Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида жорий йил 27 январь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида тергов сифатини тубдан ошириш ва унинг шаффофлигини таъминлаш бўйича белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар тизимида изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Мазкур вазифалар доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Наманган вилояти прокуратураси ҳамда вилоят ички ишлар органлари терговчилари учун тергов фаолияти сифатини оширишга қаратилган ўқув-амалий семинар ташкил этилди.
Семинар давомида ахборот технологиялари ёрдамида содир этилаётган жиноятларни тергов қилиш, жиноятларнинг рақамли изларини аниқлаш, тергов ҳаракатларини ўтказишда рақамли криминалистика имкониятларидан фойдаланиш, шунингдек кибержиноятларни фош этиш ва тергов қилишнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, кибержиноятларга қарши курашишда банк ҳисоб рақамларини жиноий мақсадларда тақдим этиш ва улардан фойдаланишга қарши жиноят-ҳуқуқий механизмлар юзасидан иштирокчиларга тушунтиришлар берилди.
Замонавий ахборот технологиялари ва глобал рақамлаштириш шароитида жиноятларни фош этишда очиқ манбалардан олинган маълумотлардан фойдаланиш тактикаси ва стратегиясига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Ўқув-амалий семинар интерактив усуллар, мунозаралар ҳамда савол-жавоблар шаклида ташкил этилиб, иштирокчиларнинг назарий билимларини мустаҳкамлаш ва амалий кўникмаларини янада оширишга хизмат қилди.
Бундай тадбирлар ҳудудларда мунтазам равишда ташкил этилиб, тергов фаолияти сифатини оширишга қаратилган илмий-амалий ёндашувлар асосидаги методик ёрдам ва малака ошириш ишлари изчил давом эттирилади.

В целях обеспечения исполнения задач, определенных на видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан 27 января текущего года, направленных на коренное повышение качества следствия и обеспечение его прозрачности, в системе правоохранительных органов последовательно реализуется комплекс соответствующих мероприятий.
В рамках данной работы Правоохранительной академией Республики Узбекистан организован учебно-практический семинар для следователей прокуратуры Наманганской области и следственных подразделений органов внутренних дел региона.
В ходе семинара были рассмотрены вопросы расследования преступлений, совершаемых с использованием информационных технологий, выявления цифровых следов преступлений, применения возможностей цифровой криминалистики при проведении следственных действий, а также актуальные аспекты выявления и расследования киберпреступлений.
Отдельное внимание уделено уголовно-правовым механизмам противодействия практике предоставления и использования банковских счетов в преступных целях.
В условиях стремительного развития информационных технологий и глобальной цифровизации особый акцент был сделан на тактике и стратегии использования данных из открытых источников при раскрытии преступлений.
Учебно-практический семинар прошел в интерактивном формате, включая обсуждения и сессии вопросов и ответов, что способствовало укреплению теоретических знаний участников и развитию их практических навыков.
Подобные мероприятия системно проводятся в регионах и направлены на оказание научно-методической помощи и повышение квалификации следственных работников в целях дальнейшего повышения качества следственной деятельности.