Академияда ISO 37001 стандарти асосида коррупцияга қарши тизим жорий этилмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида таркибий тармоқлар раҳбарлари ҳамда масъул ходимлар учун “CERT Academy” ташкилоти эксперти иштирокида ISO 37001:2025 “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандарти бўйича махсус тренинг ўтказилди.
Мазкур тадбир Академия фаолиятида коррупциявий хавф-хатарларни тизимли равишда аниқлаш, баҳолаш ва бартараф этиш механизмларини халқаро талаблар асосида такомиллаштириш, шаффофлик ва ҳисобдорликни кучайтириш, шунингдек институционал даражада коррупциянинг олдини олишга қаратилган самарали ички назорат тизимини шакллантириш мақсадида ташкил этилди.
Тренинг давомида иштирокчилар ISO 37001:2025 стандартининг асосий принциплари, коррупцияга қарши сиёсатни ишлаб чиқиш ва жорий этиш тартиби, коррупциявий хавфларни баҳолаш методологияси, “due diligence” (ишончли текширув) механизмлари, манфаатлар тўқнашувини бошқариш, ички назорат ва мониторинг жараёнларини ташкил этиш, шунингдек ҳужжатлаштириш ва ҳисобот бериш талаблари бўйича амалий билим ва кўникмаларни мустаҳкамладилар.
Тренинг якунлари бўйича Академиянинг 20 нафар ходими ISO 37001 халқаро стандарти асосида “ички аудитор” мақомини қўлга киритди. Ушбу мақом уларга коррупцияга қарши менежмент тизимининг самарадорлигини мустақил баҳолаш, ички аудит тадбирларини ўтказиш, аниқланган камчиликларни бартараф этиш ҳамда тегишли таклифлар ишлаб чиқиш имкониятини беради.
Мазкур ташаббус Академияда коррупцияга қарши комплаенс маданиятини шакллантириш, бошқарув сифатини ошириш ва институционал барқарорликни таъминлашга хизмат қилади. Шу билан бирга, у давлат органларида коррупцияга қарши самарали тизимларни жорий этиш бўйича илғор амалиётни шакллантиришга замин яратади.

В Академии внедряется антикоррупционная система на основе стандарта ISO 37001
В Правоохранительной академии для руководителей структурных подразделений и ответственных сотрудников проведен тренинг с участием эксперта организации «CERT Academy» по внедрению международного стандарта ISO 37001:2025 «Система менеджмента противодействия коррупции».
Мероприятие организовано в целях совершенствования механизмов системного выявления, оценки и минимизации коррупционных рисков в деятельности Академии в соответствии с международными требованиями, укрепления принципов прозрачности и подотчетности, а также формирования эффективной системы внутреннего контроля на институциональном уровне.
В ходе тренинга участники ознакомились с ключевыми принципами стандарта ISO 37001:2025, порядком разработки и внедрения антикоррупционной политики, методологией оценки коррупционных рисков, механизмами due diligence (должной проверки), подходами к управлению конфликтом интересов, организацией внутреннего контроля и мониторинга, а также требованиями к документированию и отчетности.
По итогам тренинга 20 сотрудников Академии получили статус «внутреннего аудитора» по международному стандарту ISO 37001, что позволит им осуществлять независимую оценку эффективности функционирования антикоррупционной системы, проводить внутренние аудиты, выявлять недостатки и разрабатывать предложения по их устранению.
Реализация данной инициативы способствует формированию в Академии устойчивой культуры антикоррупционного комплаенса, повышению качества управления и укреплению институциональной устойчивости. Вместе с тем она создает основу для распространения передового опыта внедрения эффективных антикоррупционных механизмов в государственных органах.