Академияда Президентнинг ёшлар билан учрашувида белгиланган вазифалар ижроси бўйича устувор йўналишлар белгилаб олинди
Академияда Бош прокурор ўринбосари С.И.Самадов иштирокида 2026 йил 24 февраль куни «Кўксарой» қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ёшлар билан учрашувида белгиланган вазифаларнинг тизимли ижросини таъминлашга бағишланган ишчи йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилиш давомида ёшларнинг илмий-тадқиқот фаоллигини ошириш, уларнинг ташаббусларини институционал қўллаб-қувватлаш механизмларини кенгайтириш, инновацион ишланмаларни амалиётга жорий этиш ҳамда рақобатбардош кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Президент топшириқларидан келиб чиқиб, устувор ташкилий-амалий чоралар белгилаб олинди ва масъул бўлинмаларга тегишли вазифалар юклатилди. Хусусан, ёш олимларни қўллаб-қувватлашга қаратилган комплекс дастурларни ишлаб чиқиш, илмий лойиҳаларни молиявий ва ташкилий рағбатлантиришнинг барқарор механизмларини шакллантириш ҳамда қулай илмий-таълим муҳитини яратиш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, ҳар пайшанба куни «Ёшлар куни» деб эълон қилингани алоҳида таъкидланди. Мазкур ташаббус доирасида талабалар стартапларини тизимли қўллаб-қувватлаш, ёшларни спортга кенг жалб этиш ва талабалар-спортчилар салоҳиятини ривожлантириш учун қўшимча имкониятлар яратиш назарда тутилган.
Йиғилиш якунида С.И.Самадов ёшлар билан ишлашнинг яхлит тизимини янада мустаҳкамлаш, истиқболли ғояларни амалий лойиҳаларга айлантиришга қаратилган механизмларни фаоллаштириш зарурлигини таъкидлади.
Йиғилиш якунлари бўйича талабаларнинг илмий ва инновацион салоҳиятини ривожлантириш, ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ҳамда юқори профессионал натижаларга эришиши учун шароит яратишга қаратилган вазифалар белгилаб олинди.

В Академии определены приоритетные задачи по реализации поручений Президента, озвученных на встрече с молодежью
В Академии состоялось рабочее совещание с участием заместителя Генерального прокурора С.И.Самадова, посвященное обеспечению системной реализации задач, обозначенных в ходе встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева с молодежью, состоявшейся 24 февраля 2026 года в резиденции «Куксарой».
В рамках совещания рассмотрены вопросы активизации научно-исследовательской активности молодежи, расширения институциональных механизмов поддержки их инициатив, внедрения инновационных разработок в практическую деятельность, а также дальнейшего совершенствования системы подготовки конкурентоспособных кадров.
Исходя из поручений Президента, определены приоритетные организационно-практические меры и даны соответствующие поручения ответственным подразделениям. Особое внимание уделено разработке комплексных программ поддержки молодых учёных, формированию устойчивых механизмов финансового и организационного стимулирования научных проектов, а также созданию благоприятной научно-образовательной среды.
Отдельно подчеркнуто, что каждый четверг объявлен «Днем молодежи». В рамках данной инициативы предусмотрена системная поддержка студенческих стартапов, расширение возможностей вовлечения молодежи в спортивную деятельность и создание дополнительных условий для раскрытия потенциала студентов-спортсменов.
В завершение заседания С.И.Самадов отметил необходимость дальнейшего укрепления целостной системы работы с молодежью, а также активизации практических механизмов сопровождения перспективных идей до стадии их прикладной реализации.
По итогам совещания определены задачи по системной организации мероприятий, направленных на развитие научного и инновационного потенциала студентов, поддержку их инициатив и создание условий для достижения молодежью высоких профессиональных результатов.