопросам судебно-правовой системы, психологии и другим направлениям. Участники получили возможность ознакомиться с актуальными материалами, необходимыми для учебной и исследовательской деятельности, и пополнить личные и учебные библиотеки.
Проведение подобных мероприятий способствует повышению качества образования, поддержке научных инициатив и формированию устойчивой культуры чтения среди молодежи.