Жадидлар: тафаккур жасорати ва миллий ўзлик қудрати
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида талаба-ёшлар ўртасида “Жадидлар жасорати – миллатимиз фахри” ҳамда “Жадидлар: миллий ўзлик, истиқлол ва давлатчилик ғоялари” мавзуларида иншолар танловининг академия босқичи ўтказилди.
Танлов талаба-ёшларнинг тарихий меросга бўлган қизиқишини ошириш, ижтимоий-сиёсий тафаккурини ривожлантириш ҳамда жадидлар меросини чуқур англаш орқали миллий ғоя ва давлатчилик қадриятларини мустаҳкамлаш мақсадида ташкил этилди.
Мазкур ташаббус Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Талаба ва ўқувчиларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш маркази томонидан илгари сурилган бўлиб, танлов икки босқичда – академия ва республика босқичларида ўтказилиши режалаштирилган.
Танлов доирасида иштирокчилар томонидан тайёрланган иншолар мазмуннинг тўлиқ очиб берилганлиги, жадидлар меросининг маънавий-интеллектуал жиҳатдан таҳлили, имловий саводхонлик, услубий маҳорат, ватанпарварлик ғояларини илмий асосда ёритиш қобилияти ҳамда хулосаларнинг мантиқийлиги каби мезонлар асосида баҳоланди.

Жадиды: мужество мысли и сила национального самосознания
В Правоохранительной академии состоялся академический этап конкурса эссе среди студентов на темы «Мужество джадидов – гордость нашей нации» и «Джадиды: идеи национального самосознания, независимости и государственности».
Конкурс проведен в целях развития у студенческой молодежи интереса к историческому наследию, формирования глубокого социально-политического мышления, а также осмысления вклада джадидов в становление национальной идеи и государственности.
Инициатором мероприятия выступил Центр повышения социальной активности студентов и учащихся при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. Конкурс организован в два этапа – академический и республиканский.
В рамках конкурса представленные участниками эссе оценивались по ряду ключевых критериев, включая полноту раскрытия темы, глубину анализа духовно-интеллектуального наследия джадидов, уровень грамотности и стилистического мастерства, способность научно обосновывать патриотические идеи, а также логичность и аргументированность выводов.
По итогам академического этапа определены победители, которые рекомендованы к участию в республиканском этапе конкурса.