Академияда “Заковат” – билим ва тафаккур беллашган интеллектуал муҳит
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида талабаларнинг интеллектуал салоҳиятини ривожлантириш, мантиқий тафаккурини чуқурлаштириш ҳамда жамоавий ҳамкорлик маданиятини мустаҳкамлашга хизмат қиладиган “Заковат” интеллектуал ўйини анъанавий тарзда ўтказиб келинмоқда.
Навбатдаги беллашувда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг ллий таълим муассасалари жамоалари иштирок этиб, билим, тезкор фикрлаш ва жамоавий ҳамжиҳатлик борасида ўзаро беллашдилар. Тадбирда “Заковат” интеллектуал клуби вакили Р.Бурхонов махсус меҳмон сифатида қатнашиб, иштирокчилар билан мулоқот қилди ҳамда интеллектуал ўйинларнинг ёшлар тафаккурини ривожлантиришдаги аҳамияти ҳақида фикр билдирди.
Интеллектуал беллашувда тўққизта жамоа фаол иштирок этиб, ўз билим даражаси, таҳлилий ва мантиқий фикрлаш қобилияти, шунингдек жамоавий ишлаш кўникмаларини намоён этди. Беллашув қизғин баҳс-мунозаралар, соғлом рақобат муҳити ва билимга чанқоқлик руҳида ўтиб, иштирокчиларнинг интеллектуал салоҳиятини янада намоён қилди.
Якунларга кўра биринчи ўринни Божхона институти, иккинчи ўринни Ҳарбий алоқа институти, учинчи ўринни Ички ишлар вазирлиги академияси жамоалари эгаллади.
Ғолиблар Академия раҳбарияти томонидан дипломлар, эсдалик совғалари ҳамда махсус кубок билан тақдирланди.
Мазкур интеллектуал тадбирлар талабаларнинг билим савиясини юксалтириш, танқидий ва мантиқий фикрлаш маданиятини шакллантириш, жамоада самарали ишлаш кўникмаларини ривожлантириш ҳамда ёшларда фаол фуқаролик позициясини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

“Zakovat” at the Academy – An Intellectual Environment of Knowledge and Thinking
At the Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, the intellectual game “Zakovat” is traditionally held to develop students’ intellectual potential, deepen their logical thinking, and strengthen the culture of teamwork.
In the очередной round of the competition, teams from higher educational institutions of law enforcement agencies participated, competing in knowledge, quick thinking, and team unity. A representative of the Zakovat intellektual klubi, R. Burkhanov, attended the event as a special guest, communicated with the participants, and expressed his views on the importance of intellectual games in developing young people’s thinking.
Nine teams actively participated in the intellectual contest, demonstrating their level of knowledge, analytical and logical thinking abilities, as well as teamwork skills. The competition was held in an atmosphere of lively debates, healthy competition, and a strong desire for knowledge, further revealing the participants’ intellectual potential.
According to the results, first place was taken by the team of the Bojxona instituti, second place by the Harbiy aloqa instituti, and third place by the Ichki ishlar vazirligi akademiyasi.
The winners were awarded diplomas, commemorative gifts, and a special cup by the Academy’s leadership.
Such intellectual events serve to enhance students’ knowledge level, form a culture of critical and logical thinking, develop effective teamwork skills, and strengthen an active civic position among young people.