Академияда Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича Глобал ҳаракатлар ва хабардорлик ҳафталиги ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида илк бор БМТ томонидан илгари сурилган Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ)ни кенг тарғиб қилишга қаратилган Глобал ҳаракатлар ва хабардорлик ҳафталиги ташкил этилди. Мазкур ҳафталик Университетлар глобал коалицияси (University Global Coalition) томонидан илгари сурилган халқаро ташаббус доирасида ўтказилиб, таълим муассасаларини барқарор ривожланиш ғояларини амалий ҳаракатлар орқали қўллаб-қувватлашга жалб этишни мақсад қилади.
Тадбирнинг асосий мақсади Академия жамоаси ҳамда тингловчилар ўртасида Барқарор ривожланиш мақсадлари тўғрисида хабардорлик даражасини ошириш, барқарор фикрлаш ва масъулиятли ҳаёт тарзини шакллантириш, экологик маданиятни ривожлантириш ҳамда жамиятда ижтимоий ва экологик масъулиятни мустаҳкамлашдан иборат.
Ҳафталик давомида Академияда қатор илмий-маърифий ва амалий тадбирлар ташкил этилди. Хусусан, БРМнинг мазмун-моҳияти, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, барқарор амалиётларни жорий этиш, соғлом турмуш тарзи ва тўғри овқатланиш, шунингдек ёшлар ўртасида эрта никоҳнинг салбий оқибатлари каби долзарб мавзуларга бағишланган маърузалар, семинар-тренинглар, очиқ мулоқотлар ва экспертлар иштирокидаги муҳокамалар ўтказилди.
Шунингдек, ҳафталик доирасида иштирокчиларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш ва экологик маданиятини шакллантиришга қаратилган бир қатор амалий ташаббуслар амалга оширилди. Жумладан, плоггинг акцияси (югуриш ёки сайр жараёнида чиқиндиларни йиғиш), буккроссинг (ўқилган китобларни бошқаларга бериш ёки алмаштириш), Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича дебатлар, инновацион ғоялар ва стартаплар тақдимоти, шунингдек иншо ҳамда баннер (постер) танловлари ташкил этилди.
Тадбирлар жараёнида тингловчи ва талабалар томонидан барқарор ривожланишга оид бир қатор янги ғоялар, амалий таклифлар ва ташаббуслар илгари сурилди. Бу эса таълим муассасаларида барқарор ривожланиш тамойилларини кенг жорий этиш ва уларни ҳаётга татбиқ этишда ёшларнинг фаол иштирокини янада рағбатлантиришга хизмат қилди.
Ҳафталик якунида турли йўналишларда ўтказилган танловлар ғолиблари ҳамда фаол иштирокчилар махсус сертификатлар ва эсдалик совғалари билан тақдирланиши белгиланди.
Қизғин муҳокамалар, ижтимоий ташаббуслар ва амалий тадбирларга бой тарзда ўтган мазкур ҳафталик Академияда барқарор ривожланиш ғояларини янада кенг тарғиб қилиш, экологик ва ижтимоий масъулият маданиятини шакллантириш ҳамда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга қаратилган ташаббусларни қўллаб-қувватлаш йўлида муҳим қадам бўлди.

В Академии проведена Глобальная неделя действий и повышения осведомленности по Целям устойчивого развития
В Правоохранительной академии впервые организована Глобальная неделя действий и повышения осведомлённости, направленная на широкое продвижение Целей устойчивого развития (ЦУР), выдвинутых Организацией Объединенных Наций. Данная неделя проведена в рамках международной инициативы, объявленной Глобальной коалицией университетов (University Global Coalition), целью которой является вовлечение образовательных учреждений в поддержку идей устойчивого развития через практические действия.
Основная цель мероприятия заключалась в повышении уровня осведомлённости среди сотрудников Академии, слушателей и студентов о Целях устойчивого развития, формировании устойчивого мышления и ответственного образа жизни, развитии экологической культуры, а также укреплении социальной и экологической ответственности в обществе.
В течение недели в Академии был организован ряд научно-просветительских и практических мероприятий. В частности, проведены лекции, семинары-тренинги, открытые диалоги и экспертные обсуждения, посвященные содержанию и значению Целей устойчивого развития, вопросам охраны окружающей среды, внедрения устойчивых практик, формирования здорового образа жизни и культуры правильного питания, а также негативным последствиям ранних браков среди молодёжи.
Кроме того, в рамках недели были реализованы различные инициативы, направленные на повышение социальной активности и экологической культуры участников. В их числе – акция плоггинга (сбор мусора во время бега или прогулки), буккроссинг (передача или обмен прочитанными книгами), дебаты по тематике Целей устойчивого развития, презентации инновационных идей и стартапов, а также конкурсы эссе и баннеров (постеров).
В ходе мероприятий слушатели и студенты выдвинули ряд новых идей, практических предложений и инициатив, направленных на продвижение принципов устойчивого развития. Это послужило дополнительным стимулом для расширения участия молодежи во внедрении данных принципов в образовательную среду и их практической реализации.
По итогам недели победители различных конкурсов и наиболее активные участники будут награждены специальными сертификатами и памятными подарками.
Прошедшая неделя, насыщенная содержательными обсуждениями, социальными инициативами и практическими мероприятиями, стала важным шагом в дальнейшем продвижении идей устойчивого развития в Академии, формировании культуры экологической и социальной ответственности, а также поддержке инициатив, направленных на достижение Целей устойчивого развития.